Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Квітня станом на 794 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Гонсало Ліра нібито помер від тортур в українській в'язниці

Пропагандисти поширюють у соцмережах, особливо в їх словацькому сегменті, інформацію, буцімто проросійський блогер Гонсало Ліра загинув від тортур в українській в'язниці. Вони кажуть, нібито Державний департамент США підтвердив, що Ліра помер в Україні. Втім це — фейк.

На безпідставність цієї тези пропагандистів звернули увагу у проєкті VoxCheck. Фактчекери обґрунтували, що доказів того, що Гонсало Ліра став жертвою тортур в українській в'язниці, немає. Більше того, ні Україна, ні Сполучені Штати не підтвердили смерть блогера.

Гонсало Ліра — проросійський блогер з громадянством Чилі та США. Він проживав у Харкові та активно поширював російські фейки в соціальних мережах та на своєму ютуб-каналі. 1 травня 2023 року Служба безпеки України затримала його за поширення фейків, що виправдовували російську агресію проти України, та адміністративне порушення, а саме незаконний перетин кордону з Угорщиною. 12 січня 2024 року Кіт Кларенберг, автор видання The Grayzone, у своєму твітері повідомив про смерть Гонсало Ліри, зазначивши, що це підтвердила його сім'я. Згодом проросійський пропагандист Такер Карлсон стверджував, що Ліра помер в українській в'язниці. Автентичність нібито листа від Ліри, в якому він описував свій стан здоров'я, наразі неможливо перевірити. Цю інформацію публікують виключно на проросійських ресурсах. Усі згадки про Ліру на сайті Держдепартаменту США датуються 22 січня 2024 року. Жоден представник установи не підтвердив інформації про його смерть.

Тема Ліри особливо активно обговорюється серед трампістів і коспірологів. В американському інформпросторі вона знову виринала всередині грудня 2023 року, коли до США приїжджав Президент України Володимир Зеленський. Тоді в мережі Х бізнесмен Ілон Маск висловив своє бачення верховенства права і вимагав випустити Ліру на волю, тому що США фінансово допомагають Україні.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати Україну. Мовляв, у ній насправді немає свободи слова, а держава нейтралізує всіх, хто критикує її дії. «Детектор медіа» вже спростовував інші вигадки росіян щодо особи Гонсало Ліри.

Фейк Греко-католиків нібито звільнили від мобілізації

Користувачі соцмереж поширюють інформацію, нібито греко-католики України були звільнені від мобілізації. Мовляв, доказом для цього є те, що Київська Трьохсвятительська духовна семінарія отримала ліцензію від Міністерства освіти і науки України на здійснення вищої освіти за спеціальністю «Богослов'я». Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що справді, за наказом Міністерства освіти і науки України від 15 січня 2024 року Київська Трьохсвятительська духовна семінарія УГКЦ отримала державну ліцензію та була зареєстрована в Єдиній державній електронній базі даних освіти. Однак це не означає, що прихожани греко-католицької церкви звільнені від обов'язку служити в армії згідно з конституційними вимогами.

Адвокат юридичної фірми «Міллер» Андрій Новак наголошує в коментарі для «Української правди», що згідно з законодавством України релігійні переконання не звільняють особу від обов'язку захищати державу. Конституція країни гарантує рівність усіх громадян перед законом і забороняє дискримінацію за релігійними ознаками. Теперішні версії законів про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не передбачає жодних винятків для віруючих. Обов'язок служити в армії однаковий як для віруючих, так і для невіруючих.

Водночас стаття 35 Конституції України передбачає можливість заміни військової служби альтернативною (невійськовою) службою у випадку, якщо виконання військового обов'язку суперечить релігійним переконанням громадянина. Існує список релігійних організацій, прихильникам яких заборонено не лише використовувати, а й навіть брати в руки зброю. Греко-католицька церква не входить до цього списку. Однак це правило застосовне лише до строкової служби в мирний час.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть викликати недовіру суспільства до рішень уряду та дискредитувати процес мобілізації в країні. «Детектор медіа» вже спростовував й інші російські фейки на тему мобілізації.

