Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна нібито готує провокацію з використанням хімічної зброї

Пропагандисти поширюють у російських медіа та анонімних телеграм-каналах з проросійською риторикою нову заяву про те, що Україна, за їхніми словами, готує провокацію з використанням хімічної зброї. Скриншот «документа», в якому нібито опубліковані «результати досліджень засобів ураження токсичними речовинами», є, за версією пропагандистів, доказом підготовки цієї провокації. «Україна не може зробити нічого на полі бою, тому все активніше застосовує тактику терористичних дій», — пояснює так званий агітпроп. У розповсюдженому документі йдеться про випробування «тактико-технічних характеристик засобів ураження "Фосген", "VX" і "апаратно-програмного комплексу імітації зараження "Лілії" та "Звіробою"», які прикріплювалися, за їхніми словами, до дронів під час випробувань. Втім це — фейк.

Фахівці StopFake звернулися по коментар до Міністерства оборони України, де спростували цей російський фейк. Також про фейковість документа свідчать помилки в тексті, які часто трапляються в подібних фейках: пропущені слова, неправильне написання слів, відсутність ком у тексті. Сам «документ» загалом не відповідає всім вимогам до оформлення подібних звітів. У тексті, де повинні були бути вказані результати дослідження, немає описано жодних результатів, крім того, що «дослідження пройшли успішно».

Росія не вперше намагається звинуватити Україну у використанні хімічної зброї на полі бою, але й попередні «докази» також були спростовані і не мали достовірних підтверджень. У Збройних силах України зазначили в коментарі для Reuters, що українська армія ніколи й ніде не використовувала хімічну зброю, на відміну від російської. Україна є учасницею Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, використання хімічної зброї та про її знищення. У 1990-х роках був знищений весь хімічний арсенал, який перейшов до України від СРСР, що було зафіксовано міжнародними спостерігачами.

Є низка доказів того, що саме Росія використовує хімічну зброю під час бойових дій, хоча і заявляла про знищення арсеналу цієї зброї ще в 2017 році. Після розпаду СРСР саме Росія стала спадкоємицею найбільшого у світі арсеналу хімічної зброї (близько 40 тисяч тонн), включаючи іприт, фосген, люїзит і VX. Нервово-паралітичний газ «Новачок» використовувався російськими спецслужбами у Великій Британії проти колишнього шпигуна Сергія Скрипаля, а також опозиціонера Олексія Навального. Неодноразово фіксувалось використання хімічної зброї, включаючи зарин та хлор, на війні в Сирії, де Росія підтримує режим президента Башара Асада, проводячи «спецоперацію». І тоді Росія також активно заперечувала використання хімічної зброї та проводила дезінформаційні кампанії.

Наприкінці січня 2024 року представник Українського центру дослідження трофейного і перспективного озброєння та військової техніки Генштабу України капітан Андрій Рудик заявив, що російські військові почали використовувати гранати РГ-Во з хлорацетофеноном — різновидом сльозогінного газу, який застосовують для боротьби з демонстраціями. Також у Генштабі повідомили, що 14 грудня російські війська почали використовувати новий тип спеціальної газової гранати, що містить газ CS, і що російські війська застосували хімічну зброю принаймні 51 раз протягом перших двох тижнів 2024 року. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Збройні сили України зафіксували 626 випадків використання РФ боєприпасів, які були заряджені отруйними хімічними речовинами. Раніше Україна фіксувала випадки артилерійських обстрілів з використанням хімічних речовин у серпні 2023 року та застосування подразнювальних аерозолів та хімічних гранат поблизу Авдіївки в Донецькій області в травні 2023 року.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб перекласти відповідальність з агресора на жертву ситуації та уникнути відповідальності загалом. «Детектор медіа» вже писав про те, які ще фейки щодо використання хімічної зброї вигадують пропагандисти.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись