Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Листопада станом на 994 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2525
Фейк
750
Маніпуляція
734
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Фейк: Запоріжці нібито створили електронну петицію, в якій просять відкрити протирадіаційні укриття для всіх жителів міста, а не тільки для «привілейованих»

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що на сайті Президента України Володимира Зеленського жителі міста Запоріжжя зареєстрували електронну петицію про «відкриття протирадіаційних укриттів». У тексті звернення йдеться, що в місті є такі укриття, але потрапити до них нібито неможливо, якщо ти не знайомий із «потрібними» людьми. Як «доказ» пропагандисти додають скриншот петиції. 

Фейкова петиція. Джерело: проросійський телеграм-канал

Насправді такого звернення не існує. У цьому можна переконатися, перевіривши петицію, скриншот якої поширюють пропагандисти, на сайті електронних петицій. Так, на сайті Президента України звернення під номером №22/215б442-еп немає. Ба більше, його й не могло існувати, оскільки номер петиції містить зайву літеру «б» посередині. Натомість, якщо прибрати зайве, то петиція під номером №22/215442-еп справді існує, однак її тема є іншою, і датована вона ще 11 січня 2024 року. 

Скриншот із сайту Президента України

Також Центр протидії дезінформації заявив, що це – фейк. Росіяни в черговий раз створили фейкову петицію, імовірно, за допомогою графічного редактора, та видали її за справжню. Наприклад, дещо раніше ми фіксували дезінформацію про нібито існування петиції про присвоєння 3-й окремій штурмовій бригаді ЗСУ імені Ірини Фаріон.

Маніпуляція Маніпуляція: Посольство США в Україні нібито повідомило, що Росія готує атаку на урядові об’єкти в Києві

Російські пропагандистські ресурси з посиланням на Посольство США в Україні поширили повідомлення, що найближчим часом Росія готує атаку на урядові об’єкти в Києві. У зв’язку з цим США нібито закликають своїх громадян терміново покинути Україну. 

Насправді ця інформація є викривленою та не відповідає дійсності, пишуть у Центрі протидії дезінформації. Пропагандисти послалися на одне з повідомлень Посольства США в Україні від 2022 року.

Станом на 22 серпня 2024 року останнє повідомлення на сайті відомства датується 21 серпня 2024 року. Посольство США в Україні оприлюднило таке попередження: «Упродовж наступних кількох днів і до вихідних існує підвищений ризик як нічних, так і денних російських безпілотних і ракетних атак по всій Україні у зв’язку з Днем Незалежності України 24 серпня».

Громадянам США порекомендували слідкувати за повідомленнями місцевих ЗМІ, дізнатися про місця розташування укриттів і сховатися там у разі оголошення повітряної тривоги, а також дотримуватися вказівок українських посадових осіб і служб швидкого реагування у випадку надзвичайної ситуації. 

Однак про жодні удари по урядових об’єктах і рекомендації залишити Україну в повідомленні Посольства США не йдеться. У ЦПД додають, що небезпека російських ракетних і дронових ударів по Києву та інших містах України існує постійно, незалежно від святкових днів і «круглих дат». 

Росія регулярно поширює дезінформацію про удари по Україні, намагаючись залякати українців. Наприклад, 12 серпня 2024 року ми документували фейк російських пропагандистів про те, що місцева влада в Києві нібито закликає містян покинути свої домівки, якщо ті живуть поблизу «центрів прийняття рішень».

Фейк «Укрпошта» нібито випустила марки з російськими військовополоненими та написом «На коліна перед Україною!»

Російські ресурси поширили інформацію, що «Укрпошта» нібито презентувала марку під назвою «На коліна перед Україною!» із зображенням російських військовополонених у Курській області. У якості «доказу» пропагандисти навели відповідний скриншот зі сторінки компанії в соцмережі X. 

