Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
798
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дезінформація про те, що в українських ЗМІ на спільних фото із Зеленським пораненим бійцям ЗСУ «фотошоплять» усмішку

У російських пропагандистських телеграм-каналах поширюють інформацію, мовляв, українські ЗМІ «фотошоплять» усмішку пораненим українським військовим на їхніх спільних фото із президентом України Володимиром Зеленським. Як «доказ» цьому, пропагандисти додають відповідне фото та стверджують, що фотошоп для «Київського режиму» ― це «єдиний інструмент для створення хоч якоїсь перемоги». 

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Оригінальне фото, яке пропагандисти відредагували у графічному редакторі, зʼявилося в мережі ще 13 березня 2022 року. У той день президент Зеленський відвідав поранених захисників України у військовому шпиталі. Сам факт появи подібного фото в інфопросторі на початку 2025 року вже є підозрілим. Попри це, функція зворотного пошуку зображення від Google показала, що й тоді всі ресурси поширювали саме оригінальне фото Зеленського із пораненим військовим, а не відредаговане, яке поширюють пропагандисти. Зрештою, на сайті Президента України також можна знайти саме оригінальне фото з того дня. 

Цим фейком росіяни намагаються запевнити, що Україна «програє на всіх фронтах», а українська влада намагається штучно створити «переможну картинку». У такий спосіб пропагандисти в черговий раз дискредитують президента Зеленського, маючи на меті підірвати довіру українців до влади. Раніше ми спростовували інформацію, що Зеленський нібито придбав віллу за 18 мільйонів євро й будує там підземний бункер.

Маніпуляція Euronews нібито повідомив, що 71% українців, які проживають за кордоном буцімто вважають Революцію Гідності помилкою

Пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію про нібито проведене онлайн-опитування, згідно з яким 71% українців, які проживають за кордоном, вважають Революцію Гідності помилкою. Це «опитування» буцімто було проведено онлайн-платформою t-online. Джерелом цієї інформації є 52-секундне відео, в якому використано символіку відомого європейського телеканалу Euronews. У відео наводяться слова Ларса Вінанда, якого представляють як керівника платформи t-online, що нібито заявив, що головним бенефіціаром Революції Гідності в Україні стали США, які переслідують свої інтереси в чужій країні. Також у відео згадуються Німеччина та ймовірний зв’язок між подіями на Євромайдані та підривом газопроводу «Північний потік». Насправді це відео є фальшивкою, а наведена в ньому інформація не відповідає дійсності.

Про це повідомляють фахівці проєкту StopFake. Вони з’ясували, що поширюване відео лише імітує стиль матеріалів телеканалу Euronews, зокрема розміщення логотипа компанії в правому верхньому куті. Однак на офіційному сайті Euronews та в їхніх соціальних мережах немає подібних сюжетів. Для створення відеоряду використано стокові фотографії з Євромайдану. Крім того, онлайн-платформа t-online ніколи не проводила такого опитування. На офіційному сайті та в соціальних мережах t-online немає згадок про таке дослідження. Ларс Вінанд, якого вказано в відео як керівника платформи, справді працює в t-online, але займає посаду старшого редактора досліджень. Його публікації стосуються, зокрема, теми використання Кремлем громадян так званих «недружніх країн» в інформаційній війні, а також участі колишнього журналіста NDR Патрика Бааба в російських псевдореферендумах на окупованих територіях.

Журналісти StopFake не знайшли даних про проведення опитувань серед українців за кордоном щодо їхнього ставлення до Євромайдану. Останнє опитування на цю тему було проведене фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова в грудні 2022 року, до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. За результатами цього дослідження 66,8% українців вважають події кінця 2013 – початку 2014 року справедливим повстанням народу проти диктатури, відоме як Революція гідності. Цей показник збільшився порівняно з 54,1% у серпні 2020 року. На сьогодні немає більш свіжих даних за 2023 та 2024 роки. Пропагандистські наративи, які зображують Революцію гідності як зовнішнє втручання або маніпуляцію, мають на меті підрив довіри до подій, які стали важливими для національної ідентичності України. Вони намагаються дискредитувати протестні рухи, показуючи їх як частину зовнішньої агресії або інтересів інших країн, зокрема США.

Маніпуляція Неправда, що США запровадили санкції проти Запорізької АЕС

Російські ресурси поширили інформацію, що США нібито ввели санкції проти Запорізької АЕС. За словами пропагандистів, це нібито означає, що в такий спосіб американці «офіційно визнали станцію російською» та навіть що «визнали все-таки Запоріжжя російським».

Однак насправді росіяни зманіпулювали інформацією, пишуть у проєкті StopFake

15 січня 2025 року Міністерство фінансів США представило новий пакет санкцій проти Росії. На сайті відомства йдеться, що Держдепартамент США запровадив санкції проти більш ніж 150 юридичних і фізичних осіб, зокрема широкого кола компаній російської оборонної промисловості та тих, хто підтримує військово-промислову базу Росії. Також ці санкції поширюються й на десятки компаній у різних державах, які допомагали Росії обходити попередні санкції США.

Що стосується нібито санкцій «проти Запорізької АЕС», то в документі, у переліку підсанкційних юридичних і фізичних осіб, ЗАЕС згадується двічі. Вперше — у контексті санкцій проти генерального директора станції росіянина Владислава Ісаєва, а вдруге — у контексті санкцій проти російської юридичної особи, створеної для управління окупованою російськими військами ЗАЕС — ФГУП «Запорожская Атомная Электростанция». Тобто про жодне визнання Запорізької АЕС російською, а тим паче визнання міста Запоріжжя російським, у документі не йдеться

Поширюючи подібну дезінформацію, пропагандисти намагаються ствердити, що в США нібито визнали «реальний стан справ» у російсько-українській війні та починають миритися з територіальними втратами України в такий спосіб. Раніше ми спростовували інформацію, що Україна нібито провокує ядерну ескалацію на ЗАЕС.

