Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Січня станом на 1049 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2617
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дитину нібито залишили без нагляду на вокзалі у Херсоні

Мережею шириться інформація про 4-річного хлопчика, якого нібито залишили без нагляду на автовокзалі в Херсоні. Допис про це за два дні отримав понад 35 тисяч поширень у фейсбуці, а інформацію підхопили пропагандисти. Втім це - фейк. 

На нього звернули увагу журналісти з херсонського регіонального медіа Кавун.city та проєкт «НотаЄнота», що займається неформальною освітою з розпізнавання фейків. На їхню думку, акаунт, який поширив це, не є особистою сторінкою, а радше ботом, який систематично дублює інформацію із забороненої російської соціальної мережі «Однокласники». Більшість контенту на ньому становлять привітання зі святами, цитати тощо. Допис про дитину з Херсона не мав жодних посилань на офіційні джерела інформації.

Така ситуація справді відбулася, проте у червні 2021 року. Дитину віком чотири роки залишили без нагляду на херсонському автовокзалі. Після розмови поліції з дідусем виявилося, що батько, проходячи військову службу в Маріуполі, залишив дитину під опікою своєї співмешканки. Вона після сварки пообіцяла, що відвезе дитину батькам військовослужбовця, втім не виконала своєї обіцянки та залишила хлопчика на вокзалі. 

На думку згаданих вище фахівців, поширення таких фейків, імовірно, є спробою російських пропагандистів виявити стимули, що викликають найбільшу суспільну реакцію та занепокоєння. Цього разу росіяни вирішили перевірити реакцію українців «на дітях», взявши на озброєння стару історію. Крім того, в такий спосіб вони хочуть дискредитувати українців загалом та родини військовослужбовців зокрема. Мовляв, українці недбало поводяться з дітьми, а отже Росія повинна це виправляти. 

Маніпуляція МАГАТЕ нібито проти накладення санкцій на «Росатом»

Пропагандисти поширюють у медіа інформацію, нібито представники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) виступають проти запровадження санкцій щодо російської державної корпорації «Росатом». Мовляв, про це заявив Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ. Проте це - маніпуляція. 

На неї звернули увагу фахівці StopFake. Вони вказали, що насправді МАГАТЕ не може накладати санкції і загалом не має впливу в цьому питанні. Натомість Гроссі заявив, що вбачає можливість негативних наслідків від запровадження санкцій проти «Росатома» з погляду ядерної безпеки. 

«Росатом» обʼєднує в собі активи в енергетичній, будівельній та машинобудівній сферах. Корпорація лідирує у світі за величиною портфеля замовлень на спорудження АЕС і надає послуги такого виду у багатьох країнах. Наприклад, «Росатом» зводить енергоблоки в Туреччині, Індії, Угорщині. Саме тому, на думку Гроссі, хоч країни можуть політично підтримувати Україну, вони не підтримуватимуть запровадження санкцій проти «Росатома», оскільки потребують послуг корпорації. 

Російським пропагандистам вигідно поширювати фейкову інформацію щодо позиції МАГАТЕ, оскільки це є елементом кампанії для знецінення впливу санкцій на Росію. У її рамках росіяни намагаються висвітлювати санкції як нікому не вигідні, через що нібито все більше західних політиків та представників міжнародних організацій відмовляються підтримувати їх запровадження. 

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія “маніпуляції енергетикою”

Теорія змови щодо “маніпуляції енергетикою” України є однією з нових конспірологічних ідей, згідно з якою Захід нібито навмисно провокує енергетичну кризу, підтримуючи Україну. Прихильники цієї теорії вважають, що США та європейські країни використовують війну в Україні для досягнення своїх власних економічних та політичних цілей, зокрема підвищення цін на енергоносії та збільшення прибутків своїх енергетичних корпорацій. Мовляв, головна проблема - це “дефіцит нафти і газу” в ЄС, а атаки на енергомережу України - нібито вигадка або перебільшення.

Конспірологи стверджують, що Захід нібито спеціально створює дефіцит енергоресурсів санкціями проти Росії. Пропагандисти наголошують, що санкції призводять до зростання цін на світових ринках, що вигідно західним енергетичним компаніям. Частина теорії також включає думку, що енергетичні компанії використовують ситуацію для зміцнення своїх позицій на ринку, збільшуючи свої прибутки та вплив на уряди, не думаючи про звичайних мешканців. 

Поширюючи та використовуючи цю теорію, росіяни підмінюють поняття у ситуації, що склалась. Головною причиною кризи в енергетиці є саме російська агресія проти України, результатом якої є санкції проти російських енергоресурсів та атаки на енергетичну інфраструктуру України.

Ця теорія змови активно поширюється росіянами через соціальні мережі, блоги та альтернативні медіа. Вона часто супроводжується дезінформацією та викривленими фактами, що ускладнює її спростування. Основна мета таких змов — підірвати довіру до урядів, міжнародних організацій та традиційних медіа. Наприклад, поширюючи повідомлення про те, що електроенергію в Україні вимикають нібито за змовою із Територіальними центрами комплектації та соціальної підтримки (ТЦК та СП) для полегшеного ведення мобілізації. Втім насправді ці відключення не пов’язані із процесом мобілізації в Україні.

