Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

09 Січня станом на 1050 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2617
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Брехня про те, що лікарні в Дніпрі «переповнені генералами НАТО»

У польському проросійському телеграм-каналі, посилаючись на представників «миколаївського підпілля», поширили інформацію, що лікарні в місті Дніпрі переповнені «високопоставленими військовими НАТО». Ці пацієнти «настільки резонансні», що співробітники СБУ нібито чергують на вході та поверхах лікарень, вимагаючи від лікарів підписання угод про конфіденційність. Цей режим секретності нібито вводиться в разі «серйозних інцидентів за участі генералів Альянсу». 

Однак ця інформація не має нічого спільного з реальністю. Польський проросійський телеграм-канал, який поширив «новину» про генералів НАТО в лікарнях Дніпра, регулярно продукує дезінформацію щодо війни в Україні. 

Окрім цього, пропагандисти вже не вперше посилаються на так зване «миколаївське підпілля». Раніше ми фіксували фейк, що в Сумську область прибули «чорні трансплантологи» ― джерелом цієї дезінформації були якраз-таки представники цього «руху опору».

Нещодавно в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляли, що окрім прямої роботи на Росію, міф про «миколаївське підпілля» створений із пропагандистською метою. Адже насправді російські спецслужби не мають в Україні потужної мережі. У більшості випадків вони або просто платять, або обіцяють заплатити несвідомим громадянам України за виконання тих чи інших доручень. Натомість агітпроп розповідає про «численне ідейне підпілля», яке нібито безкорисливо допомагає Росії «звільняти Україну».

Скриншот із польського проросійського телеграм-каналу

Маніпуляція Кандидат у канцлери Німеччини від ХДС/ХСС Фрідріх Мерц нібито сказав, що німці повинні працювати більше, «бо Україні потрібні гроші»

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що лідер німецького опозиційного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц під час виступу в Бундестазі сказав: «Ми повинні працювати більше, тому що Україні потрібні гроші».

Насправді слова Мерца перекрутили, про що повідомляють журналісти-розслідувачі з німецького Correctiv. Відеофрагмент, який поширюють у мережі, походить із виступу Мерца на голосуванні щодо вотуму довіри 16 грудня 2024 року. У ньому той сказав, що німцям потрібно більше працювати для зміцнення економіки Німеччини. Україну ж у цьому контексті Мерц не згадував. Водночас у своїй промові в Бундестазі Мерц говорив про єдину волю якомога швидше припинити агресивну війну Росії.

ХДС і ХСС хочуть підтримати Україну «дипломатичними, фінансовими та гуманітарними засобами, а також постачанням зброї», як зазначено в їхній передвиборчій програмі на вибори до Бундестагу 2025 року.

Цією маніпуляцією пропагандисти намагаються запевнити громадян європейських держав, що їхні чиновники більше турбуються про Україну, ніж про них самих. Відповідно, у такий спосіб Росія прагне налаштувати європейців проти підтримки України та повпливати на скорочення допомоги.

Раніше ми аналізували російську маніпуляцію про те, що українських біженців у Німеччині примусово повертатимуть в Україну.

Викриття Фейки про «масові вбивства цивільних» українськими бійцями в районі Покровська

У Центрі протидії дезінформації повідомляють, що російська пропаганда продовжує реалізовувати інформаційну операцію, спрямовану на дискредитацію військовослужбовців ЗСУ, які виконують завдання в районі Покровська. Зокрема, росіяни поширюють нові фейки про «масові вбивства цивільних». Пропагандисти брешуть, що українські військові вбивають цивільних, які нібито йдуть у бік російських позицій у пошуках порятунку.

Колаж ЦПД

Росія прагне залякати людей, які ще залишаються в місті, налаштувати їх проти ЗСУ та зірвати евакуацію з Покровська. Зрештою, у ЦПД додають, що Росія має наміри скористатися цивільним населенням як «живим щитом» для стримування дій ЗСУ.

Раніше ми аналізували дезінформацію про нібито масову прописку українців у Покровську, «щоб стати громадянами Росії після окупації міста».

Маніпуляція Під час новорічного виступу Зеленського на пам’ятнику «Батьківщина-мати» була проєкція в кольорах прапора США

Російські ресурси поширюють інформацію, що президент України Володимир Зеленський робив своє новорічне звернення на тлі підсвіченого в кольори прапора США пам’ятника «Батьківщина-мати». Пропагандисти додають: «Як то кажуть, “незалежна та суверенна держава”».

Насправді це — чергова маніпуляція пропагандистів, повідомляють у проєкті StopFake. Під час новорічного звернення президента Зеленського до українців монумент «Батьківщина-мати» переважну більшість часу підсвічували кольорами українського прапора. У ті ж моменти, коли Зеленський говорив про союзників України та дякував їм за підтримку, памʼятник підсвічували в кольори прапорів інших держав, зокрема й у кольори прапора США. Тоді Зеленський говорив таке: «Бо з нами наші друзі. І з перших хвилин цієї війни Америка була з Україною. І я вірю, що Америка буде з Україною і в перші хвилини миру».

Ця маніпуляція має на меті ствердити, мовляв, Україною насправді керують «заокеанські господарі», і та аж ніяк нібито не є суверенною державою. Раніше ми писали про те, як російські пропагандисти перекрутили слова Зеленського, які він сказав в інтервʼю CBN.

Фейк Росіяни брешуть, що фото першого військовополоненого з Північної Кореї було зроблене ще у 2022 році

Російські джерела стверджують, що новина про взяття українськими військовими в полон першого північнокорейського бійця ― це фейк, адже фото з ним нібито поширювали в мережі ще 24 лютого 2022 року. Як доказ цьому пропагандисти наводять скриншот зворотного пошуку зображення від Google, який і справді вказує на те, що фото опублікували на Reddit у спільноті UkraineWarVideoReport ще в перший день повномасштабної війни.

Скриншот StopFake

Однак цей скриншот є дезінформаційним, пишуть у проєкті StopFake.

Інформагентство Yonhap із посиланням на розвідку Південної Кореї 27 грудня 2024 року повідомило, що 26 грудня ЗСУ взяли в полон першого військового з Північної Кореї в Курській області Росії. Проте вже на наступний день солдат помер через ускладнення після поранення. У ці ж дні в мережі почали поширювати фото цього військовополоненого.

Своєю чергою, скриншот із Google Images, який поширюють російські пропагандисти, є або відредагований, або прикладом типового для Google-пошуку технічного збою, який виникає під час пошуку по публікаціях на Reddit. Цю проблему вже неодноразово обговорювали на Reddit — їй присвятили низку публікацій, однак досі невідомо, що насправді спричиняє цей збій. 

Скриншот StopFake

Ба більше, пропагандисти опублікували скриншот не самої публікації, де чітко видно дату, а результат пошукового запиту в Google. 

24 лютого 2022 року — це дата створення спільноти UkraineWarVideoReport на Reddit: це проукраїнський ресурс, де англомовні користувачі діляться інформацією та матеріалами про російсько-українську війну. Тут справді опублікували фото першого полоненого бійця з Північної Кореї, однак не два роки тому, а 27 грудня 2024 року.

Скриншот, на якому видно, що новину поширено 11 днів тому, якщо рахувати від 7 січня (27 грудня 2024 року) — Reddit

Раніше ми писали про те, як Росія приховує втрати серед північнокорейських військових.

Автор: Віталій Михайлів,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.