Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
799
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія «російського міста Харків»

Пропагандисти продовжують вдаватись до теорій змови, щоб виправдати агресію Росії проти України та пояснити події, що трапляються у світі. Зокрема, вони поширюють конспірологію, що Харків нібито є російським містом. Вона базується на історичних маніпуляціях і спотворенні сучасних реалій.   Пропагандисти часто згадують, що Харків був заснований у XVII столітті в складі Російської імперії, і використовують це як підґрунтя для своїх територіальних претензій. Окрім того, агітпроп і конспірологи наголошують на використанні виключно російської мови в Харкові, намагаючись довести , що це формує «російську ідентичність» міста. Росія також прагне показати Харків як частину «руского міра», стверджуючи про лояльність населення до Росії

У рамках поширення цієї теорії, пропагандисти активно поширюють фейки про «репресії» проти російськомовних у Харкові, про буцімто «історичну несправедливість» передачі міста Україні та «заклики» місцевих жителів до інтеграції з Росією.

Насправді ж Харків був заснований у XVII столітті і завжди залишався важливим центром української культури, науки та освіти. Багатомовність мешканців міста у побутовому значенні не означає його російської ідентичності. Харків був і залишається важливим осередком української літератури, театру та мистецтва. Крім того, харківська громада у 2014 та 2022 роках активно протистояла спробам Росії втрутитися в регіон. Місто стало символом спротиву та єдності України.

Метою цієї теорії є виправдання агресії проти України, мобілізація підтримки серед російського населення та спроба підриву міжнародної підтримки України. В реальності Харків – це українське місто з багатою історією, яке чинить сильний опір російським намаганням привласнити його.

Фейк Російська ППО нібито відбила українську атаку на Смоленську область

Російська пропаганда активно поширює інформацію в анонімних телеграм-каналах про нібито відбиття російською ППО атаки українських безпілотників на Смоленську область. Однак це не відповідає дійсності.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці стверджують, що у ніч на 21 січня українські сили вразили Смоленський авіаційний завод, де виробляють і модернізують бойові літаки. Цей удар завдав значної шкоди російській військовій інфраструктурі. Крім того, Україна успішно атакувала:  

- нафтобазу «Ліскінська» у Воронезькій області, спричинивши масштабну пожежу;  

- командний пункт 29-ї армії РФ у Волновасі, що послаблює контроль противника на фронті.  

У такий спосіб вони намагаються створити ілюзію успіху своєї ППО та приховати ефективність ударів ЗСУ. Пропаганда також використовує такі повідомлення, щоб мінімізувати паніку серед свого населення та демонструвати удавану обороноздатність. Вона також прагне дискредитувати успіхи ЗСУ на міжнародному рівні, намагаючись підірвати довіру до України як до здатного партнера для західних союзників.

Меседж Україна нібито перетворюється на тягар для ЄС

Член Ради федерації РФ Олексій Пушков поширив твердження, ніби Україна перетворюється на тягар для ЄС через біженців і «проблеми» з газом. Однак це не відповідає дійсності.  

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці нагадують - українські біженці не є економічним викликом для Європи, а навпаки – сприяють зростанню ринку праці. Завдяки статусу тимчасового захисту вони легально працюють, уклавши до жовтня 2023 року 1,87 млн контрактів у країнах ЄС. Їхні витрати лише у 2022 році склали $20 мільярдів, що позитивно вплинуло на економіку країн, які їх приймають. Щодо постачання газу, транзит російського газу через українську ГТС припинився, однак ЄС адаптувався до нових умов, зокрема збільшивши імпорт зрідженого природного газу з інших джерел. Проблем із забезпеченням енергоресурсами не виникло, що підтверджує успішну диверсифікацію європейського енергетичного ринку.  

Такі меседжі спрямовані на створення розколу між Україною та її західними союзниками.

Фейк У Кривому Розі нібито загинув данський інструктор під час ракетного удару

Російська пропаганда поширила в анонімних телеграм-каналах інформацію про загибель данського інструктора F-16 під час ракетного удару по Кривому Рогу. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з’ясували, що Міністерство оборони Данії офіційно спростувало цю заяву, підкресливши, що жоден їхній військовий не загинув в Україні. Такі дезінформаційні атаки мають кілька цілей.

Росія прагне дискредитувати Данію як країну, що підтримує Україну, та створити враження, що залучення західних інструкторів несе значні ризики. Подібні фейки націлені на послаблення міжнародної підтримки України, сіяння сумнівів серед союзників та деморалізацію українського суспільства.

Фейк ЗСУ нібито замінували тил двома мільйонами вибухових пристроїв

Пропагандисти поширюють інформацію, що Збройні сили України нібито замінували тил, встановивши два мільйони вибухових пристроїв. Утім це - неправда.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що маніпуляції на тему «мінування територій ЗСУ» активно використовуються російською пропагандою. У липні 2024 року вони недостовірно стверджували, що вибухівка нібито була закладена під дамби та мости в Одесі.  Насправді саме російські війська, відступаючи з Херсона у 2022 році, залишили по собі численні міни. Вони замінували дороги, житлові будинки, школи, лікарні та інші цивільні об’єкти, створюючи загрозу мирним мешканцям. Через це Україна стала однією з найбільш забруднених мінами країн світу. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, площа забрудненої території складає близько 139 тисяч км². Щорічні економічні збитки через це досягають $11,2 млрд. Мінування територій окупантами вже спричинило понад 760 жертв серед цивільного населення, включаючи 86 дітей. Ці трагедії є прямим наслідком військових злочинів Росії та їхньої тактики терору проти України.

Пропагандисти поширюють цю дезінформацію для досягнення кількох цілей. Зокрема, так вони намагаються переконати міжнародну аудиторію та українців у некомпетентності або недобросовісності військового командування України. Такий агітпроп також спрямований на створення паніки та зневіри серед населення, формуючи уявлення, що українська влада діє проти власних громадян. Крім того, у такий спосіб Росія намагається перекласти відповідальність за мінування на Україну, аби уникнути уваги до воєнних злочинів Росії, включаючи мінування цивільних об’єктів.

Маніпуляція ЄС нібито шкодить відмова від російських енергоносіїв

Російські пропагандисти стверджують в анонімних телеграм-каналах, що проблема експорту російського природнього газу нібито досі залишається однією з головних для світової економіки. Мовляв, про це написало видання Asia Times, а у відповідному матеріалі експерти буцімто констатують, що даючи Україні зброю та підтримуючи антиросійські санкції, ЄС робить собі гірше. Втім це - маніпуляція.

Європейський Союз активно працює над диверсифікацією джерел енергопостачання, щоб зменшити залежність від російського газу. У 2024 році США стали найбільшим постачальником скрапленого природного газу, забезпечивши 48% імпорту. Україна, зі свого боку, припинила транзит російського газу через свою територію, що було стратегічним рішенням у відповідь на російську агресію. 

Паралельно Європа розвиває відновлювану енергетику, модернізує атомні електростанції й оптимізує енергоспоживання. Маніпуляції Росії з постачанням газу, включаючи підрив «Північних потоків», лише прискорили адаптацію ЄС до нових умов. Заяви про «холодне майбутнє Європи» є частиною російської дезінформації, яка спрямована на дискредитацію європейської єдності та стійкості. ЄС демонструє рішучість у побудові енергетичної незалежності та підтримці України як частини своєї довгострокової безпекової стратегії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.