Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія “культурного стирання Росії”

Конспірологи та пропагандисти за допомогою цієї теорії стверджують, що український уряд навмисно стирає російську мову та культуру з публічного життя, освіти і медіа, а отже - утискає її носіїв та створює привід для Росії, щоб та захищала їх на території України. Мовляв, Україну на це нібито штовхає Захід, який використовує це як інструмент своєї гібридної війни проти Росії.

Одним із тригерів для цієї теорії є питання мови. Законодавчі ініціативи, такі як Закон “Про мову”, який вимагає використання української мови в освітніх закладах, державних установах та медіа, розглядаються прихильниками цієї теорії як утиски російськомовного населення. Так само сприймається й закриття або переформатування російськомовних шкіл.

Зміни у шкільних підручниках, які акцентують увагу на глорифікації українських національних героїв та підкреслюють негативні аспекти спільної історії з Росією, розглядаються як спосіб штучного створення антиросійського наративу. Конспірологи як доказ своїм аргументам також надають і те, що російська література та історія виключаються з навчальних програм. Введення обмежень на мовлення російських телеканалів і радіостанцій, а також заборона російських книг і фільмів має таку ж реакцію. Мовляв, це доводить, що Україна не є демократичною та європейською країною. Всі ці елементи і є головними складовими цієї теорії.

Російська пропаганда активно використовує цю теорію для посилення антиукраїнських настроїв як всередині країни, так і на міжнародній арені, здійснюючи підміну понять та використовуючи тактику віддзеркалення, оскільки саме Росія впродовж століть намагалась стерти українську культуру та показати її меншовартісною. Український уряд зображається як виключно націоналістичний та такий, що переслідує російськомовних громадян і пригнічує їх права. З огляду на це, Росія представляє себе як захисницю російськомовного населення, як в Україні, так і в інших країнах регіону, виправдовуючи свою агресивну політику.

Поширення неправдивої інформації про мовні та культурні репресії всередині України також спрямоване на те, щоб змусити міжнародне співтовариство засумніватися в легітимності дій українського уряду. Для цього Росія використовує міжнародні платформи та медіа, намагаючись вплинути на громадську думку і знизити рівень підтримки України за кордоном.

Використання теорії "культурного стирання" також потрібне для мобілізації громадської підтримки всередині Росії, підкреслюючи необхідність захисту "братського народу". Показуючи політику України як продиктовану Заходом, пропаганда намагається розпалювати антизахідні настрої та страхи перед втратою культурної ідентичності.

Меседж Україна нібито регулярно порушує Конвенцію про заборону хімічної зброї

Начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ Ігор Кирилов заявив, що український режим нібито «регулярно порушує Конвенцію про заборону хімічної зброї». Втім це - неправда.

На це звернув увагу Центр протидії дезінформації при РНБО України. Ігор Кирилов не надав жодних конкретних доказів для своїх звинувачень. Ця тактика є типовою для російської пропаганди, яка намагається створити образ України як агресора. Однак, у міжнародному співтоваристві такі заяви без підкріплення фактами не знаходять підтримки і лише підривають довіру до російських офіційних осіб.

Не надаючи жодних доказів, російська пропаганда використовує також тактику віддзеркалення, звинувачуючи Україну у злочинах, які насправді вчиняє російська армія. Російська пропаганда часто використовує цю тактику, щоб відвернути увагу від власних порушень та створити уявлення про симетричність війни.

Незважаючи на звинувачення на адресу України, численні повідомлення від проросійських телеграм-каналів та інших джерел свідчать про використання хімічної зброї саме російськими військовими. Це включає застосування хімічних речовин на полі бою та порушення міжнародних конвенцій, що забороняють такі дії. Ці факти широко відомі та документовані, що ставить під сумнів будь-які безпідставні звинувачення на адресу України.

Таким чином, спроби російської пропаганди дискредитувати Україну через необґрунтовані звинувачення не мають шансів на успіх, оскільки вони не відповідають реальним фактам і лише поглиблюють ізоляцію Росії на міжнародній арені.

Фейк Відео із "мобілізацією жінки" до ТЦК

Пропагандисти поширюють у телеграм-каналах, де розповсюджують проросійську риторику, відео, на якому чоловіки у військовій формі кудись ведуть жінку, що активно чинить опір. Публікації підписуються словами «ТЦК взялося за жінок», натякаючи на нібито примусову мобілізацію жінок в Україні.

У цьому випадку пропагандисти просто використали відео з іншим контекстом для створення фейка. Насправді на поширеному відео знято конфлікт між жінкою та працівниками Державної прикордонної служби України, який стався на Закарпатті, як з'ясували фахівці проєкту StopFake.

Прессекретарка Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова в коментарі Суспільному уточнила, що інцидент стався 30 червня 2024 року на околиці села Нижня Апша Тячівського району. Водій мікроавтобуса Mercedes-Benz Vito, перебуваючи в черзі автомобілів на контрольному посту, виїхала на зустрічну смугу і спробувала уникнути перевірки.

«Законні вимоги прикордонників жінка проігнорувала, аргументуючи свою відмову небажанням стояти в черзі, оскільки поспішала на відпочинок. Під час спілкування з 19-річною прикордонницею жінка поводилася грубо і зневажливо, використовуючи нецензурну лексику та образливі вислови. Потім, здійснивши маневр, небезпечний для життя і здоров'я військовослужбовця, на високій швидкості зникла з місця події», – розповіла прессекретарка Мукачівського прикордонного загону. Прикордонники переслідували автомобіль, що порушив правила, і, незважаючи на опір жінки, затримали її та доставили до прикордонного підрозділу, де склали протокол про адміністративне правопорушення за ст. 185-10 КУпАП.