Росія використовує цю теорію змови в інформаційній війні проти України та Заходу для виправдання своєї військової агресії проти України. Мовляв, її дії є відповіддю на “економічну війну” Заходу проти Росії. Ця теорія змови допомагає посилити антизахідні настрої як у самій Росії, так і серед міжнародної аудиторії. Це підриває довіру до західних урядів та їхніх дій. Поширення цієї теорії також сприяє дестабілізації єдності західних країн та призводить до внутрішніх суперечок у країнах Європи та США щодо їхньої політики підтримки України та санкційної політики проти Росії.

Фейк Українська влада нібито мобілізує сімнадцятирічних студенток

Пропагандисти поширюють в соціальних мережах інформацію англійською та російською мовами про сімнадцятирічних студенток, яких нібито готують до мобілізації та “м’ясних штурмів”. Втім це - фейк. 

На нього звернули увагу фактчекери видання Reuters. Вони з’ясували, що фейк створили на основі заходу 11 червня у військовому інституті КНУ імені Тараса Шевченка, на якому вшанували пам’ять загиблих випускників - майора Олексія Чубашева та старшого лейтенанта Олександра Марчука. На ньому були присутні військові, капелани, курсанти та інші. 

Втім пропагандисти у своїх дописах вирішили сконцентрувати увагу саме на кадетках. У коментарі, який отримали фактчекери Reuters від пресофісу університету виявилося, що всім кадетам, які були присутні на заході, вже виповнилося 18 років та жодної агітації до вступу до армії на ньому не проводилося.

Окрім англомовного сегменту соцмереж, пропагандисти також поширювали цей фейк і в російськомовних анонімних телеграм-каналах, втім із сексуалізованим підтекстом. Вони підкріплюють цю інформацію вигаданою цитатою неназваного офіцера про важливість “жіночих якостей” у Збройних Силах. 

Російські пропагандисти поширюють подібні фейки з метою дискредитації України. Мовляв, вона мобілізовує дітей, а отже порушує міжнародне право, бо їй не вистачає сил. Окрім того, у такий спосіб агітпроп поширює мізогінію та сексизм, наголошуючи не на професійних якостях військовослужбовиць в Україні, а на інших суб’єктивних речах. Все це робиться для дискредитації Збройних Сил України.

Маніпуляція ООН нібито визнала українську діалектом російської

Пропагандисти поширюють у соцмережах зображення, яке нібито доводить, що українська мова є «діалектом» російської. У цьому вони посилаються на різні організації, згадуючи «рішення ООН» та інші «документи». Вони також згадують статтю на російській платформі Дзен на цю ж тему. Втім це - маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що у статті на Дзені розповідається про те, як у 2018 році народний депутат України Андрій Тетерук виявив на офіційних акаунтах ООН на фейсбуці та тоді ще твіттері інфографіку, яка показує розвиток мов. На цьому зображенні була показана гілка з написом «Давньоруська мова», яка розгалужувалася на «Російську мову» та «Білоруську мову», а від російської гілки відходила ще одна — «Українська мова». Після звернення депутата із закидами в бік ООН щодо антиукраїнської пропаганди, зображення було видалено з фейсбуку, але залишилося в публікації за 2017 рік на твіттері.

Втім у тексті публікації не зазначалося, що українська мова є діалектом російської. Пост інформував, що ЮНЕСКО опублікувала оновлену версію атласу зникаючих мов, і більша частина тексту була присвячена Росії та її мовним проблемам.

Найраніше згадування про це зображення було знайдено в матеріалі Петра Золіна на сайті proza.ru від 26 серпня 2008 року, де автор називає це «науковою реконструкцією». Проте на зображенні є багато дивних моментів, як-от походження молдавської мови від французької, а румунської від іспанської. Визнані історики в самій Росії вважають ідеї Золіна псевдонаукою. Кандидат історичних наук Артур Чубур зазначає, що під виглядом патріотизму, який часто переходить у шовінізм, активно просуваються псевдоісторичні видання та ресурси.

Гіпотезу про існування великої групи споріднених мов Європи, Азії та Африки вперше висунув у 1903 році данський лінгвіст Хольгер Педерсен. Наукову форму їй надали радянські вчені, але вона часто критикується західними лінгвістами.

Журналісти StopFake не знайшли жодних «документів ООН», які б доводили, що українська мова є діалектом російської. Водночас, генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле зазначила, що російська мова формувалася протягом століть, змішуючи різні слов'янські діалекти, церковнослов'янську та навіть грецьку мови.

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб виправдати дії Росії та знецінити українську національну ідентичність. Вона допомагає розповсюджувати теорію змови про те, що Україна нібито не є справжньою державою.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.