Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2604
Фейк
775
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Іноземні найманці нібито беруть участь в операції на Курщині

Російські пропагандисти зманіпулювали дописом компанії Forward Observation Group в інстаграмі, де було оприлюднено фото військових у Курській області. Вони стверджують, що це - нібито доказ участі в операції «бойовиків американської приватної військової компанії». 

Але насправді Forward Observation Group не є приватним військовим підрядником. Як пояснив Центр протидії дезінформації, FOG - це консалтингова компанія з питань безпеки та тактичної підготовки, яка продає тактичне спорядження. Представники компанії знімають відео з різних місць, де тривають бойові дії, щоб просувати власний бренд.

Це вже не перший раз, коли російська пропаганда намагається виставити Forward Observation Group в якості «приватної військової компанії, найманці якої воюють в лавах ЗСУ». Так колишній військовий США Деррік Бейлз та власник цієї консалтингової компанії вже потрапляв під пильну увагу російської пропаганди після своєї поїздки на передову до українських військових для зйомки документального фільму про війну в Україні. Російські медіа, не гаючи часу, використали його присутність як доказ того, що «американські найманці навчають українських солдатів». Водночас поширюються і розповіді нібито жителів Курської області, які заявляють, що буцімто бачили іноземних найманців з-поміж українських військових. 

Самого Дерріка Бейлза також звинувачували в тому, що він бере участь в бойових діях в якості «іноземного найманця». У відповідь американський ветеран заявив контровейсіному виданню VICE News, що не використовує свої військові навички для заробітку в Україні.

Росія продовжує спроби переконати світ у тому, що вона воює нібито не лише з Україною, але і «цілим блоком НАТО». У такий спосіб російська пропаганда намагається дискредитувати українську армію. Крім того, тут також видно бажання Росії виправдати власні провали на полі бою й поширити наратив про «зовнішнє управління» в Україні.

19 серпня «Детектор медіа» вже писав про меседж Росії, що США нібито причетні до операції в Курській області.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія «українського дипстейту»

Російська пропаганда поширює нову конспірологічну теорію, яку можна назвати «теорією українського дипстейту». Вона побудована на хибному уявленні, що в Україні існує прихований конфлікт між військовим і політичним керівництвом, який нібито підриває єдність держави. Ця теорія базується на спотвореному і перевернутому уявленні про оригінальну теорію «дипстейту» (deep state), яка описує таємну, невидиму силу або групу впливу, що керує країною всупереч офіційному урядові з огляду не на національні, а виключно приховані особисті інтереси.

Згідно з новою теорією, в Україні існує прихована боротьба за владу між Президентом Володимиром Зеленським, військовими лідерами, такими як Валерій Залужний, Олександр Сирський, та іншими впливовими особами, зокрема Кирилом Будановим. Російські пропагандисти стверджують, що ці фігури нібито діють всупереч інтересам держави, займаючись інтригами і готуючи таємні плани, що призведе до політичного краху країни.

Насправді жодних підстав для існування такої змови немає. Українське військове та політичне керівництво діють у тісній координації. Конспірологічні теорії на кшталт «українського дипстейту» не мають жодного підґрунтя в реальності та є частиною ширшої дезінформаційної кампанії Росії. Теорія «українського дипстейту» є нічим іншим, як спробою російської пропаганди перенести західну концепцію на українські реалії, аби посіяти недовіру серед громадян та міжнародних партнерів України.

Російська пропаганда намагається створити ілюзію, що Україна нібито роздирається внутрішніми конфліктами та інтригами, що робить її слабкою і вразливою на відміну від Росії, де протиріч серед політичних фігур бути нібито і не повинно. Такі меседжі спрямовані на підрив віри у спроможність українського керівництва ефективно боротися з російською агресією та забезпечувати безпеку і стабільність у країні, ставлячи хибний знак дорівнює між диктатурою та стабільністю.