Мобілізація в Україні є однією з головних тем, яку активно використовує російська пропаганда для поширення дезінформації та дестабілізації ситуації в країні. Зокрема, агітпроп не лише поширює інформацію про зловживання під час мобілізації, представляючи їх як «звичайне явище», але й створює відверті фейки та постановочні відео для деморалізації українців. Наратив про те, що в Україні вже не вистачає чоловіків і тому мобілізують жінок, також є одним із поширених.

Фейк Українські біженці нібито спаплюжили мечеть у Берліні

Пропагандисти поширюють у медіа та соцмережах інформацію про те, що українські біженці нібито спаплюжили мечеть у Берліні. Агітпроп стверджує, що українці підкинули свинячу голову, загорнуту у прапор Палестини з написом «Україна підтримує Ізраїль». У подібних «новинах» посилаються на німецькомовний «новинний ресурс» Berliner-wochenzeitung, який опублікував фейкові фотографії «інциденту».

Після поширення такої інформації StopFake перевірив, чи справді в Німеччині стався подібний інцидент за участю українських біженців. Втім виявилось, що пропагандисти просто вигадали цю новину.

«Новинний ресурс» Berliner-wochenzeitung, який виступив першоджерелом фейкової новини, не має жодного стосунку до медіа. На ньому всього близько 50 матеріалів (станом на 5 липня), перший із них з'явився всього за кілька тижнів до публікації про «інцидент» у мечеті – 18 червня. На сторінці цього «медіа» також неможливо знайти жодної інформації про його редакцію, місцезнаходження та контактні дані, як це зазвичай вказують справжні медіа.

StopFake зв'язався з берлінською мечеттю (Die Berliner Moschee), яку нібито осквернили, щоб з'ясувати деталі події. Імам мечеті Амір Азіз (Amir Aziz) повідомив, що подібного інциденту не було.

Центр протидії дезінформації, який також перевіряв новину агітпропу, верифікував інформацію в Посольстві України в Німеччині та МЗС України. Вони повідомили, що до поліції Берліна не надходили скарги щодо подібного «інциденту».

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати українських біженців та знизити рівень довіри до них серед європейців. Мовляв, їх не треба підтримувати, якщо вони погано себе поводять.

Маніпуляція Данія нібито відмовилась навчати українських пілотів на F-16 через «їх нездатність до навчання»

Пропагандисти поширюють у соцмережах «новинний» сюжет, у якому стверджується, що Данія нібито відмовила у навчанні українських пілотів на літаках F-16 через їх «їх нездатність до навчання». 42-секундний відеоролик змонтований у форматі новинного сюжету з назвою каналу NewsFlash та підписом "Літаки не летять". Вгорі відео зазначено live, що мало б вказувати на прямий ефір. Втім це - маніпуляція.

Фахівці проєкту StopFake намагались встановити, чи існує насправді новинний канал NewsFlash. На ютубі знайдено декілька акаунтів із такою назвою, але жодна з них не розповсюджувала це відео. Найранішу версію цього сюжету можна знайти на ютуб-каналі Moscow Never Lies від 25 червня 2024 року. На сторінці зазначено, що це "сатиричні новини Росії №1 від Дмитра Медведєва та Пескова у Telegram!". Там також розміщено численні подібні відео з написом "NewsFlash". Хоча автором цього відео, ймовірно, є сатиричний канал, сюжет широко поширювали серед проросійських Telegram-каналів, користувачів X (колишній твіттер) та фейсбук.

Аналіз сюжету показав, що він складається з різних відеороликів. Наприклад, для коментаря, який нібито належить генералу НАТО, що заявляє про ступень "навченості" українських військових, використано відеоролик Місії України при НАТО, який вони опублікували 1 травня 2024 року на своїй офіційній сторінці у фейсбуці. На відео зображено українського військового пілота з прізвиськом "Мунфіш". Наразі цей військовий проходить навчання на F-16 в Великобританії.

Також у фейковому відео фігурує генерал Ян Дам, командувач Королівськими Повітряними Силами Данії, який нібито заявляє про "падіння" всіх літаків F-16 у симуляторі. У реальному ж відеоролику, з якого взято цей фрагмент, датський генерал говорить про переваги F-16 для України.

Саме заява про те, що Данія відмовилась навчати українських пілотів на F-16 через їх "нездатність до навчання", не відповідає дійсності. 24 червня міністр оборони Данії Трольс Лунд Пульсен під час спільної пресконференції зі своїм колегою з Норвегії Бьорном Арільдом Грамом заявив, що до кінця 2024 року Данія припинить навчання українських пілотів на літаках F-16. Проте навчання припиняється через перехід Данії на більш сучасні винищувачі F-35, для яких використовуватиметься авіабаза Скридструп, де зараз тренуються українські пілоти. Також міністр оборони Данії відзначив, що країна зможе сприяти в навчанні українських пілотів на території інших країн.

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб дискредитувати Збройні сили України та припинити поставки зброї від союзників України. Мовляв, українські військові не здатні керувати західною зброєю, а отже сенсу її передавати немає.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.