Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Листопада станом на 1007 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2552
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 14 лютого

У випуску спростовуємо фейки про те, що начебто аж 90% німців «проти» надання танків Україні, а також згадуємо, як будувалася «танкова коаліція».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Російські хакери атакували сайти НАТО

У неділю у соцмережах повʼязана з Росією хакерська група Killnet анонсувала кібератаки на сайти НАТО. Після цього перестала відкриватись сторінка штаб-квартири Сил спеціальних операцій Альянсу (NSNQ). 

Речниця НАТО у коментарі для dpa підтвердила, що Альянс мав справу з «інцидентом, спрямованим проти сайтів» організації, додавши, що НАТО серйозно ставиться до своєї кібербезпеки. Станом на понеділок, усі сайти Альянсу вже були доступні.

Росія часто використовує кібератаки, щоб показати технологічну «вразливість» Заходу й продемонструвати свою «силу». Також подібні кібератаки використовують для зливання очорнювальних даних проти українських та європейських політиків, щоб дестабілізувати ситуацію всередині європейських країн та викликати недовіру до їхніх урядів.

Маніпуляція На думку Шольца, надсилання зброї Україні послабить НАТО

Російські та закордонні медіа, що транслюють прокремлівську риторику, використовують нещодавню заяву канцлера Німеччини Олафа Шольца проти України. Мовляв, канцлер проти того, щоб НАТО постачав зброю Україні, бо це послаблює Альянс. Як наслідок, на думку авторів повідомлень, Німеччина більше не постачатиме Україні збройову допомогу. 

Аналітики проєкту EUvsDisInfo зʼясували, що насправді у своїй заяві Шольц критикував не постачання зброї Україні, а те, що члени Альянсу перетворили цей процес на «публічне змагання». Саме це на думку канцлера послаблює НАТО, загрожуючи його єдності. Шольц заявив, що єдність допомогла Україні у перші дні війни, й країни не мають сперечатись щодо постачання зброї Україні. 

Пропагандисти всіляко намагаються засудити країни Заходу за надання військової допомоги Україні, використовуючи для цього різні способи. Вони або називають це «нечесною грою», або безпосереднім втручанням у війну. Дуже часто це поєднується з маніпуляціями на тему ставлення суспільства у країнах-членах НАТО до надання Україні зброї. 

Маніпуляція Однією з умов Мінських домовленостей була відмова України від вступу до НАТО

У етері одного з грузинських телеканалів прозвучала теза, співзвучна з російськими наративами. Мовляв, Україна мала відмовитися від вступу до НАТО згідно з умовами Мінських домовленостей. В обмін на це Росія нібито мала б повернути Україні окуповані території. Але через те, що Україна порушила ці умови, у Росії не було іншого вибору, як напасти. На кейс звернули увагу аналітики грузинського проєкту Mythdetector.

Насправді у Мінських угодах немає положень, що стосувалися б вступу України до НАТО. Крім того, саме Росія та її сили саботували присутність ОБСЄ на окупованих територіях, що було основною частиною Мінських домовленостей. За даними Mythdetector, грузинські медіа, які поширили цю тезу, контролюються проросійськими силами. 

Російська пропаганда використовує тему Мінських домовленостей, зокрема через висловлювання проросійських політиків. У такий спосіб пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за початок війни з агресора на жертву й звинуватити Україну у зриві міжнародних угод. Однак саме Росія часто не дотримується міжнародних зобовʼязань і початок війни є доказом цьому.

Викриття Від імені Апарату Ради національної безпеки і оборони України розсилають електронні листи із шкідливим програмним забезпеченням

Про це повідомили у Держспецзв’язку. Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України (CERT-UA) зафіксувала масове поширення небезпечних електронних листів, які надсилають від імені Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

У темі розісланих листів йдеться про «критичне оновлення безпеки». У назві вкладення також йдеться про «оновлення системи безпеки». До листа прикріплено архів із зображенням «інструкції, яку важливо прочитати» та установним файлом. Після його завантаження та запуску на комп’ютері встановлюється програма прихованого віддаленого доступу. Завдяки цьому треті особи отримують доступ до керування комп’ютером та даних. Нещодавно зловмисники поширювали електронні листи зі схожим програмним забезпеченням від імені АТ «Укртелеком». Ймовірно, метою зловмисників є  шпигунство.

