Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 17 листопада

У випуску спростовуємо такі фейки: ракетні удари по Україні — «помста» за Херсон чи інші дії України, Україна готує у Херсоні «нову Бучу».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Charlie Hebdo присвятило обкладинку українській ракеті в Польщі

Анонімні телеграм-канали, які намагаються видати себе за українські, наприклад «Насправді» чи «На самом деле в Харькове», поширюють фейкову обкладинку французького сатиричного  журналу Charlie Hebdo, яка начебто вийшла 16 листопада і була присвячена падінню ракети в польському місті Пшеводув, де загинуло дві людини. На обкладинці написано «Волинська різня 2.0», а також польське лайливе слово.  Насправді 16 листопада вийшов черговий номер  журналу, але на його обкладинці – французький бізнесмен та мільярдер Вінсент Боллоре.

Російська пропаганда постійно вигадує обкладинки відомих журналів, аби просувати потрібні їм меседжі, - в цьому випадку, що саме Україна винна в трагедії в польському місті. Насправді ж,  НАТО, Польща та США вже заявили, що в будь-якому разі  винна в загибелі двох поляків Росія – чи то прямо  завдала ракетного удару, чи то почала війну в Україні, яка призвела до падіння  української ракети. Президент України Володимир Зеленський заявив, що це  була не українська ракета, але чекає на висновки розслідування польських  експертів. Україна також бере участь у розслідуванні обставин трагедії.

Фейк Україна влаштувала провокацію в Польщі, аби зірвати зернову угоду

Складно уявити, але  російські «експерти» поширюють нову версію того, що відбулося в Польщі. На їхню думку, 15 листопада Україна завдала по території Польщі ракетного удару, внаслідок якого загинули дві людини, аби «зірвати зернову угоду», і в такий спосіб «звинуватити Росію в створені  продовольчої кризи» у світі. Не зовсім зрозуміло, як вбивство двох фермерів може привезти до скасування зернової угоди, та як Україна зацікавлена в цьому зриві – але  очевидно, для чого таку тезу поширюють  російські пропагандистські медіа. Оскільки їм зараз потрібно пояснити, чому  угода була продовжена на 120 днів, попри те що Росія, і власне сам Путін, постійно погрожував вийти з угоди.

Тепер, попри такі незрозумілі аргументи, можна заявляти: ось, Україна хоч і намагалася зірвати зернову угоду, але Росія встояла, перемогла та подовжила її, аби показати всьому світові, що не хоче провокувати голод. Насправді Росія вже спричинила світову продуктову кризу: крала в України зерно та сільгосппродукцію; спалювала поля та знищувала елеватори; заблокувала майже всі морські порти, з яких Україна могла постачати свою продукцію. І певної миті навіть заявила, що припиняє угоду — через фейкові повідомлення про те, що начебто Україна напала не російський чорноморський флот, запустивши безпілотники з суден, що перевозили зерно.

Але й Україна, і Туреччина проігнорували погрози Росії щодо припинення угоди, та продовжили вивозити зерно – і тому Росія  перестала заявляти, що вийшла з угоди. А сьогодні, власне, угоду продовжили автоматично – 19 листопада угода  могла бути припинена, якщо в однієї зі сторін є суттєві зауваження чи заперечення. Ніхто, навіть Росія, таких не мали, тож угоду подовжили автоматично ще на 120 днів. Тепер російські пропагандисти щосили намагаються пояснити, чому Путін ще два тижні тому  заявляв, що Росія вийде з угоди, а тепер її продовжили на чотири місяці, а Росія навіть не поторгувалася за додаткові умови. Тож і вигадують міфи про те, як героїчно не дали  Україні зірвати угоду.

Маніпуляція Херсонці, які не захотіли жити «в Росії», тепер страждають в Україні

Російські пропагандистські ресурси, зокрема телеграм-канал Володимира Соловйова з радістю постять фото черг у Херсоні, де люди стоять по воду, гуманітарну допомогу, телефонні картки тощо. Вони також пишуть, що ті, хто не захотів жити при «руском мірє» тепер хай «виживають при українському». Це відверта маніпуляція.

У Херсоні після звільнення дуже складна ситуація: немає світла, зв’язку, інтернету, води, опалення, проблеми з ліками та продуктами. Але це — наслідки російської окупації, під час якої росіяни спершу пограбували місто, потім знищили об’єкти критичної інфраструктури, в тому числі системи газо- та водопостачання, енергозабезпечення. Тепер місцеві комунальні служби намагаються повернути в місто якомога швидше світло та тепло, волонтери привозять воду та гуманітарку, мобільні оператори роздають картки, аби люди могли дзвонити родичам в інші міста. Влада просить людей поки що не повертатися до звільненого міста через складну гуманітарну ситуацію. Але все це – провина саме росіян, які систематично та масово крали в українців та України все, що можна вивезти (наприклад, єнота), а все, що не змогли змародерити – зруйнували.

Приклади того, як діє «рускій мір», можна знайти в будь-яких містах України, що були в окупації:  систематичне мародерство, руйнування цивільної інфраструктури, знищення того, що не можна надіслати в Росію.

Фейк Голова міськради Любліна звинуватив Україну в обстрілі польського міста

Російські пропагандистські ЗМІ масово поширюють заяву голови міськради Любліна Ярослава Пакули, який начебто звинуватив Україну в провокації — тобто в навмисному обстрілі польського міста Пшеводув, де 15 листопада загинули двоє людей від падіння ракети.

