Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Липня станом на 1246 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 19 квітня

У епізоді спростовуємо такі фейки: українці «брешуть», що на «Азовсталі» переховується мирне населення; фішинг на темі «Азовсталі» у Маріуполі; росіяни «збили» під Одесою літак з допомогою НАТО; від «свавілля українських націоналістів» начебто рятує «примусова депортація до Росії».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Українським військовим не платять зарплати

Анонімні прокремлівські телеграм-канали поширюють відео нібито бійця однієї з бригад Десантно-штурмових військ Збройних сил України, на якому він скаржиться на невиплату зарплат. Командування Десантно-штурмових військ ЗСУ заперечило цю інформацію, зазначивши, що це спроба дискредитації, яка «містить елементи гібридної інформаційної війни та всі ознаки інформаційно-психологічного впливу». «На всю інформацію або можливі проблемні питання службового та соціального характеру, які надходять від наших воїнів, – керівним складом військових частин та командуванням Десантно-штурмових військ ЗС України – негайно беруться до розгляду та вживаються відповідні заходи», — повідомили в Командуванні та додали, що їхні підрозділи «забезпечені надсучасною зброєю та бойовою технікою, усіма необхідними матеріальними засобами».

«Детектор медіа» звернувся за коментарем до бригади, про яку йдеться на відео. Зазначимо, що теза про «невиплату зарплат українським військовим» поширюють уже не вперше з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну — наприклад, читайте про фейк «Україна не платить військовим зарплатню».

Фейк Українські військові використовують машини швидкої допомоги для перевезення озброєних солдатів

Російські ЗМІ та Міністерство закордонних справ Росії поширюють інформацію, що українська армія використовує машини швидкої допомоги для перевезення озброєних солдатів. Разом з тезою, що українські військові нібито ховаються у машинах швидкої допомоги, поширюють фрагмент сюжету Al Jazeera, який «випадково зняв, як озброєні люди у камуфляжі виходять із реанімобіля» нібито в Миколаєві. Як пише StopFake, російські ЗМІ показують лише короткий уривок з репортажу Al Jazeera для того, щоб приховати повний контекст. Насправді зйомка сюжету відбувалася не в Миколаєві, а в Києві під час евакуації з Ірпеня цивільного населення наприкінці березня. Українські військові при цьому супроводжували евакуйованих людей та гарантували їхню безпеку в дорозі. У своєму включенні репортер Al Jazeera Махмуд Зайбак розповідає, що з евакуацією медичним працівникам допомагає українська армія. Крім того, 27 березня американське видання The Washington Post опублікувало статтю та відеорепортаж про евакуацію з Ірпеня. Судячи з візуальних елементів репортажу — його було знято в тому ж місці, що й сюжет Al Jazeera.

Детальніше

Фейк Усі перехоплені СБУ записи розмов російських військових з рідними — це постанова

Цю тезу поширює російська пропаганда з того часу, як Служба безпеки України почала публікувати перехоплені записи розмов російських військових з рідними та друзями. 12 квітня СБУ оприлюднила черговий запис розмови російського військового з дружиною. На записі дружина каже окупанту: «Ти давай там украинских баб насилуй, мне ничего не говори». Журналістам «Радіо Свобода» вдалося ідентифікувати військового та його дружину. Це Роман та Ольга Биковські, вони родом з Орловської області, однак останні роки живуть в окупованому Криму. Журналісти подзвонили подружжю та отримати зразки їхніх голосів — вони такі ж, як на «плівках». Розслідування читайте тут.

Ще на початку березня 2022 року британська компанія ShadowBreak Intl повідомила, що отримала доступ до великого масиву даних щодо радіопереговорів російських військ, які воюють проти України. Тоді ж компанія розповіла, що російські військові часто використовують мобільні телефони, а їхня комунікація майже не зашифрована, тому багато переговорів можна перехопити. 

