Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

04 Лютого станом на 1076 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2677
Фейк
806
Маніпуляція
762
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Брехня про те, що Цирк дю Солей звільнив ветерана ЗСУ

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відеосюжет, у якому йдеться, що Цирк дю Солей нібито звільнив ветерана ЗСУ, дебютний виступ якого відвідував сам премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо. Згідно з сюжетом, цирк найняв ветерана ЗСУ з ампутацією обох нижніх кінцівок, щоб підняти свій престиж серед «білих людей», але вийшло навпаки. Продаж квитків нібито впав, а люди почали критикувати цирк у соцмережах. Тому нібито довелося екстрено позбавлятися «токсичного працівника».

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Пропагандисти поширюють відеосюжет, який містить логотип американського таблоїда TMZ. Однак ні на офіційному сайті TMZ, ні на сторінках таблоїда в соцмережах не публікували відповідного відео. Також у підробленому пропагандистами відео логотип TMZ розміщений справа вгорі, хоча зазвичай у подібних сюжетах таблоїд розміщує свій логотип знизу посередині.

Традиційне розміщення логотипу TMZ (знизу посередині). Джерело: інстаграм-сторінка TMZ

Зрештою, начитування тексту у відео, що поширюють пропагандисти, здійснене штучним інтелектом, що не характерно для TMZ. 

TMZ спеціалізується на розважальних новинах, особливо на чутках і скандалах про знаменитостей. Таблоїд відомий своїми ексклюзивними репортажами, сенсаційними новинами та відео, знятими папараці.

Цим вкидом фейкороби намагаються дезінформувати, мовляв, ветерани ЗСУ «нікому не потрібні», і що їх навіть із цирку виганяють. У такий спосіб пропагандисти хочуть розсварити суспільство та військових, зокрема ветеранів.

Раніше ми аналізували фейк про нібито знижку 50% на купівлю одного черевика для ветеранів ЗСУ з ампутацією.

Фейк Неправда про те, що Трамп провів опитування, у якому більшість коментаторів виступили проти підтримки України

Російські телеграм-канали поширюють опитування, нібито опубліковане на офіційній сторінці президента США Дональда Трампа в соцмережі X. На питання «Чи підтримуєте ви Україну?» 95% коментаторів нібито відповіли «Ні».

Однак насправді опитування опублікували на фан-сторінці Трампа в соцмережі X (наразі акаунт забанений), тоді як на офіційній сторінці президента США його немає. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck.

Більшість коментаторів висловлювала негативне ставлення до підтримки України: частина користувачів писала просто «Ні», інші обґрунтовували свою позицію. Імовірно, більшість підписників — прихильники Трампа. Вони необов’язково відображають загальну громадську думку американців. Ба більше, неможливо верифікувати всі профілі ― серед користувачів могли бути громадяни інших держав або боти.

У листопаді 2024 року Pew Research Center провів опитування серед американців щодо російсько-української війни. На запитання «Чи зобов’язані США допомагати Україні захиститися від вторгнення Росії?» 50% респондентів відповіли «Так», 47% — «Ні». Аналітичний центр зазначає, що ці дані майже не змінилися протягом останніх кількох місяців. Опитування охопило 9 609 американців, обраних за допомогою випадкової вибірки. Похибка вибірки становила близько 1,3%. Дослідження репрезентує доросле населення США за статтю, расою, етнічним походженням, партійною належністю, рівнем освіти й іншими ознаками.

Цим фейком пропагандисти прагнуть створити уявлення, мовляв, американці не підтримують Україну у війні проти Росії. У такий спосіб, зокрема, агітпроп намагається зменшити будь-яку підтримку України від Сполучених Штатів. Раніше ми аналізували брехню про те, що українськомовна версія сайту Білого дому зникла.

