Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Липня станом на 874 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2268
Фейк
711
Маніпуляція
671
Меседж
469
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У 2024 році витрати на Офіс президента нібито складуть 18,8 млрд гривень

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що в державний бюджет 2024 року буцімто заклали 18,8 млрд гривень на утримання Офісу президента (ОП), хоча ці гроші могли б витратити на ЗСУ. Втім це — фейк. 

Фактчекери з проєкту VoxCheck опрацювали цей кейс. Ще 9 листопада 2023 року Верховна Рада України ухвалила закон про державний бюджет на 2024 рік. 17 листопада законопроєкт підписав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, а 28 листопада — президент України Володимир Зеленський, схваливши проєкт державного бюджету. 

Насправді, згідно з ухваленим законом про держбюджет України на 2024 рік, на ОП передбачено 1,1 млрд гривень, а не 18,8 млрд гривень, як пишуть пропагандисти. Крім того, на безпеку й оборону України виділять 1,69 трлн гривень — майже 100% доходів річного бюджету.

У такий спосіб агітпроп прагне дискредитувати ОП та підірвати довіру українського населення до нього. Кінцевою метою таких дезінформаційних вкидів є змусити українців повстати проти «режиму Зеленського». 

• Читайте також: Єрмак нібито заявив про плани досягти миру з Росією у 2024 році

Фейк Російські військові вже нібито знищили кілька винищувачів F-16 в Україні

Пропагандистські ресурси поширили інформацію, що в Одесі росіяни знищили три або чотири літаки F-16. Це — фейк. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки опрацювали це повідомлення. Насправді Україна лише готується прийняти F-16 — ідеться про інфраструктуру, льотчиків, інженерно-авіаційний склад. Усі заяви про знищення цих винищувачів в Україні — вигадка агітпропу, яку вже встиг висміяти речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. 

«Їхні [російські. — Ред.] повідомлення тішать: за день по п’ять українських літаків знищуються у зведеннях їхнього генерального штабу. Про F-16 вже навіть меми ходять, що вже навіть їх вони знайшли в Україні», — сказав Ігнат в етері телемаратону.

Пропагандисти перебільшують здобутки російської армії у війні проти України, поширюючи таку дезінформацію. Мовляв, «у них все під контролем». Раніше ми спростовували інформацію, що Росія нібито знищила пʼять пускових установок ЗРК Patriot.

Фейк У новорічну ніч на лівому березі Києва хтось нібито запустив феєрверк

У деяких телеграм-каналах поширили інформацію, що на Осокорках невідома особа запустила феєрверк у ніч проти 1 січня 2024 року. Крім того, було опубліковане відео, яке нібито підтверджує факт пусків. Втім це — фейк. 

Поліція Києва повідомила, що під час перевірки інформація не підтвердилася. Працівники поліції, які виїжджали на ймовірне місце події, спілкувалися з місцевими мешканцями, проте ніхто інформацію про нібито запуск феєрверків не підтвердив. Як з’ясувалося, подія, яка була відзнята на відео, відбувалася наприкінці 2022 року.

Крім того, поліціянти нагадали, що запуск салютів та феєрверків під час дії воєнного стану заборонено, і за таке правопорушення передбачено кримінальну відповідальність.

Автор: Віталій Михайлів,

Маніпуляція У Харкові допомога на поховання буцімто становитиме всього лиш 1942 гривні

Один з проросійських телеграм-каналів поширив інформацію, що виконавчий комітет Харківської міської ради начебто вирішив виплачувати харків'янам допомогу на поховання в розмірі 1942 грн. Такі гроші нібито почнуть виплачувати з 1 січня 2024 року. Втім це — маніпуляція.

Насправді сума допомоги в розмірі 1942 грн не є нововведенням, як це намагаються подати пропагандисти, а переглянутою сумою з урахуванням вартості ритуальних послуг, про що пишуть фактчекери Gwara Media. Тобто, виконавчий комітет Харківської міської ради підвищив уже наявну допомогу на поховання до 1942 гривень. Так, розмір такої допомоги у 2022 році складав «не більше 1730 гривень», а у 2019 році — «не більше 1440 гривень». Варто зауважити, що ця сума встановлена для поховання осіб, які на момент смерті ще не досягли пенсійного віку, не працювали й не зареєстровані як безробітні. Також ця допомога для людей, що були зареєстровані та проживали в Харкові не менше шести місяців, тобто відповідне рішення також поширюється, наприклад, і на ВПО. 

Водночас це не єдиний вид матеріальної допомоги на поховання в Україні — чинний розмір допомоги від держави, відповідно до постанови ПФУ «Про встановлення розміру допомоги на поховання» від 26.12.2022 р. № 29-1, становить 4100 гривень.

Також існують й інші види допомоги на поховання:

  • допомога на поховання осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
  • допомога на поховання пенсіонера з-поміж військовослужбовців;
  • допомога на поховання військовослужбовців.

Маніпулюючи цією інформацією, агітпроп намагається показати, що в Україні нібито все так погано, що в держави для людей грошей на похорон навіть не вистачає. Раніше ми спростовували інформацію, що в Київській області директор кладовища нібито відмовився надати місце для поховання українського військового.

Фейк Зеленський нібито купив віллу гітлерівського міністра пропаганди Геббельса за 8 млн євро

Таку інформацію поширюють проросійські телеграм-канали. Згідно з договором про купівлю нерухомості, вілла була придбана компанією Film Heritage Inc, яка пов'язана з чинним президентом України. Втім це — фейк. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО встановили, що першоджерелом цієї інформації є нібито колишня співробітниця консалтингової компанії ВІМ Сабіна Мелс. Проте встановити особу Сабіни Мелс і її належність до BIM не вдалося, що ставить під сумнів існування такої людини. Згодом фейк про віллу поширили проросійські ресурси: нігерійське видання Independent і вебсайт OKV e.V., наповнення якого відповідає проросійській риториці. Варто зауважити, що раніше нігерійські видання вже були причетними до поширення фейків про Зеленського, зокрема PUNCH

Пропагандисти продовжують системно дискредитувати Зеленського та першу леді України. У такий спосіб агітпроп намагається викликати до них негативне ставлення в українців. Також, поширюючи свою брехню від імені фейкових іноземних видань, росіяни намагаються надати їй більшої правдоподібності. Раніше ми спростовували інформацію, що фонд першої леді України Олени Зеленської нібито повʼязаний з торгівлею дітьми.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.