Фейк Українська поліція нібито допитує вірян, які святкують Різдво 7 січня

Російські телеграм-канали поширили інформацію, що в українських православних церквах парафіян просили не відвідувати храми 7 січня. Тим вірянам, які відзначали Різдво цього дня та все-таки вирішили прийти до церкви, нібито загрожував допит у поліції. Як «доказ» цьому пропагандисти прикріплюють фото нібито відповідного оголошення.

Скриншот із українського проросійського телеграм-каналу

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у проєкті VoxCheck. У тексті оголошення помітно помилку : «7 січня у нашого храму буде поліція» — це калька з російської («у нашего храма будет»). Правильний варіант українською мав би звучати як «у нашому храмі» або «біля нашого храму». Ця неточність вказує на те, що, найімовірніше, оголошення підробили росіяни. 

Крім того, цю «новину» поширюють винятково російські та проросійські джерела, використовуючи одне й те саме фото. Подібних оголошень від інших церков у мережі немає. 

З 2023 року Православна церква України (ПЦУ) перейшла на святкування Різдва 25 грудня замість 7 січня, відповідно до новоюліанського календаря. Водночас в Україні немає заборони святкувати Різдво 7 січня, і кожен має право обирати дату святкування. Ба більше, ПЦУ також повідомляла про те, що, громади, у яких дві третини або більше парафіян хочуть зберегти старий календар, — можуть це зробити.

Росіяни в черговий раз спекулюють на релігійній темі в Україні, аби посварити українців між собою. Раніше ми аналізували російську брехню про те, що Захід змусив українську церкву перейти на католицький календар.

Маніпуляція Дезінформація про те, що ЗСУ доведеться захищати Данію, якщо США нападуть на Гренландію

Російські телеграм-канали поширюють повідомлення, мовляв, Збройним силам України доведеться воювати зі США, якщо ті спробують захопити Гренландію (автономну територію Данії). Ідеться, що Україна, підписавши угоду з Копенгагеном у лютому 2024 року, нібито взяла на себе зобов’язання захищати Данію у випадку нападу третіх країн на її територію.

Однак ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у проєкті StopFake

Упродовж 2024 року Україна підписувала з державами-партнерами безпекові угоди, які були домовлені країнами G7 на саміті НАТО у Вільнюсі у 2023 році. Данія стала четвертою країною, з якою Україна підписала відповідну угоду. Угода про співробітництво у галузі безпеки та довгострокової підтримки була підписана 23 лютого 2024 року. З повним текстом документа можна ознайомитися на сайті Президента України.

Ця угода передбачає надання Данією Україні довгострокової військової та фінансової допомоги для протидії збройній агресії з боку Росії. Однак документ не містить зобов’язань ЗСУ щодо захисту території Данії або її залежних територій, таких як Гренландія.

Угода також передбачає, що у випадку нового збройного нападу Росії на Україну сторони мають провести консультації упродовж 24 годин для визначення подальших дій. Однак в угоді не прописані аналогічні положення щодо захисту території Данії.

У Центрі протидії дезінформації також проаналізували цю інформаційну маніпуляцію. Там зазначили, що угода стосується виключно співпраці в галузі безпеки та підтримки України в протидії російській агресії.

Цим дезінформаційним вкидом росіяни намагаються зіпсувати відносини України та США, а також повпливати на зменшення чи навіть зупинку підтримки України Вашингтоном.

Маніпуляція Пентагон нібито визнав успіхи Росії у війні проти України

Російські ресурси з посиланням на слова прессекретаря Міністерства оборони Сполучених Штатів Пета Райдера масово поширюють новину, мовляв, Пентагон «нарешті визнав» успіхи Росії у війні проти України. 

Насправді ж пропагандисти вирвали з контексту слова американського генерал-майора та, як наслідок, спотворили зміст сказаного. Про це повідомляють у проєкті StopFake

На пресбрифінгу 13 січня 2025 року Райдер висловлювався щодо перебігу бойових дій в Україні. Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи має Росія хоч якусь перевагу на полі бою в Україні, офіційний представник Пентагону підкреслив обмежені можливості російської армії. 

«Те, що ми бачимо на полі бою, особливо на Сході України, Росія досягла певних додаткових успіхів. Звичайно, це дуже жорстка боротьба, як і в Курській області. Але коли ви говорите про перевагу… крім цих успіхів – тактичних – стратегічно Росія знову не досягла жодної зі своїх цілей, які вона поставила перед собою майже три роки тому (…)», ― наголосив Райдер. 

Також генерал-майор сказав, що навіть з урахуванням допомоги Ірану та 12-тисячних війська з Північної Кореї Росія не змогла досягти жодного суттєвого просування на полі бою. Представник Пентагону додав, що три роки повномасштабного вторгнення в Україну суттєво виснажили російські сили, а «українці добре тримають оборону, хоча це дуже тяжкі бої».

Отож основне повідомлення Райдера полягало в тому, що Росія не досягла жодної зі своїх стратегічних цілей у повномасштабній війні проти України. Пропагандисти змістили акценти й у такий спосіб викривили сказане прессекретарем Міноборони США. Мета росіян ― перебільшити успіхи власної армії, а також дискредитувати ЗСУ.

Раніше ми аналізували дезінформацію, що Пентагон нібито назвав Україну «однією з найбільш корумпованих країн».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.