Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

04 Жовтня станом на 953 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2427
Фейк
737
Маніпуляція
719
Меседж
518
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття ФБР США заблокувало сайт, де росіяни поширювали свою пропаганду шести мовами світу

Адміністратори одного з анонімних телеграм-каналів поскаржились, що Федеральне бюро розслідувань США заблокувало сайт, створений ними для іноземної аудиторії. На ньому пропагандисти шістьма мовами поширювали російську пропаганду, особливо про атаки росіян на цивільне населення та критичну інфраструктуру України. Адміністратори назвали це «злочином проти свободи слова» та спробою «закрити роти» всім, хто «говорить правду» про події в Україні. Мовляв, факт блокування з боку ФБР підтверджує, що вони «на вірному шляху».

Втім насправді блокування цього сайту є важливим кроком у боротьбі з дезінформацією, а не обмеженням свободи слова. Замість надання «об'єктивної інформації», як це заявляють автори сайту, він займався маніпулюванням фактами, намагаючись виправдати агресію Росії проти України та дискредитувати дії західних країн, які підтримують Україну у війні. Дезінформація, яку поширюють подібні сайти, підриває міжнародну безпеку, розпалює ненависть і дестабілізує ситуацію.

Дії США спрямовані на захист правдивої інформації та запобігання впливу фейкових новин, які загрожують громадському порядку та безпеці. Блокування таких ресурсів допомагає зменшити вплив пропагандистських кампаній, що спрямовані на викривлення реальних подій і введення людей в оману.

Викриття Як працює операція Doppelganger зсередини

ФБР викрило одну з найбільших кремлівських мереж з поширення дезінформації та пропаганди. Про це пише телеграм-канал «Український наступ» на основі оприлюдненого документа, підготовленого федеральними агентами для підтримки позову про конфіскацію низки інтернет-доменів. У ньому описана велика мережа сайтів-клонів та новинних ресурсів-одноденок, таких як вигаданий BBC California. Також агентам вдалося виявити та перекласти англійською російські методичні рекомендації для ботів і розповсюджувачів фейкової інформації.

За їх інформацією, мережею керує один із найвпливовіших кремлівських чиновників Сергій Кірієнко, перший заступник голови Адміністрації Президента РФ. За допомогою таких організацій, як АНО «Діалог» та Інститут розвитку інтернету, Росія створила величезну мережу сайтів-клонів великих медіа різними мовами. Ці сайти публікують вигадані новини разом із копіями реальних матеріалів, створюючи враження, що джерело є надійним. У методичках особливу увагу приділяють поширенню фейкової інформації українською мовою з посиланням на українські ресурси, підкреслюючи важливість мовного питання. Мережа не обмежується навіть публікацією невигідних для РФ матеріалів, оскільки головною метою є створення ілюзії розколу та поляризації українського суспільства.

Співробітники Центру досліджень «Детектора медіа» долучились до звіту Alliance4Europe, створеного міжнародною групою фахівців із дезінформації. У ньому міститься інформація про те, як операція Doppelganger продовжує діяти, особливо в соцмережах.

Автор: Артур Колдомасов,

Викриття Нові фейки про операцію на Курщині

Російська пропаганда продовжує продукувати нові фейки щодо подій у Курській області. Центр протидії дезінформації виявив чергову хвилю неправдивих публікацій, спрямованих на дискредитацію України. 

«Український нацизм». Один із фейків стосується нібито британського телеканалу, який «підрахував» 1000 випадків використання нацистської символіки українськими військовими в Курській області. Це повністю сфабрикований сюжет, оскільки жоден британський медіа-ресурс не публікував такої інформації. Мета цього фейку – підкріпити старі кремлівські наративи про «нацистський» характер української армії та створити образ ворога, який нібито несе загрозу цивілізації.