Маніпуляція Міжнародний суд ООН нібито не визнав Росію агресором

Російські медіа активно спотворюють рішення Міжнародного суду ООН, яке було ухвалене 31 січня. Пропагандисти заявили, що суд відхилив усі вимоги Києва. Прокремлівські «експерти» також стверджують, що рішення суду нібито якраз підтверджує те, що «Росія чесно виконувала свої зобов'язання щодо співпраці в боротьбі з фінансуванням тероризму», і сам суд «відмовився» визнати Росію «державою-агресором». Проте це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що Україна як позивач не вимагала від Міжнародного суду ООН визнати Росію агресором, тому всі заяви агітпропу про це є дезінформацією. Суд розглядав справу не про те, чи є Росія державою-агресором, а про те, чи фінансує вона тероризм і сприяє расовій дискримінації на окупованих українських територіях. Зокрема, Україна звинуватила Росію в порушенні Конвенцій про боротьбу з фінансуванням тероризму та заборону всіх форм расової дискримінації. Йдеться про початок окупації Росією частин Донецької, Луганської областей та Криму в 2014 році. Позов не стосувався безпосередньо повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році. 31 січня 2024 року Міжнародний суд ООН оголосив своє рішення щодо цього позову. Суд справді відкинув більшу частину українських аргументів, серед яких була виплата компенсацій Україні. Але визнав факт порушення Росією положень обох Конвенцій. Отже, Росія на найвищому можливому рівні офіційно визнана державою, яка порушує міжнародне право. Хоч суд і відхилив більшу частину претензій України щодо фінансування Росією тероризму, це рішення ніяк не підтверджує її «чесність», як стверджує агітпроп. Суд постановив, що Росія відмовилася проводити розслідування з приводу обвинувачень у тому, що з Росії на Україну направлялися кошти для можливого фінансування терористичної діяльності.

У частині про расову дискримінацію Україна зосередилася на обвинуваченнях проти Росії у вчиненні незаконних дій проти кримських татар, Меджлісу, культури й релігії. Проте аргументи України щодо визнання порушень Росією в Криму права на зібрання та свободу слова, а також участі Росії в переслідуваннях, викраденнях і вбивствах кримчан не задовільнили суд. Однак він постановив, що Росія з моменту окупації Криму в 2014 році заборонила викладання українською мовою, обмеживши права українців, порушивши в такий спосіб Конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Також у рішенні сказано, що Росія своїм вторгненням в Україну в 2022 році порушила рішення суду від 2017 року, в якому заборонялося здійснювати будь-які дії, які можуть «погіршити або подовжити спір в суді або ускладнити його вирішення». На думку суду, ці дії «серйозно підірвали основу взаємної довіри і співпраці та таким чином ускладнили вирішення спору».

Варто зазначити, що Росія маніпулювала положеннями рішення суду на свою користь, хоча раніше агітпроп активно намагався дискредитувати не лише цей міжнародний орган, а й низку інших інституцій. Зокрема, поширюючи подібні маніпуляції, пропагандисти хочуть створити хибне враження того, що міжнародна спільнота визнала дії Росії правомірними.

Фейк Ощадбанк нібито вже блокує картки ухилянтів

У мережі активно поширюється інформація про те, що український Ощадбанк почав блокувати рахунки ухилянтів. Користувачі діляться скриншотом з нібито sms-повідомлення від Ощадбанку такого змісту: «Ваша картка заблокована через неявку в ТЦК. Більше інформації ви можете дізнатися в ТЦК, в якому стоїте на обліку». Спочатку це зображення почало поширюватися в анонімних телеграм-каналах і проросійських групах у фейсбуці. Втім це — фейк.

Фахівці StopFake звернулися до пресслужби Акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України», щоб дізнатися, чи справді Ощадбанк розсилає такі повідомлення клієнтам, які не з'явилися до територіальних центрів комплектації. Представник пресслужби Леонід Зябрев відповів, що ця інформація не відповідає дійсності — Ощадбанк не розсилає подібних сповіщень. Наразі блокування рахунків тим, хто ухиляється від призову, неможливе, оскільки для цього немає жодних юридичних підстав. Однак на початку лютого заступник голови Комітету Верховної Ради України з національної безпеки, оборони і розвідки Єгор Чернєв в ефірі телемарафону заявив, що зараз триває робота над новим законопроєктом про мобілізацію, в якому, можливо, будуть передбачені заходи «адміністративно-економічного характеру» стосовно ухилянтів. Проте наразі за порушення процедури передбачені лише адміністративні та кримінальні покарання.

