Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Валерій Залужний нібито заявив про «державний переворот» після своєї «відставки»

В анонімних телеграм-каналах, які транслюють риторику Кремля, поширили відео з Валерієм Залужним, у якому він нібито закликає до держперевороту. Автори публікації переконують, що це закономірні дії Головнокомандувача ЗСУ, адже його, ймовірно, прагнуть усунути з посади. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck дослідили відео й визначили, що Валерій Залужний не робив таких заяв, а відео скомпілювали за допомогою технологій штучного інтелекту. Відповідно до зворотного пошуку в Google, пропагандисти використали звернення Залужного з нагоди Дня ЗСУ 6 грудня 2023 року для створення дипфейку. 

Так само зараз Кремль інструменталізує для власних потреб повідомлення про ймовірну зміну військового керівництва України. Адже офіційна комунікація держави — публікація від Міноборони, декілька коментарів посадовців та відео — запевнили, що це не так, зокрема, Залужного «не звільняли». І ще казали, що не «коментуватимуть» вкиди анонімних ресурсів, які ж самі легітимізували. Зараз рупори Кремля тиражують повідомлення про ситуацію й демонструють це як «розхитування українського порядку денного». Наприклад, головна редакторка пропагандистської телерадіокомпанії Russia Today Маргарита Симоньян сказала, що «хаос.. корисний Росії». Про це детальніше читайте тут. Так поплічники Кремля прагнуть роз’ятрити український інформаційний простір, розповідаючи про провали державної комунікації довкола повідомлень про усунення Залужного з посади Головнокомандувача. 

Дипфейки залишаються ефективним інструментом поширення російської пропаганди. Ми неодноразово аналізували такі випадки, наприклад, включно з іншими  «заявами» дипфейків Залужного. Скажімо, 8 листопада 2023 року пропагандисти опублікували  відео з дипфейковим Залужним, який закликав українців вийти на площі своїх міст, а військових — не підкорятися «злочинним наказам влади». Аноніми застосовують технологію дипфейку до багатьох відомих особистостей; спотворюючи їхні обличчя, голоси й міміку, намагаються викликати довіру в аудиторії до «висловлювань» героя.

Серед іншого, рекомендуємо прочитати більш детально про застосування технологій штучного інтелекту, зокрема дипфейкових, у поширенні прокремлівського порядку денного.

Фейк В одному із своїх вечірніх звернень Володимир Зеленський нібито запропонував «зробити» Україну новим штатом США замість Техасу

Прокремлівські медіа пишуть, нібито Зеленський запевнив, що готовий «зробити» Україну новим штатом США замість Техасу. У публікаціях посилаються на українські медіа, підкріплюючи повідомлення відповідним скриншотом. Це — брехня. 

Фахівці проєкту VoxCheck дослідили цей вкид і визначили, що скриншот новини з українського медіа скомпілювали. Точніше, заголовок матеріалу з «Вечірнє звернення Зеленського: про що важливе сказав президент» змінили на «Вечірнє звернення Зеленського: Україна готова увійти до складу США замість Техасу». Хоча такого матеріалу не існує, напротивагу від першого — його опублікував журналіст Максим Журавель на сайті ТСН. Дата публікації та фото збігаються з тими, що на пропагандистському скриншоті. 

Найбільш імовірно, що саме цю публікацію пропагандисти використали задля поширення дезінформації.

Меседж У США «планують» перенести столицю України до Львова у разі перемоги Росії

Прокремлівські медіа пишуть, що Сполучені Штати Америки нібито поступово готуються до остаточного «програшу» України на полі бою. Тому в західних посадовців буцімто з’явився план перенести столицю України до Львова. У публікаціях посилаються на видання Asian Times. 

Аналітики VoxCheck узялися за кейс та пояснили, що автор матеріалу про перенесення столиці України вже раніше був помічений на поширенні прокремлівського порядку денного в медіа. Тобто жодних доказів, що США «мають» певні плани на Україну, нема. Наприклад, автор ширив ще тези, мовляв, Україна не здатна перемогти. Також у листопаді 2023 року він стверджував, що США збираються замінити Володимира Зеленського, влаштувавши державний переворот. Однак такі вкиди безпідставні й не мають жодного доказового підґрунтя, це радше підігравання методичкам російської пропаганди. 

Та й зрештою, сама риторика, буцімто у США нібито є якісь плани щодо української держави, які «імплементуватимуть» без згоди останньої чи, щонайменше, під тиском, — не нова. Агітпроп часто розганяє наратив про так званих «зовнішніх управлінців» в Україні. Нібито українські політики підпорядковуються цим рішенням, без права оскаржити їх. Будь-які події, що відбуваються в Україні та не на користь Росії, нібито спричинені управлінням «ззовні». Так пропагандисти прагнуть сформувати образ країни-маріонетки, яка самостійно не може існувати. Скажімо, Україна повсякчас потребує «захисту». 