«Тортури над полоненими росіянами». Йдеться про фейкове відео, де українських військових звинувачують у знущаннях над російськими полоненими. Такі матеріали неодноразово виявлялися підробками, і вони націлені на деморалізацію українських військових та виправдання жорстокості російської армії. Також це має залякати російських солдатів, щоб вони не здавалися в полон.

«Крадені навушники». Пропагандисти поширюють історію про мародерство українських військових, заявляючи, що «жителька Курської області» нібито відстежила свої вкрадені навушники до Сумщини. Цей фейк націлений на формування негативного образу українських військових, проте жодних доказів його правдивості немає.

«Підготовка військових у школі». Ворог заявляє, що українських військових готували в школі на Житомирщині для операцій у Курській області. Ця інформація є частиною стратегії, спрямованої на дестабілізацію та підготовку інформаційного підґрунтя для можливих ракетних ударів по мирних об’єктах.

«Звірства щодо цивільних». Російські медіа поширюють «свідчення біженців» із Курщини, де бездоказово звинувачують українців у масових вбивствах та знущаннях над мирними жителями. У пропагандистській вигадці навіть з'являється згадка про прапор Франції, піднятий «іноземними найманцями». Це чергова спроба очорнити ЗСУ та налякати як російське населення, так і міжнародну аудиторію.

Фейк Кабмін нібито ухвалив Постанову про покарання родичів тих, хто ухиляється від мобілізації

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах фотографію нібито офіційного документа, в якому йдеться про покарання родичів тих, хто ухиляється від мобілізації в Україні. Зазначається, що документ буцімто підписаний прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем.

Про це пише Центр протидії дезінформаціїПісля перевірки в Секретаріаті Кабінету Міністрів України було встановлено, що цей документ є підробкою. Його формат не відповідає редакційним стандартам, оскільки прем'єр-міністр не пише таких листів, а видає доручення, які мають іншу структуру.

Документ також містить граматичні помилки, а вказаний у ньому номер не відповідає стандартам Кабінету Міністрів. Додатково встановлено, що документа з таким вихідним номером у 2024 році взагалі не існує.

Цей фейк спрямований на створення паніки серед населення та дискредитацію українських державних установ. Пропагандисти використовують такі підробки, щоб підірвати довіру до уряду, посіяти недовіру серед громадян та посилити напругу в суспільстві. Створюючи ілюзію безпорадності державних структур і несправедливого переслідування, ворог намагається зламати моральний дух українців та послабити їхній опір. Це також частина ширшої кампанії з інформаційної війни, спрямованої на підрив єдності та злагоди в українському суспільстві. 

Фейк Удар по пункту тимчасової дислокації ЗСУ в університеті Сум

Російські сили заявили про удар по пункту тимчасової дислокації ЗСУ в університеті Сум. Один із пропагандистських телеграм-каналів стверджує, що у Сумах нібито було знищено пункт тимчасового розміщення українських військових, розташований у будівлі місцевого університету, де буцімто перебували резерви для відправки на Курщину. Втім це - фейк.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони  інформація не відповідає дійсності. Жодних українських військових не було розміщено в університетах чи гуртожитках поблизу фронту. Речник ОТУ «Харків» полковник Віталій Саранцев наголосив, що такі повідомлення є частиною російської пропаганди, спрямованої на виправдання можливих терористичних ударів по цивільних об'єктах і поширення страху серед населення.

Також, в Офісі Генпрокурора повідомили, що внаслідок бомбового удару по одному з корпусів університету в Сумах постраждав 64-річний охоронець. Сумська обласна прокуратура розпочала досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Це - типовий прийом російської пропаганди. Росія цілеспрямовано атакує цивільні об'єкти в Україні, здійснюючи акти терору. Кожного разу, коли російська ракета вражає лікарню, школу, торговий центр або поштове відділення, пропагандисти заявляють, що це був «військовий об'єкт» або «база Азову». У такий спосіб окупанти намагаються перекласти відповідальність на Україну, стверджуючи, що «ЗСУ нібито використовують цивільні об'єкти та населення як "живий щит"».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.