Скриншот StopFake

Насправді «Укрпошта» не випускала марки про Курську операцію, пишуть у проєкті StopFake. В оригінальному дописі в соцмережі X SMM-менеджер компанії запитує: «Так, хто це зробив?», ― тим самим даючи знати, що вони такої марки не створювали. В українському інфопросторі публікацію «Укрпошти» сприйняли як жарт (оскільки це він і був), однак російські пропагандисти сприйняли це повідомлення всерйоз. 

У розділі «Поштові марки воєнного часу» на сайті «Укрпошти» такого товару також немає. Як варіант, це може бути створена в фоторедакторі підробка. Або таку марку хтось дійсно замовив за допомогою сервісу «Власна марка», який дозволяє замовити поштову продукцію — марки, конверти, листівки з власним дизайном для особистого використання. 

Нещодавно подібна ситуація сталася з маркою, присвяченою вбитій 19 липня 2024 року Ірині Фаріон. Низка російських та українських медіа поширили новину про випуск такої марки, однак пізніше представники «Укрпошти» уточнили, що продукцію замовили близькі загиблої в межах проєкту «Власна марка». 

Раніше ми аналізували фейк, мовляв, «Укрпошта» випустила марку з ветераном дивізії Ваффен СС «Галичина» Ярославом Гуньком.

Фейк Фейк: ЗСУ буцімто здійснили хімічну атаку в Курській області

Проросійські телеграм-канали стверджують, що військовослужбовці ЗСУ здійснили хімічну атаку на Курщині через «неможливість прорвати» російську оборону. Як пишуть пропагандисти, українські військові застосували хімічну зброю по російських позиціях, порушивши норми міжнародного права. 

Проте це черговий фейк росіян, повідомляють у Центрі протидії дезінформації. Пропагандисти не наводять жодних реальних доказів, які свідчили б про правдивість цієї інформації. Крім цього, Україна є підписантом Конвенції про заборону хімічної зброї та суворо дотримується взятих на себе міжнародних зобов’язань щодо незастосування та нерозповсюдження хімічної зброї. Цей факт неодноразово підтверджували в Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), що працює під егідою ООН. 

Водночас саме російські так звані «воєнкори» (ті ж самі пропагандисти) час від часу поширюють відео, де показано застосування російськими військами хімічної зброї по українських позиціях, що є воєнним злочином і відвертим порушенням законів війни. 

Подібні фейки ― частина стратегії Кремля щодо інформаційної відповіді на події в Курській області. Про це раніше розповідав керівник ЦПД, офіцер Сил оборони України Андрій Коваленко.

Фейк Фейк, що у Херсоні виявили бактеріальну інфекцію

Проросійські телеграм-канали з посиланням на голову окупаційної адміністрації Херсонської області ― колаборанта Володимира Сальдо ― поширюють повідомлення про буцімто спалах бактеріальної інфекції в Херсоні. Пропагандисти додають, що інфекцію спричинило «забруднення Дніпра тілами українських військових і вихід з ладу очисних споруд». Під загрозою ж нібито перебуває населення «підконтрольних ЗСУ районів». 

Проте після верифікації інформації в Херсонської ОВА про санітарно-епідемічну ситуацію в місті, Центр протидії дезінформації повідомив, що жодних спалахів інфекцій не фіксували, а епідемічна ситуація в нормі. 

Також нещодавно в Чорнобаївській громаді Черкаської області проводили щоденне дослідження санітарних показників води. Утім, і там Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів не знайшла небезпечних відхилень від норм, додають у ЦПД.

Цим вкидом росіяни намагаються в черговий раз посіяти паніку серед мешканців Херсонської області та дискредитувати військових ЗСУ, мертві тіла яких є буцімто причиною забруднення Дніпра та, відповідно, і самої інфекції.

Раніше ми документували подібні фейки, що стосувалися Херсона та області:
Російський пропагандистський телеграм-канал: У деяких підрозділах ЗСУ виявили великий спалах відкритої форми туберкульозу;
Більше десятка солдатів ЗСУ нібито померли від невідомої шлунково-кишкової інфекції;
У Херсоні нібито спалах холери через руйнування на Каховській ГЕС.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.