Маніпуляція Дезінформація: На третьому році війни подружжя біженців вивезло з України 1,5 млн доларів

Користувачі мережі поширюють інформацію, буцімто на третьому році війни подружжя біженців-мільйонерів вивезло з України 1,5 мільйона доларів готівки та ще коштовності й дорогі аксесуари на мільйон.

Однак ця інформація є викривленою, повідомляють у проєкті VoxCheck. Новина про подружжя, яке затримали на кордоні з Румунією з готівкою в іноземній валюті та дорогими аксесуарами, зʼявилася в мережі ще 12 березня 2022 року, а не на «третій рік війни». Тоді румунські митники конфіскували всі гроші та коштовності для проведення слідчих дій. 

Згодом, уже у 2023 році, румунське видання Adevarul повідомило, що прокуратура при районному суді міста Хуші розслідує цю справу за фактом контрабанди і з’ясовує справжніх власників грошей та інших цінностей. Конфісковане майно зберігають у румунських органах влади. Водночас не всі деталі справи відомі, зокрема імена підозрюваних та їхнє місцеперебування.

Раніше ми аналізували фейк про те, що поліція Німеччини розслідує лише два з 4000 злочинів проти українських біженців.

Фейк Обман про те, що адміністрація Байдена витратила 144 млн доларів на закупівлю ігрових приставок для українських військових

Російські джерела поширюють інформацію, що адміністрація 46-го президента США Джо Байдена нібито закупила на 144 млн доларів ігрові приставки й ігри для реабілітації українських військових. Також у відповідних дописах ідеться, що коли в США проводили аудит, то виявили, що нічого з цього зрештою так і не доставили в Україну. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у проєкті StopFake. У публікаціях пропагандистів як «доказ» додають відео американського медіа USA Today, яке нібито й опублікувало цю інформацію. Як виявилося, пропагандисти просто скористалися фірмовим стилем обробки відео USA Today і власноруч створили підробне відео. Зокрема, у відеосюжетах USA Today завжди підписують джерело кожного фото- й відеоматеріалу, який вони використовують. Пропагандисти ж не врахували цього, коли створювали фальшивку, і в їхньому сюжеті не підписані ні відео, ні фотографії. Зрештою, відео, яке поширюють пропагандисти, відсутнє на офіційному сайті, а також у соціальних мережах X, Facebook, Instagram та YouTube американського медіа USA Today. 

Цим фейком пропагандисти прагнуть дискредитувати адміністрацію експрезидента США Джо Байдена, а українських військових виставити в негативному світлі. Раніше ми аналізували маніпуляцію росіян про те, що США нібито таємно озброювали Україну з вересня 2021 року для підготовки нападу на Росію.

Фейк Брехня про те, що польські євреї вважають візит Зеленського до Аушвіцу «ганьбою»

Російські телеграм-канали поширюють слова представниці МЗС Росії Марії Захарової. Вона сказала, що поява Зеленського в Аушвіці (одному з найбільших колишніх нацистських концтаборів у Польщі) нібито викликала лють в єврейських релігійних колах Польщі та що головний рабин Польщі Міхаель Шудріх начебто висловився, що вони вважають ганьбою те, що беруть участь в одному заході з «диктатором, який приручив нацистів на повідець».

Журналісти проєкту StopFake звернулися до головного рабина Польщі Міхаеля Шудріха з проханням прокоментувати слова, приписані йому речницею МЗС Росії, і їм відповіли:

«Рабин Шудріх абсолютно ніколи не робив такої заяви. Ніхто не уповноважений говорити від імені рабина Шудріха і ніхто не робив такої заяви. Це абсолютно неправдива, вигадана інформація».

Цим дезінформаційним вкидом пропагандисти прагнули викликати неприязнь серед єврейської громади до президента Зеленського, звинувативши його в нібито підтримці нацистів. У такий спосіб росіяни також підживлюють свій наратив про Україну як «нацистську державу». Раніше ми спростовували інформацію, що в Польщі нібито розклеїли листівки, де Зеленського назвали «нацистом», місце якому «в смітнику».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.