І переконують, що найчастіше від «зовнішнього управління» страждають мирні люди, які платять податки «бозна-куди», зазомбовані «західними цінностями» і буквально втратили право бути почутими. Тобто показують, що такий «вплив» є недобрим і призводить до стагнації всіх сфер життя людей. 

Так російська пропаганда прагне відмежувати себе від Заходу, зокрема, показуючи, що партнерство між державами неможливе в нинішніх умовах, адже західні країни мають корисливі плани щодо будь-яких «чужинних» земель. Звісно ж, коли Москва налаштовує відповідних акторів політики проти себе — не дивно, що побратимів у неї залишається мало. Розвертаючи свій вектор частково на Азію, Кремль захоплює за собою союзників: Білорусь, Еритрея, Сирія, КНДР — це ті країни, наприклад, які активно блокують будь-які законодавчі ініціативи, спрямовані на підтримку України, в Генасамблеї ООН. А ось раніше партнерські відносини з Китаєм на тлі російсько-української війни дещо загострилися. Тож скільки тих вірних «товаришів» лишається в Росії, опріч країн з недемократичним режимом, — питання спірне. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Український біженець нібито «осквернив та зламав» статую в музеї Парижа

В анонімних телеграм-каналах поширюють відеосюжет нібито від європейського медіа Euronews, у якому йдеться, що український біженець у паризькому музеї зламав статую шведської мисткині Анни Удденберг «Подорож до самопізнання», зімітувавши з нею статевий акт. Це — брехня. 

Дослідили кейс аналітики VoxCheck, які визначили, що Euronews не створювало такого сюжету, а ролик просто змонтували з різноманітних фото та відео, котрі не пов’язані між собою. Наприклад, жодної інформації щодо такого інциденту не вдалося знайти на офіційних сторінках медіа в соціальних мережах: на сайті медіа, у фейсбуці, інстаграмі, Х (раніше твітер) та ютубі

За допомогою зворотного пошуку в Google з’ясувалося, що всі кадри, використані у так званому сюжеті, можна знайти у вільному доступі. До того ж, згідно з інформацією, викладеною в ролику, статуя була пошкоджена та в неї відламалися кінцівки (рука та нога). Однак на відео цього не продемонстрували. Жодної додаткової інформації про нищення скульптури в інших медіа не знайшлося. 

Так агітпроп лишень намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, щоб зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. 

Фейк Володимир Зеленський буцімто придбав яхти на суму понад $75 млн

В анонімних телеграм-каналах вкидають інформацію, начебто Володимир Зеленський через довірених осіб купив дві яхти — «Lucky Me» та «My Legacy» — за $75 млн. На підтримку таких тез автори додають світлини «куплених» яхт та відповідні «документи», які нібито свідчать про покупку. І посилаються на англомовне медіа The Islander. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck узялися за цей кейс і з’ясували, що насамперед компанії, яким належать яхти, підтвердили, що в них ніхто їх не купував і вони все ще виставлені на продаж. Відповідно «документи» підроблені й у жодному разі не претендують на достовірність. У листопаді 2023 року медіа The Islander справді публікувало матеріал-розслідування, у якому автори доводять причетність українського президента до купівлі суден. Проте засновники цього медіа — поплічники Кремля. Наприклад, у розділі «Про нас» вказано, що The Islander створили спільно Джеррі Нолан та Чей Боуз. Останній же працює кореспондентом російської пропагандистської телерадіокомпанії Russia Today.  

Також інформацію про покупку уже в традиційний для російської пропаганди спосіб опублікували на неактивному ютуб-каналі, де автор розповідає нібито про яхти, які купили пов’язані з Володимиром Зеленським особи. Автор ролика йменує себе Шахзаде Насіром. Проте у відкритих джерелах також немає будь-яких інших матеріалів цього автора «розслідування». А пошуковик видає лишень згаданий ютуб-канал. Тож малоймовірно, що це справжнє ім’я. 

Так звані «розслідування» власності українських посадовців перетворюються на системну кампанію їх дискредитації. Так пропагандисти чи ставленики Москви прагнуть зображувати Україну колискою корупційних схем — що надалі може нашкодити євроінтеграційному шляху України. Адже боротьба з корупцією та її зменшення є одним із основних завдань держави на шляху до Європейського Союзу. 

Ось іще кейси, які стосувалися «оволодіння» нерухомістю за «вкрадені кошти»: як Зеленський нібито купив віллу гітлерівського міністра пропаганди Геббельса за 8 млн євро; або як буцімто теща Зеленського придбала віллу на узбережжі Єгипту із західної гуманітарної допомоги Україні. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.