Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Лютого станом на 1077 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2677
Фейк
806
Маніпуляція
762
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Міська легенда про «звірства українських військових» на Курщині

У російському інформаційному просторі регулярно з’являються вигадки про жорстокість українців, які нібито чинять «звірства» проти російських мирних мешканців. Одним із таких конспірологічних наративів стала історія, що ЗСУ влаштовують тортури та знущаються над цивільними у Курській області. Як і більшість подібних фейків, цей сюжет базується на вигадках, емоційній маніпуляції та брехні. Цей наратив можна класифікувати як конспірологічний, оскільки під час свого регулярного використання з моменту українського наступу на Курщину він не має жодного фактологічного підґрунтя та поступово набуває рис міської легенди. 

Міська легенда (англ. urban legend) — це сучасний фольклор, вигадана або сильно спотворена історія, яка поширюється в суспільстві як правдива. Вона може передаватися через чутки, статті, телепередачі чи соціальні мережі й часто викликає сильні емоції — страх, шок, обурення або здивування. Їх часто використовують конспірологи для створення нових або підсилення вже існуючих теорій змови. Основними ознаками міської легенди є анонімність джерела (зазвичай у легенді немає конкретних доказів, лише посилання на «одного знайомого» або «очевидців»), емоційна маніпуляція (такі історії часто містять більше шокуючих або містичних елементи у порівнянні з теоріями змови), видимість правдоподібності (навіть якщо розповідь вигадана, у ній можуть бути реальні місця, події чи люди, що створює ілюзію достовірності) та швидке поширення (такі історії легко передаються від людини до людини, особливо через соціальні мережі). Такі легенди також можуть мати моральний або повчальний підтекст – у деяких випадках через них застерігають від певних дій або пропагують конкретні переконання.  

У контексті пропаганди міські легенди часто використовуються для дискредитації ворога або створення паніки. Наприклад, історія про «звірства ЗСУ на Курщині» – це спроба поєднати фейкову інформацію та емоційну маніпуляцію, щоб створити «страшилку» про українських військових. Але ця теорія змови має одну особливість – її спростували навіть самі ж російські чиновники та пропагандисти. Зокрема, Тетяна Москалькова, уповноважена з прав людини у Росії, заявила, що росіяни, які повернулися з полону, розповідали, що українці не катували їх, а навпаки допомагали їжею. Російський військовий кореспондент Олександр Коц підтвердив слова Москалькової:  «Ми опитували людей, яких повернули з полону. Ніхто не розповідав про звірства ЗСУ. Навпаки – вони згадували, що українські військові приносили їм їжу, допомагали пораненим, а декого навіть відправляли до лікарень у Сумах».  

Росія систематично зображає українців як «карателів». Ще з 2014 року російська пропаганда поширює образ «жорстоких бандерівців», які катують полонених та мирних жителів. Спочатку російські телеграм-канали поширили історії про те, що українські військові нібито викрадають та катують російських цивільних, знущаються над ними та позбавляють їжі. Усе це супроводжувалося вигаданими свідченнями та емоційно забарвленими деталями. 

Теорії змови, які росіяни використовують у своїй пропаганді мають на меті викликати емоційний шок у суспільства. Вони також спираються на стереотипи, підсилюючи образ українців як «кровожерливих нацистів». Страшилки про «звірства ЗСУ» на Курщині ідеально вписується в цю схему. Це - частина російської гібридної війни, яка ведеться не тільки на полі бою, а й у медіапросторі. Росія використовує образ «жорстоких українців», щоб розпалювати ненависть у російському суспільстві та виправдовувати війну.  Росіянам нав’язують думку, що Україна – це екзистенційна загроза, яка несе їм смерть і руйнування. Натомість у той час, як ЗСУ звинувачують у вигаданих «звірствах», російська армія вчиняє реальні воєнні злочини на тимчасово окупованих територіях.  

Викриття Як Росія використовує штучний інтелект для створення дипфейків про «невдячних» українських біженців

Російські пропагандисти запустили чергову інформаційну операцію під назвою «Матрьошка», у межах якої створюють сфабриковані відео про українських біженців. Ці відео активно поширюються в соціальних мережах за допомогою ботів та штучного нарощування переглядів. Про це пише «Голос Америки».

Одним із таких відео став фейковий репортаж про українську дівчину-біженку, яка навчається у США. У цьому ролику пропагандисти використали реальні кадри з інтерв’ю, проте додали до нього змонтовані сцени з переповненими шкільними коридорами, кадри наркотиків, а також згенерований за допомогою ШІ закадровий голос, який описує нібито «жахливі умови навчання» в американських школах. У цьому маніпулятивному відео присутня відверта расистська риторика — пропагандисти використовують стереотипи щодо різних національностей та соціальних груп, намагаючись викликати ворожість в аудиторії.