Пропагандисти поширюють подібні фейки з метою дискредитації мобілізаційного процесу в Україні, викликаючи паніку серед населення та недовіру до дій уряду. «Детектор медіа» писав і про інші російські фейки на тему мобілізації в Україні.

Фейк Україна нібито готує провокацію з використанням хімічної зброї

Пропагандисти поширюють у російських медіа та анонімних телеграм-каналах з проросійською риторикою нову заяву про те, що Україна, за їхніми словами, готує провокацію з використанням хімічної зброї. Скриншот «документа», в якому нібито опубліковані «результати досліджень засобів ураження токсичними речовинами», є, за версією пропагандистів, доказом підготовки цієї провокації. «Україна не може зробити нічого на полі бою, тому все активніше застосовує тактику терористичних дій», — пояснює так званий агітпроп. У розповсюдженому документі йдеться про випробування «тактико-технічних характеристик засобів ураження "Фосген", "VX" і "апаратно-програмного комплексу імітації зараження "Лілії" та "Звіробою"», які прикріплювалися, за їхніми словами, до дронів під час випробувань. Втім це — фейк.

Фахівці StopFake звернулися по коментар до Міністерства оборони України, де спростували цей російський фейк. Також про фейковість документа свідчать помилки в тексті, які часто трапляються в подібних фейках: пропущені слова, неправильне написання слів, відсутність ком у тексті. Сам «документ» загалом не відповідає всім вимогам до оформлення подібних звітів. У тексті, де повинні були бути вказані результати дослідження, немає описано жодних результатів, крім того, що «дослідження пройшли успішно».

Росія не вперше намагається звинуватити Україну у використанні хімічної зброї на полі бою, але й попередні «докази» також були спростовані і не мали достовірних підтверджень. У Збройних силах України зазначили в коментарі для Reuters, що українська армія ніколи й ніде не використовувала хімічну зброю, на відміну від російської. Україна є учасницею Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, використання хімічної зброї та про її знищення. У 1990-х роках був знищений весь хімічний арсенал, який перейшов до України від СРСР, що було зафіксовано міжнародними спостерігачами.

Є низка доказів того, що саме Росія використовує хімічну зброю під час бойових дій, хоча і заявляла про знищення арсеналу цієї зброї ще в 2017 році. Після розпаду СРСР саме Росія стала спадкоємицею найбільшого у світі арсеналу хімічної зброї (близько 40 тисяч тонн), включаючи іприт, фосген, люїзит і VX. Нервово-паралітичний газ «Новачок» використовувався російськими спецслужбами у Великій Британії проти колишнього шпигуна Сергія Скрипаля, а також опозиціонера Олексія Навального. Неодноразово фіксувалось використання хімічної зброї, включаючи зарин та хлор, на війні в Сирії, де Росія підтримує режим президента Башара Асада, проводячи «спецоперацію». І тоді Росія також активно заперечувала використання хімічної зброї та проводила дезінформаційні кампанії.

Наприкінці січня 2024 року представник Українського центру дослідження трофейного і перспективного озброєння та військової техніки Генштабу України капітан Андрій Рудик заявив, що російські військові почали використовувати гранати РГ-Во з хлорацетофеноном — різновидом сльозогінного газу, який застосовують для боротьби з демонстраціями. Також у Генштабі повідомили, що 14 грудня російські війська почали використовувати новий тип спеціальної газової гранати, що містить газ CS, і що російські війська застосували хімічну зброю принаймні 51 раз протягом перших двох тижнів 2024 року. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Збройні сили України зафіксували 626 випадків використання РФ боєприпасів, які були заряджені отруйними хімічними речовинами. Раніше Україна фіксувала випадки артилерійських обстрілів з використанням хімічних речовин у серпні 2023 року та застосування подразнювальних аерозолів та хімічних гранат поблизу Авдіївки в Донецькій області в травні 2023 року.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб перекласти відповідальність з агресора на жертву ситуації та уникнути відповідальності загалом. «Детектор медіа» вже писав про те, які ще фейки щодо використання хімічної зброї вигадують пропагандисти.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.