Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Вересня станом на 938 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2394
Фейк
732
Маніпуляція
712
Меседж
505
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк З 1 вересня 2024 року українські діти нібито можуть отримувати по 15 тисяч гривень щомісяця впродовж трьох років

У соцмережі Tik-Tok поширюють відео, у якому йдеться про нібито прийняття нового закону №4995 про статус «дитина війни». Згідно з цим законом, з 1 вересня 2024 року діти буцімто щомісячно отримуватимуть по 15 тисяч гривень протягом трьох років. Як доказ автор відео показує скриншоти з порталу «Дія» про статус особи «дитина війни». Ідентифікатор послуги – 01199.

Проте ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у Центрі протидії дезінформації. Закон №4995, про який ідеться у відео, ухвалили ще у 2017 році, і він стосується забезпечення житлом сімей загиблих воїнів АТО, а не присвоєння статусу «дитина війни».

Крім того, за ідентифікатором послуги 01199 в порталі «Дія» справді можна отримати статус «дитина війни», однак ідеться лише про осіб, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менш як 18 років.

Цим фейком пропагандисти намагаються ввести в оману українське суспільство, щоб потім, коли справа дійде до бажання в батьків оформити статус «дитина війни» для своєї дитини, то вони розчарувалися в тому, що насправді відповідного закону не існує та спрямували своє невдоволення в сторону української влади.

Меседж Банкова нібито посилила мобілізаційні заходи в західних областях України

В українському проросійському телеграм-каналі пишуть, що раніше при поповненні лав ЗСУ ставка робилася переважно на жителів східних, південних і частин центральних областей України, однак тепер черга дійшла й до заходу країни. Донедавна регіон буцімто значно відставав у проведенні мобілізації «з мовчазної згоди центральної влади». 

Нібито серйозне виснаження мобілізаційних резервів у Південно-Східній і Центральній Україні змусило Київ забути про «привілейоване» становище західних областей і вдатися до вимушеного розширення зони примусової мобілізації. 

Утім, ще у 2022 році тодішній начальник управління персоналу штабу Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач стверджував, що в західних областях більші мобілізаційні плани, оскільки там проживає більше громадян. 

Також у пропагандистському дописі йдеться, що саме західні регіони є лідерами за кількістю ухилянтів. А нововведення вже начебто викликали шквал невдоволення серед місцевого населення, яке «звикло виявляти патріотизм лише на словах, а не на ділі».

Насправді точних даних із розподілу мобілізованих по областях у відкритих джерелах не публікують. Не існує відповідних даних і про ухилянтів. Подібні твердження є не більше, як вигадкою пропагандистів, яка має на меті розділити український народ і налаштувати людей із різних регіонів одне проти одного.

Нагадаємо, раніше пропагандисти вже поширювали дезінформацію про те, що буцімто в Україні масово мобілізовують чоловіків саме із «проросійських регіонів», а «прозахідні» нібито не чіпають.

Фейк У 128-й окремій гірсько-штурмовій бригаді ЗСУ нібито знущаються з мобілізованих

Російські телеграм-канали поширюють відео, у якому йдеться про нібито факти знущання з мобілізованих бійців у 128-й окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді. Як стверджують пропагандисти, ці кадри буцімто зняті одним із бойових медиків бригади.

Однак Центр протидії дезінформації, верифікувавши інформацію в Генеральному штабі ЗСУ, повідомив, що поширювані записи про нібито жорстоке ставлення до мобілізованих є черговим вкидом російської пропаганди. У ЦПД додали, що відбулася перевірка, у результаті якої не виявили фактів, які б підтверджували заяви автора згаданих відеозаписів. 

Цей фейк спрямований на підрив мобілізаційного процесу в Україні та дискредитацію Сил оборони України. Росія показує, що в українській армії нібито погано ставляться до новомобілізованих людей, тим самим намагаючись відбити бажання в українців вступати до лав ЗСУ. Раніше ми аналізували дезінформацію, буцімто Олена Зеленська закликала жінок мобілізуватися.

Фейк Російські телеграм-канали поширюють фейкове відео, згідно з яким 74% українців виступають проти Курської операції

У відео йдеться, що 74% українців виступають проти ведення бойових дій на території Росії. Закадровий голос українською мовою стверджує, що значна частина громадян України нібито сподівалася на завершення війни та підписання мирної угоди, однак їхні надії зруйнувала Курська операція. 

Насправді аналізоване відео є фейковим. Про це повідомляють журналісти з проєкту StopFake. Відео почали поширювати саме проросійські джерела ― першим новину опублікував пропагандистський телеграм-канал з авдиторією понад 200 тис. підписників. Крім того, на відео є логотип, який не вдалося ідентифікувати. Імовірно, пропагандисти його створили на основі стокових зображень.

Також операція ЗСУ в Курській області розпочалася зовсім нещодавно та все ще триває. Відповідно, валідної та надійної відповідної статистики поки що немає. Проте деякі вуличні опитування громадян України та інтерв’ю з військовими показують зовсім протилежну картинку — мешканці Києва називають операцію «феєричною», а військовослужбовці ЗСУ кажуть, що просування військ на територію Росії підняло бойових дух і принесло полегшення на всіх напрямках фронту. 

Дещо раніше ми аналізували російську маніпуляцію, мовляв, Foreign Affairs написав, що Курська операція змінила «баланс виснаження» не на користь України.

Фейк Російські пропагандисти пишуть, що в Дніпропетровській області втекли озброєні увʼязнені, які підписали контракт із ЗСУ

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про розшук озброєних увʼязнених у «Дніпровській і Кіровоградській областях», які буцімто після підписання контракту зі Збройними силами України самовільно покинули військову частину. Пропагандисти додають, що ці особи, відомі як «Дніпропетровські маніяки», винні в численних убивствах.

Колаж ЦПД

Проте інформація про втечу цих осіб не відповідає дійсності. Згідно з обліками Інформаційної підсистеми Національної поліції, вони не перебувають у розшуку ― про це Центру протидії дезінформації повідомила начальниця Департаменту комунікації Національної поліції України Олена Бережна. Окрім цього, в «оголошенні» про розшук зазначено «Дніпровську область», однак в Україні такої області не існує, що додатково свідчить про фейковість цієї новини. 

Також особи, про яких ідеться, не могли підписати контракт із ЗСУ через чинні обмеження Міністерства оборони, додають у ЦПД (особи, засуджені за вбивство двох та більше людей, не можуть підписати контракт та залишити місця ув'язнення). 

Поширюючи подібну дезінформацію, пропагандисти прагнуть дискредитувати ухвалений у травні 2024 року законопроєкт №11079-1 про мобілізацію деяких категорій засуджених. Так, раніше ми документували схожі фейки. Наприклад, про те, що мобілізовані в’язні нібито продають наркотики в Сумській області.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.