Насправді, в оригінальному інтерв’ю ця ж українська дівчина позитивно відгукувалася про свій досвід навчання у приватній американській школі та про рівень освіти у США.

У такий спосіб пропагандисти намагаються дискредитувати українських біженців, виставляючи їх «невдячними скандалістами»; сформувати негативне ставлення до українців у країнах, які їх прихистили, та посіяти сумніви щодо допомоги Україні в міжнародної спільноти.

Маніпуляція Зеленський нібито визнав, що викрав гроші, які США виділяли на допомогу Україні

Російські пропагандисти поширюють у медіа інформацію, що президент України Володимир Зеленський нібито визнав, що викрав гроші, які Сполучені Штати Америки виділили на допомогу Україні. Вони цитують слова ірландського журналіста Чея Боуза. Втім це — неправда.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці наголошують, що Боуз відомий своєю проросійською позицією та є одним із рупорів кремлівської пропаганди. Насправді Зеленський не робив жодних зізнань щодо розкрадання фінансової допомоги США. У своєму інтерв’ю агентству Associated Press він лише зазначив, що сума отриманої Україною допомоги від США становить понад $75 млрд, а не $200 млрд, як це подають окремі джерела — "Ми отримали понад $75 млрд. Тобто тих $100 млрд із загальної суми $177 млрд, або навіть $200 млрд, як стверджують деякі джерела, ми ніколи не отримували." Ці слова жодним чином не є визнанням корупції, а навпаки — спростовують перебільшені заяви щодо суми американської допомоги Україні.

Фінансова допомога США насправді не надходить безпосередньо до українського бюджету. Виділені кошти здебільшого залишаються у Сполучених Штатах та спрямовуються на виробництво нової зброї, заміну відправленого в Україну озброєння з резервів армії США, навчання українських військових та гуманітарні програми. Згідно з розподілом фінансової допомоги США, через військову підтримку фінансується виробництво та постачання озброєння для ЗСУ, через програми економічної підтримки США фінансують програми для стабілізації української економіки, а через гуманітарну допомогу виділяються кошти на підтримку цивільного населення України.

Отже, заяви про «зізнання Зеленського у крадіжці» є відвертим фейком, який просувають проросійські пропагандисти, щоб дискредитувати міжнародну допомогу Україні та підірвати довіру до української влади. 

Фейк Українські військові нібито відловлюють та їдять безпритульних собак

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що українські військові нібито відловлюють та їдять безпритульних собак. Мовляв, у раціоні солдатів немає протеїну. Як підтвердження вони поширюють відповідне відео. Втім це — неправда.  

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Насправді у відео, яке використовують для цієї брехні, нічого подібного не відбувається. На кадрах видно побут бійців ЗСУ, серед яких з’являється пес. Проте пропагандисти навмисно виривають ці кадри з контексту, вигадуючи абсурдні наративи для дискредитації українських військових. Власне, якраз російські окупанти після появи північнокорейських військових на фронті, почали отримувати продовольчі пайки, що містять консерви з в’яленим собачим м’ясом. Про це ще в листопаді 2024 року повідомляло німецьке видання Bild.  

Ця дезінформаційна кампанія є продовженням російських спроб грати на харчових та гуманітарних страхах. Наприклад, напередодні Дня пам’яті жертв Голодоморів 25 листопада 2023 року вони запустили абсурдну інформаційну операцію з фейковими рецептами «різото з голубом» та «в’яленого м’яса собаки». Такі методи вкотре демонструють, як російська пропаганда фабрикує брехню для інформаційної війни, намагаючись спотворити реальність, створити хибне відчуття волонтерської кризи в Україні та демонізувати українських військових.

Викриття Як Росія змушує дітей на тимчасово окупованих територіях до глорифікації російських військових

Російська окупаційна адміністрація продовжує використовувати школи на тимчасово окупованих територіях Херсонщини для поширення своєї воєнної пропаганди. Під виглядом так званого «всеросійського конкурсу» дітей змушують створювати ескізи пам’ятників на честь загарбників, що фактично є примусовим залученням українських дітей до прославлення російської агресії.  Про це пише Центр національного спротиву.

Цей «конкурс», організований російським фондом «Защитники Отечества», подається як можливість розвитку талантів, але насправді є ще одним інструментом мілітаризації. Він спрямований на формування культу війни та ненависті до всього українського.  

Через подібні заходи окупанти намагаються маніпулювати свідомістю дітей, викривлюючи їхнє уявлення про війну та змушуючи асоціювати загарбників із «героями». Це частина планомірної політики знищення української ідентичності, оскільки росіяни прагнуть викорінити українську національну самосвідомість у нового покоління.  

Центр національного спротиву наголошує: маніпуляція дітьми та їх залучення до антиукраїнської пропаганди є міжнародним злочином.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.