Фейк Поляків закликають «захистити споконвічні польські землі в Україні»

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що у Польщі, а саме у Варшавському метро нібито можна побачити соціальну рекламу з закликом «захистити споконвічно польські землі в Україні». Автори дописів стверджують, що в такий спосіб Польща готується до захоплення західних областей України. Це — фейк.

Аналітики проєкту VoxCheck дійшли висновку, що плакати є несправжніми. Про це свідчить посилання, розміщене на плакаті. Воно є недійсним, оскільки замість зазначеного у посиланні WKU згідно з оновленим польським законодавством має бути WCR. Причиною цьому є те, що Військові комендатури (WKU) у Польщі замінили на Центри військового комплектування (WCR), що займаються набором добровольців на військову службу. Крім того, у коментарі для Укрінформу директор офісу оренди та реклами варшавського метро Ґжеґож Попєляж повідомив, що таких оголошень у метро немає. За основу для фейкових плакатів пропагандисти взяли старе оголошення 2018 року щодо набору добровольців до польської армії. 

Російський агітпроп часто лякає «швидким наступом» Польщі на західні землі, відвертаючи увагу від власних злочинів безпідставними звинуваченнями. «Детектор медіа» вже досліджував дезінформацію, повʼязану з цією темою.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Київський режим»

З початку широкомасштабної війни Росія неприховано намагалася повалити українську владу та встановити свою. Зокрема, своїх людей Росія незаконно призначає на керівні посади на тимчасово окупованих територіях. Україна поступово виганяє окупантів зі своїх земель, однак саме свою призначену владу Росія вважає законною, а українську, яка є законно обраною по факту, називає «київським режимом», який нібито «незаконно» керує Україною.

Тобто російська пропаганда замінює слово «уряд» на «режим», щоб підтвердити так звану нелегітимність влади України, яка діє, на думку Росії, не від імені народу. Також називаючи українську владу на чолі з Володимиром Зеленським «київським режимом», агітпропаганда розмиває поняття української держави, якої нібито вже не існує. Водночас акцентує  на певних кордонах так званого уряду, де він діє. «Київський режим» означає, що він діє лише в межах Києва та не поширюється на інші території. Нібито українці є заручниками цього режиму та не можуть його самостійно повалити без допомоги Росії.

За допомогою цього слова, як і тої ж спеціальної воєнної операції, хлопка й інших, Росія прагне розмити межі й змінити реальність, в якій вона рятує українців від незаконного режиму, який неволить Україну, а не навпаки — сама прагне поневолити українців, руйнує українські міста й села.   

Фейк Українська армія застосувала хімічну зброю

Російські пропагандисти поширюють низку фейків у межах однієї теми: нібито українська армія застосувала хімічну зброю на фронті. Російські медіа посилаються на заяви кількох «чиновників» так званої «ДНР». За їхніми словами, у російських бійців спостерігається «нудота, блювота, сильне запаморочення». Телеграм-канали поширюють відео, де нібито українці скидають гранату з дрона, і після її вибуху у російського солдата виникають конвульсії, через що він тоне. Крім того, росіяни кажуть, що нібито навіть український військовий «засвітив» у відео «хімічні боєприпаси». Пропагандисти також стверджують, що Україна нібито «не вперше» використовує хімічну зброю. Все це — безпідставні звинувачення.

Аналітики StopFake спростували ці фейки. Зокрема, якщо йдеться про відео зі скиданням гранати, то повна його версія показує, що насправді це атака двома гранатами. Перша з них посікла російських солдатів, дезорієнтувавши їх у воді. Цим пояснюються їхні конвульсії. Крім того, на відео немає забороненої зброї: військові застосували гранату Ф-1 та уламковий боєприпас ВОГ.

У разі з відео, де військовий «засвітив хімічну зброю», йдеться про відео командира окремої тактичної групи аеророзвідки «Птахи Мадяра» Роберта Бровді («Мадяра»). На відео можна побачити дозволені снаряди ВОГ (гранатометний постріл). Спільно з дроном FPV вони утворюють дрон-камікадзе.