Фейк Зеленський поставив у себе в кабінеті півника із розбомбленого в Бородянці будинку

Анонімний телеграм-канал поширив інформацію, що президент Володимир Зеленський поставив у себе в кабінеті півника із розбомбленого в Бородянці будинку — нібито він вирішив не купляти популярного півника, а забрав собі вцілілу фігурку з Бородянки. У кабінеті президента дійсно стоїть керамічний півник. Однак цю фігурку йому подарувала харківська мисткиня Лєра Полянскова під час прогулянки по центру Києва разом із британським прем'єр-міністром Борисом Джонсоном, пише «По той бік новин». Водночас півника з Бородянки та кухонну шафку, яка вже стала символом війни, з дозволу власниці квартири передали Національному музею Революції Гідності. Детальніше

Про історію фото, яке перетворилося в мем «Як ти, кухонна шафко?» можна почитати тут.

Фейк Росія завдає ракетні удари по військовим базам України

Анонімний телеграм-канал, який контролюються російськими спецслужбами, ввечері 18 квітня, коли по всій Україні оголосили повітряну тривогу, поширив тезу, що Росія запустила ракети нібито по «військовим базам України». Насправді в Генштабі ЗСУ повідомили, що Росія завдає ракетно-авіаційні удари по цивільних об’єктах на всій території України. Наприклад, вночі 19 квітня дві ракети російських окупантів прилетіли на територію зоопарку в Миколаєві.

Фейк Українці брешуть, що на «Азовсталі» переховується мирне населення

Російські телеграм-канали, у тому числі канал Міноборони Росії, поширюють інформацію, що в укриттях заводу «Азовсталь» у Маріуполі нібито не переховується мирне населення. Вони намагаються переконати, що відео з цивільними буцімто знімали не на заводі, а «в інших укриттях». До цієї тези пропагандисти додають лише деякі скріни з одного відео, без самого запису. Водночас вони не згадують та не додають багато інших відео з укриття на заводі. Насправді командир полку «Азов» Денис Прокопенко та голова патрульної поліції Донецької області Михайло Вершинін заявили, що сотні цивільних перебувають на заводі «Азовсталь». Ба більше, Центр протидії дезінформації звернув увагу, що напередодні російські пропагандисти самі писали, що на заводі «Азов» начебто «тримає в заручниках цивільних осіб різного віку, включаючи дітей». Це маніпуляція, яку Росія часто використовує для виправдання багатьох випадків порушень російськими військовими законів та звичаїв війни (відкрито вже понад сім тисяч кримінальних справ) — однак це також доказ того, що Росія, коли обстрілює «Азовсталь», знає, що на заводі є мирні жителі.

Викриття Державним організаціям розсилають шкідливі листи, використовуючи тему «Азовсталі» у Маріуполі

Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA попередила, що українцям та державним організаціям України зловмисники розсилають на електронні пошти листи з темою «Срочно! Деблокация "Азовстали". Терміново! Розблокування "Азовсталі"». Листи мають додаток у вигляді XLS-документу «Військові на Азовсталі.xls», що містить макрос. У разі відкриття документу та активації макросу, комп’ютер буде уражено шкідливою програмою Cobalt Strike Beacon.

Фейк Червона фарба, яку використали в озері біля посольства Росії у Вільнюсі, шкідлива для екосистеми водойми

Російські користувачі соцмереж поширюють інформацію, що червона фарба, яку використали в озері біля посольства Росії у Вільнюсі, нібито шкідлива для екосистеми водойми. Насправді фарба не шкодить тваринам та рослинам. Акцію провели 6 квітня у Вільнюсі, щоб привернути увагу до злочинів Росії в Україні.

Як пише VoxCheck, представниця поліції Вільнюського округу Юлія Самороковська повідомила, що акцію протесту погодили з інспекторами з охорони природи. Представник муніципалітету Вільнюса Паулюс Вайтекенас також підтвердив, що фарба не шкодить екосистемі озера. Для акції протесту використали фарбу аналогічну тій, що використовують на День Святого Патріка, коли води річки Вільня (Вільняле) фарбують у зелений колір. Ця спеціальна фарба безпечна і не шкодить навколишньому середовищу, вона повністю розчиняється у воді протягом 30 хвилин.

Детальніше

Фейк Росія збила під Одесою літак з допомогою НАТО

Російські пропагандистські медіа поширили заяву Міноборони РФ, що нібито «російськими засобами протиповітряної оборони в районі Одеси збитий у повітрі український військово-транспортний літак, що доставляв велику партію озброєння, яку поставили Україні західні країни». Високопосадовець Міністерства оборони США 18 квітня заперечив інформації, що Росії вдалося знищити літак з допомогою для України.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.