Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Російська дезінформація, що 40% працівників ФБР ― представники ЛГБТК+ спільноти

У російському телеграм-каналі пишуть, що у Федерального бюро розслідувань США є рубрика, де вони спростовують різні фейки. І ось ФБР нібито звинуватило іранські канали в поширенні фейку, що 100% працівників ФБР є представниками ЛГБТК+ спільноти. Водночас у відеоспростуванні буцімто було сказано: «не 100% співробітників ФБР є представниками ЛГБТК+ спільноти, а тільки 40%, згідно з правилами інклюзивності в агентстві». Пропагандисти додають, що це той випадок, коли «краще було промовчати».

Скриншот відео з російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді ні на сайті ФБР США, ні в соцмережах агентства немає відеоспростування, яке поширюють у російських телеграм-каналах. Імовірно, його створили самі росіяни, наклавши водяний знак ФБР для підвищення правдоподібності відео. 

Російські фейкороби регулярно продукують відеофейки від імені авторитетних організацій чи медіа, щоб максимізувати ефективність своїх вкидів. Так, ми неодноразово фіксували схожі сфабриковані відео, які росіяни подавали від імені BBC, Euronews чи інших знаних західних ресурсів. І всі вони мають подібний стиль оформлення.

Цим вкидом російські пропагандисти підживлюють свій наратив про те, що на Заході «всі давно зійшли з глузду», адже йдуть «проти природи», коли завʼязують одностатеві романтичні стосунки, змінюють стать хірургічним шляхом (список можна продовжувати). А Росія, навпаки, захищає «традиційні цінності», тому є прихистком для «нормальних людей».

Раніше ми спростовували інформацію, що ХарківПрайд створив рекламну кампанію «Краще ЗСУшник — гей, ніж ухилянт — натурал».

Маніпуляція Росіяни маніпулюють інформацією й пишуть, що Україна ― найгірша країна у світі для жінок

У соцмережах російські пропагандисти поширюють картинку Глобального індексу миру та безпеки жінок (WPS Index) за 2023 рік, згідно з яким Україна нібито є «найгіршою у світі країною для жінок». Також агітпроп іронізує: «Але ж там скоро вони одні й залишаться».

Насправді росіяни зманіпулювали інформацією, про що повідомляють у проєкті StopFake. Дані на графіку відображають ситуацію в Європі, але не у світі загалом. Згідно з WPS Index, у 2023 році найнижчі оцінки отримали Афганістан, Ємен, ЦАР, Демократична Республіка Конго, Південний Судан і низка інших країн. України в цій десятці найгірших країн для жінок немає, вона посідає 117 місце зі 177 країн. Водночас Україна має найнижчий результат серед європейських країн. 

Варто зауважити, що такі низькі оцінки в рейтингу Україна отримала саме через війну з Росією, і вони відображають складні реалії, з якими стикаються жінки в умовах війни. Так, згаданий рейтинг оцінює різні компоненти статусу жінок ― від участі в економіці до здоров’я та ризиків насильства. До нього, зокрема, входять оцінки освіти, безпеки, парламентського представництва, материнської смертності, правового захисту та близькість до збройного конфлікту. 

Маніпулюючи інформацією, Росія намагається дискредитувати Україну, вплинути на її імідж у світі та змістити акценти. Раніше ми документували фейк, мовляв, розслідування Bellingcat довело, що Єрмак заплатив Time за місце в рейтингу найвпливовіших людей року.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Росіяни брешуть, що у Львові першокласників змушують навколішки вшановувати пам’ять загиблих захисників

У мережі поширюють інформацію, що в одному з львівських ліцеїв першокласників змушують на колінах вшановувати пам’ять загиблих українських військових. У якості «доказу» агітпроп додає фотографію скарги на ім’я директора ліцею, нібито написану матір’ю однієї з учениць 1-В класу. У ній ідеться, що жінка виступає проти того, аби її донька «перед початком уроків вшановувала пам’ять загиблих солдатів ЗСУ, стоячи на колінах». 