  «Очевидно, що це українська ракета. Очевидно, що це провокація з боку влади України. Мета провокації – прискорити постачання озброєнь в Україну, залякати Європу страшною Росією, щоб громадянське суспільство вимагало від урядів країн Європи збільшити допомогу Україні», — цитують в публікаціях слова начебто Пакули. Але проєкт StopFake з'ясував, що фейсбук-сторінка, на якій оприлюднено цей пост, була створена 16 листопада 2022 року. Тобто наступного дня після падіння ракети. Ще й надто, всі пости, розміщені на ній, також були оприлюднені саме 16 листопада, але дати в них була змінені на попередні. На момент публікацій новин російських медіа, які цитували «Пакулу», у поста не було жодного лайку чи поширення. Фактчекери звернулися до Пакули, і чекають від нього коментар, але очевидно, що фейсбук-сторінка була створена навмисно, для поширення дезінформації.  

Раніше російські пропагандисти неодноразово використовували підробні сторінки політиків чи медіа задля поширення фейків. Росія також намагається посварити найближчих сусідів та партнерів, тому постійно просуває фейки про Польщу та її відносини з Україною.

Фейк Українська влада нацистська, бо перейменувала Новоград-Волинський на Звягель

Російські телеграм-канали в межах великого наративу про «нацистську»  Україну чи «українців як нащадків нацистів» вигадали та просувають черговий фейк. Начебто те, що 16 листопада місто Новоград-Волинський Житомирській області перейменували на Звягель доводить, що українська влада «нацистська». На доказ того вони поширюють інформацію про те, що місто мало таку назву під час німецької окупації у 1941-1944 році. І це справді так.

Але при цьому це місто мало назву Звягель (чи модифікації цієї назви) із моменту виникнення. Принаймні, з першої згадки про місто у 1256 році. І понад 500 років мало цю назву аж до розподілу Польщі при Катерині II, яка і наказала змінити назву Звягель на Новоград-Волинський у 1795 році. Відтоді й до 2022 року, за винятком чотирьох років окупації, місто мало назву, яку вигадали для нього при російській імператриці, а цього року нарешті повернули історичну назву. До речі, в цьому місті народилиася Леся Українка і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Маніпуляція Через рішення Офісу президента пришвидшити подачу світла, стало лише гірше

Телеграм-канали мережі, що керується російською розвідкою, просувають тезу, що через рішення Офісу президента якомога швидше відновити подачу світла, постраждали українці. Автори дописів стверджують, що через це у користувачів, по-перше, ламатиметься техніка, а по-друге,  це призведе до пожеж та більших проблем з енергетичною системою. Це – маніпуляція.

По-перше, Офіс президента не вмикає і не наказує вмикати світло після масованих обстрілів російської армії. Це робить державне підприємство «Укренерго» спільно з місцевими службами, а також концерном «ДТЕК». Вони подають світло до будинків у разі змоги, вони ж і вимикають його – іноді за графіком, аби стабілізувати систему, іноді аварійно – після пошкоджень системи й до її відновлення.

По-друге, ця маніпуляція – спроба покласти відповідальність на український уряд чи президента за вимкнення світла, аби відволікти увагу від головного винуватця, тобто Росії. Українці зараз живуть часто без електроенергії через те, що Росія масовано обстрілює об’єкти енергосистеми України, робить це систематично, починаючи із 10 жовтня.  Це – воєнний злочин, за який несе відповідальність саме Росія. А український уряд та, власне, енергетики, намагаються відновити цю систему після руйнувань. На жаль, ситуація критична. А пожежі стаються в Україні не через те, що скаче напруга, а через влучання російських ракет.

Фейк Британці визнали проблеми з українськими новобранцями

Кремлівські ЗМІ  поширюють черговий фейк – про те, що  українські новобранці, які проходять навчання у Великій Британії, «шоковані тим, що бачать», «неосвічені», «приїхали з сіл», і їм буде «важко протистояти російським навченим мобілізованим». Кремлівські ЗМІ посилаються на статтю Financial Times. У статті справді йдеться про навчання українських військових, і інструктори справді кажуть про декілька проблем при навчанні українців: навчання триває 5-6 тижнів, в той самий час у британських військових – 14 тижнів. І ще  українці – з різних підрозділів, тому їм в перспективі буде складно, коли вони повернуться до  власних підрозділів. Але це все. Ані слова про «села», про «неосвіченість», чи про те, що українські військові «шоковані» умовами навчання, які імітують умови, наближені до бойових - зокрема багато крові та відірвані бутафорські кінцівки; також залучені актори, які виконують ролі поранених. Всі ці фрази про «недостатньо професійних» українських рекрутів просто вигадали російські пропагандисти й додали в новини, посилаючись на Financial Times. При цьому викинули з тексту таку фразу підмовника Гарріса, який курує українських новобранців:

«Вони наймотивованіші, найрішучіші та найбільше націлені на навчання з усіх, з ким я працював у всьому світі за 20 років моєї військової служби. Перебуваючи по коліно у воді протягом 36 годин, вони все ще можуть сміятися, жартувати та швидко відповідати на запитання».

Російська пропаганда постійно намагається переконати внутрішню авдиторію  та частину української в тому, що мобілізація «переломить» перебіг подій на фронті, і що українські військові  не вміють воювати. Поразки Росії у війні вони приписують здібностям міфічних «іноземних найманців» та «натовського командування».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.