«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Вересня станом на 213 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

844
Фейк
275
Маніпуляція
204
Меседж
167
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 21 вересня

У випуску спростовуємо фейки про те, що Віталій Кім "втік" з Миколаєва, у Німеччині "затримали українських торговців" зброєю, Україна планує "наступ на Росію" у 2023 році, а відключення Україною Криму від електро- та водопостачання було "воєнним злочином".

Наш подкаст номіновано на премію «Слушно» від MEGOGO Audio. Вирішальними є голоси аудиторії. Допоможіть нам перемогти, щоб якомога більше людей дізналися про проект та навчилися критично споживати інформацію. Проголосувати за подкаст можна за лінком, у категорії «журналістські розслідування». Кожен ваш голос — додає сил нищити російську дезу!

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж ЄС чинить геополітичне «самогубство», підтримуючи Україну у війні

Кремлівські медіа поширюють цей меседж, використовуючи фахівця з міжнародних справ Марка Газіка, політичну оглядачку Рейчел Марсден та професора Джона Лафленда. 

Як повідомляє Центр протидії дезінформації,  російські наративи повторює видання China Daily. Там пишуть, що ЄС опиниться у ситуації «найбільшого програшу, незалежно від того, як розгорнеться конфлікт між Росією та Україною». Водночас автори матеріалу зазначають, що залежність більшості країн від російського газу не дуже висока, але загалом майбутнє ЄС, як незалежного політичного полюса на глобальній геополітичній арені, «виглядає недосяжним» саме через підтримку України.

Російські пропагандисти систематично тиснуть на керівництво ЄС, окремих країн-членів та громадян через допомогу Україні. Росія вдається до відвертого газового шантажу, мовляв, без російського газу Європа скотиться в середньовіччя, нібито США штовхають Європу до прірви. Також раніше писали, що нібито в ЄС заговорили про поступове скасування санкцій проти Росії.

Фейк «Гауляйтер» Миколаєва Віталій Кім утік з міста

Про таке пишуть російські медіа та анонімні телеграм-канали. Мовляв, «яскравий символ, що заряджав містян оптимізмом», раптово зник. Ба більше — буцімто в місті розвісили листівки з повідомленням про розшук. Приводом для зникнення, на думку пропагандистів, стала напружена ситуація у місті. Також кажуть, що нібито його бачили в Одесі, мовляв, вона ліпше захищена. Це — фейк.

Віталій Кім — чинний голова Миколаївської обласної військово-цивільної адміністрації, призначений Указом президента України відповідно до законодавчих норм. Кім спростував інформацію про свою «втечу», записавши відео зі свого робочого кабінету. 

«Там говорять про те, що я начебто втік в Одесу чи що... Куди тікати? Обстрілів стало менше, ми просуваємося вперед, багато роботи, бо треба будувати нові укріплення вже на території Херсонщини», - сказав Кім.

У такий спосіб російська пропаганда намагається дискредитувати українських політиків та посадовців, знецінити їх роботу під час війни.

Меседж Ексгумація тіл у місцях масових захоронень в Ізюмі — осквернення останків загиблих

Такий меседж поширюють анонімні проросійські телеграм-канали. Мовляв, Україна ставиться до могил полеглих без належної поваги.

Після звільнення Харківської області в Ізюмі триває ексгумація тіл загиблих. За інформацією голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, більшість ексгумованих — цивільні особи, зокрема й діти. У частини загиблих – ознаки насильницької смерті, є тіла зі зв'язаними руками та слідами катувань. У померлих також виявлені мінно-вибухові травми, осколкові та колото-різані поранення. За даними правоохоронців, на звільнених від росіян територіях Харківської області виявлено вже 11 катівень, шість із них – у місті Ізюм. Тож ексгумація дозволить юридично зафіксувати вчинені російськими солдатами злочини та згодом притягнути винних до відповідальності.

У такий спосіб пропагандисти намагаються емоційно вплинути на викриття своїх воєнних злочинів. Раніше вони на випередження подій стверджували, що Україна влаштувала геноцид в Ізюмі, а тепер розкопує могили та звинувачує росіян, щоб отримати допомогу Заходу. Також пропагандисти заздалегідь готували росіян до фейкової «Бучі-2» на харківському напрямку.

Меседж Відімкнення Україною Криму від електро- та водопостачання — воєнний злочин

Про таке пишуть пропагандистські медіа, порівнюючи припинення постачання води та світла до тимчасово окупованого Криму з російськими ракетними ударами по критичній інфраструктурі України, внаслідок яких українці залишились без світла та води. Нібито Захід сповідує політику «подвійних стандартів», мовляв, у 2014 ніхто не говорив про те, що Україна вчиняє злочини щодо Криму. А щойно Росія завдала удару у відповідь — її звинуватили у порушенні гуманітарного права й засудили такі дії.

Як пише StopFake, постачання електроенергії на тимчасово окупований півострів були припинені через небажання Росії дотримуватись умов контракту. Аналогічна ситуація й щодо водопостачання через Північнокримський канал — Росія відмовилася оплачувати надані послуги, тому Україна припинила подачу води. Після чого Росія почала просувати наратив про  «водний екоцид» в Криму. 

Відповідно до міжнародного права на Росію, як на країну-окупанта, покладаються зобов’язання щодо забезпечення кримчан усім необхідним. Це неодноразово підтверджувала Моніторингова місія ООН в Україні. Однак, Росія відомо порушує свої обов’язки, ба більше — перекладає свою відповідальність на Україну.

Російська пропаганда намагається переконати кримчан у тому, що нібито Україні вони не потрібні, що Україна «залишила» Крим тощо. Нещодавно також писали про те, що українці радіють, що в Крим прийшла війна.

Фейк Україна планує наступ на Росію у 2023 році

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, Україна готується до цього заздалегідь, а тому просить у Заходу ще більше необхідної зброї. У повідомленнях пропагандисти посилаються нібито на статтю у виданні The Wall Street Journal. Це не так.

Насправді у статті «Ukraine Signals Major Weapons Request for Long-Term Offensive Against Russia» («Україна сигналізує про необхідність важкого озброєння для довгострокового наступу проти Росії») немає жодного натяку на наступ на Росію. Автори публікації аналізують список 29 видів озброєння та боєприпасів, яке Україна просить надати. На думку авторів статті, цей список цілком відповідає розвитку ситуації в Україні.

Агітпроп поширює меседжі про наступ України на російські території як частину попереднього меседжу про те, що Росія була змушена завдати попереджувального удару, бо інакше Україна б напала першою. Також російська пропаганда постійно намагається перешкоджати постачанню зброї в Україну. Для цього вони часто маніпулюють вирваними з контексту цитатами західних видань, щоб видати бажане за дійсне. Раніше пропагандисти писали про те, що Україна використає наступ задля отримання більшої кількості зброї. Детальніше.

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Орест Сливенко, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.