У проєкті StopFake перевірили цю інформацію та зʼясували, що пропагандисти просто вигадали цю новину, сфабрикувавши скаргу.

На фотографії, яку поширюють проросійські джерела, помітно, що скаргу нібито написала «Галина Іваницька», матір учениці «Олени Іваницької», на ім’я директорки ліцею №17 Львова Ірини Луньової. І такий ліцей із таким директором справді існує

Тож журналісти StopFake звернулися до директорки з проханням підтвердити чи спростувати надходження скарги й розповісти, чи справді зазначена практика існує в цьому навчальному закладі. Та відповіла, що це цілком вигадана інформація. «Жодних таких скарг на ім’я директора ліцею №17 Львівської міської ради не надходило! І такого (ставати навколішки ― Ред.) ми не робимо. У Ліцеї не існує 1-В класу, у нас їх всього два. Крім того, учениця “Олена Іваницька” не навчається і ніколи не навчалася у нашому освітньому закладі», — сказала Ірина Луньова.

StopFake також верифікував інформацію в батьків першокласників. Голова батьківського комітету першокласників Анастасія Лисенко підтвердила, що практики «ставати навколішки» в школі немає, як немає й 1-В класу з ученицею «Оленою Іваницькою».

Раніше ми фіксували дезінформацію, що дітей в Україні змушували здавати кров для потреб ЗСУ.

Фейк Брехня про те, що священник ПЦУ відмовився відспівувати українських захисників, охрещених в УПЦ (МП)

Російські джерела поширюють інформацію, що в місті Чернівці відбулася сварка між священнослужителем ПЦУ і чоловіком у камуфляжній футболці. Сталося це нібито з вини священника, який відмовився відспівувати двох загиблих українських військових через те, що вони були охрещені в УПЦ (МП). Як «доказ» російські пропагандисти додають відповідне відео, на якому відбувається сварка, а люди навколо кричать «Ганьба! Ганьба!».

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Як повідомляють журналісти Укрінформу, усе сталося з точністю до навпаки. Ця сварка відбулася через священника саме УПЦ (МП), який відмовився відспівувати двох українських військових, позаяк не хотів вести службу разом із капеланом ПЦУ. А відео зняли ще 10 серпня 2023 року в селі Іркліїв Золотоніського району Черкаської області. Тобто агітпроп видав нелюдські дії священника церкви Московського патріархату, які призвели до скандалу в громаді на Черкащині, за вчинок священнослужителя ПЦУ.

Ба більше, ідентична ситуація відбулася й у селі Виженка на Буковині в березні 2024 року. Тоді священник УПЦ Московського патріархату не дозволив занести труну з тілом загиблого захисника до церкви. Про це повідомляла нардепка Ірина Никорак.

У такий спосіб пропагандисти реагують на нещодавно ухвалений законопроєкт №8371 про заборону в Україні діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Росіяни хочуть штучно розколоти українське суспільство на релігійному підґрунті.  

Фейк Дезінформація, що в результаті вибуху в Бейруті поранено першого секретаря Посольства України в Лівані

Російські пропагандисти спекулюють на масовому вибуху пейджерів у Лівані, який стався 17 вересня 2024 року. На своїх телеграм-каналах вони поширюють інформацію, що внаслідок вибуху в Бейруті, столиці Лівану, поранення отримав перший секретар Посольства України в Лівані Микола Хоменко. 

Проте це – фейк. Центр протидії дезінформації після верифікації інформації в МЗС України та Посольстві України в Лівані повідомив, що серед загиблих і поранених немає ані українських дипломатів, ані загалом громадян України. 

Водночас за даними іранського інформаційного агентства Mehr, через один із вибухів постраждав саме іранський посол у Лівані Моджтаба Амані.

Подібні фейки кремлівської пропаганди спрямовані на те, щоб звинуватити Україну в співпраці з терористичними угрупованнями й змусити відмовитися міжнародних партнерів від надання будь-якої допомоги у війні проти Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.