Фейк У Сумах нібито шукають рефрижератори через великі втрати ЗСУ на Курщині

Пропагандисти поширюють у соцмережі Х інформацію, нібито біля однієї з лікарень міста Суми було помічено оголошення, в якому адміністрація шукає вантажівки з рефрижераторами для перевезення «багатогабаритних вантажів». За словами пропагандистів, ці вантажівки начебто будуть використовуватися для перевезення тіл українських військових, які «продовжують масово гинути під час спроб наступу Збройних сил України на Курську область». Але насправді це оголошення є фейком. 

Про це розповів Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у своєму телеграм каналі. По-перше, контактний номер телефону з ім'ям Дмитро, що був вказаний у цих оголошеннях, насправді належить дівчині на ім'я Дар’я, встановили фактчекери Укрінформу. По-друге, фото вантажівки, розміщене в оголошенні, насправді раніше вже публікувалося на сайті інтернет-магазину в Росії. Пропагандисти просто використали вже готові ілюстрації для фейкового оголошення. 

Цей фейк є частиною дезінформаційної кампанії Кремля проти дій Сил оборони України на Курщині. Його мета – дискредитувати українську армію, поширити меседж про те, що нібито операція в Курській області є абсолютним провалом для ЗСУ, а також приховати втрати та невдачі самої Росії на полі бою.

Меседж Україна нібито намагається спровокувати Росію на ядерний удар

Пропагандисти активно поширюють в анонімних телеграм-каналах заяву самопроголошеного диктатора Білорусі Олександра Лукашенка про те, що атака ЗСУ на Курську область нібито є спробою Києва спровокувати Росію на застосування ядерної зброї. За словами Лукашенка, такі дії можуть призвести до втрати Москвою своїх міжнародних союзників, що нібито ставить Росію в небезпечне становище.

На це звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони наголошують, що Лукашенко вже давно є вірним союзником російської пропаганди, і його заяви щодо ядерної ескалації — відображенням кремлівської риторики. Кремль постійно нагнітає страх перед ядерною війною, щоб утримувати світ у напрузі та впливати на рішення міжнародної спільноти.

Росія, яка захопила ЗАЕС та перетворила її на військову базу, звинувачує Україну в "провокаціях", спрямованих на те, щоб змусити Росію застосувати ядерну зброю. Такі висловлювання покликані відвернути увагу від реальної загрози, яку становить саме російська агресія та її ядерний шантаж.

Ця тактика Кремля спрямована на те, щоб посіяти страх і розгубленість серед населення України та її міжнародних партнерів з метою послабити їхню рішучість у протистоянні російській агресії. Росія продовжує використовувати ядерний шантаж як інструмент політичного тиску, намагаючись змусити світ капітулювати перед її вимогами.

Меседж У США нібито злякалися реакції Путіна на атаку ЗСУ під Курськом

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах заяву колишнього радника Пентагону полковника Дугласа Макгрегора про те, що після вторгнення ЗСУ в Курську область шанси на мирні переговори нібито значно зменшилися. Мовляв, Вашингтон злякався реакції Путіна на атаку та повернувся до ідеї створення уряду у вигнанні у Львові. Втім це — неправда.

На це звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони наголошують, що офіційна позиція США та ЄС щодо операцій ЗСУ в Курській області залишається незмінною: Україна має право захищатися на власний розсуд. Речник Держдепартаменту США Метью Міллер наголосив, що рішення про проведення військових операцій ухвалює сама Україна, а речник Єврокомісії Петер Стано підкреслив, що ЄС повністю підтримує законне право України на захист і відновлення свого суверенітету й територіальної цілісності.

Такі висловлювання Макгрегора є частиною кремлівських дезінформаційних наративів, спрямованих на легітимізацію злочинів росіян. Це також спроба впливу на українську та західну аудиторію під виглядом «експертних» думок із Заходу. Макгрегор уже давно діє як рупор російської пропаганди, виправдовуючи анексію Криму та окупацію Донбасу у 2014 році, а після повномасштабного вторгнення передрікав швидку поразку України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.