На ці повідомлення пропагандистів звернули увагу і західні медіа. Зокрема, журналістам Reuters не вдалося підтвердити використання українською армією хімічної зброї. У коментарі для видання у Генштабі заявили, що українські військові «ніколи й ніде не застосовували хімічної зброї». 

StopFake також нагадує, що у 1998 році Україна ратифікувала міжнародну Конвенцію щодо заборони хімічної зброї. Тоді ж було знищено весь хімічний арсенал, який Україна успадкувала від СРСР, що засвідчили міжнародні спостерігачі. 

Російський агітпроп поширює такі фейки, щоб звинуватити українських військових в ескалації війни та цілеспрямованому пошуку цивільними небезпеки. Це також вписується у загальну тенденцію пропагандистів перекладати відповідальність за злочини росіян на інших, оскільки саме російські військові часто використовують заборонені види озброєнь.

Меседж Україна могла б уникнути війни, якби дотримувалася Мінських домовленостей

Таку тезу поширюють анонімні телеграм-канали, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що якби Київ дотримувався Мінських домовленостей, то повномасштабної війни б не було. Мовляв, Україна нібито хотіла «злити» Донбас і спровокувала Росію на вторгнення за вказівкою «західних кураторів». Повідомлень на цю тему в телеграмі стало більше після висловлювань прессекретаря білоруського Міністерства закордонних справ Анатолія Глаза. Він заявив, що нібито Мінські домовленості «добре виконали свою роль», а саме допомогли «зупинити ескалацію конфлікту». 

Поширюючи такі меседжі, російська пропаганда вкотре намагається перекласти провину за вторгнення з Росії на Україну. Мовляв, якби Україна не порушувала обіцянок, все було б добре. У такий спосіб Росія змінює реальність. Проте саме Росія неодноразово порушувала Мінські домовленості та напала на Україну. Крім цього, Мінські домовленості не зупинили ескалацію, а лише відклали її на певний час. 

Нещодавно на тему Мінських домовленостей висловився й звинувачений у державній зраді колишній народний депутат проросійської партії «ОПЗЖ» Віктор Медведчук в етері білоруського державного телебачення. Зокрема, Медведчук повторив наративи, які поширював упродовж останніх років. Мовляв, Україна «бомбила Донбас» і всіляко ухилялася від реінтеграції територій «заради голосів» на виборах. При цьому, він представляє себе одним можливим посередником для успіху перемовин між Україною та Росією. Й стверджує, що з Мінськом нічого не вийшло за його посередництва, за його словами, бо він не мав впливу на його виконання. 

Фейк Зеленський «не розуміє за що воюють українці»

Таку тезу поширюють російські медіа. Мовляв, «без західних кураторів» Зеленський нарешті «сказав правду» і звернувся до українців. Автори повідомлень стверджують, що президент України «не розуміє за що вони (українці, — ред.) воюють», оскільки у них є лише «кредити», а тепер ще й мобілізація. Це — фейк. 

Аналітики StopFake запевняють, що Зеленський справді вживав таку фразу, однак вона стосувалася не українців. Президент адресував її росіянам. У своєму зверненні за 28 вересня 2022 року він сказав:

«Хочете жити — біжіть. Хочете жити — здавайтесь у полон. Хочете жити — боріться на своїх вулицях за свою свободу. У вас і так усе забрали. Чи у когось з вас є нафтові вишки? Є палаци? Є виноградники? Можливо, у вас є яхти? Чи якийсь банк? За що ви взагалі боретесь? У вас тепер тільки кредити, щось ввечері пожерти й тепер — мобілізація. Боріться за своє! Не лізьте на нашу землю, у нашу душу та у нашу культуру». Російські видання, що поширюють цей фейк, навмисно не залишають посилання на повну версію звернення, оскільки тоді стає зрозуміло, кого насправді має на увазі Зеленський.

Російський агітпроп часто вириває фрази українських політиків із контексту. У такий спосіб він прагне деморалізувати українців та показати їм, що нібито українській владі байдуже до народу, на відміну від російської. Також пропагандисти намагаються перекласти відповідальність за злочини росіян на Україну. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.