Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «іноземні агенти»

У Росії «іноземний агент» — це особа, яка вважається за таку, що отримує фінансування з-за кордону й бере участь у політичній діяльності країни, поширює інформацію як ЗМІ на території РФ або збирає військово-технічну інформацію. Путінський режим останні роки систематично проводить репресії в Росії, наприклад, запроваджуючи цензуру в ЗМІ чи забороняючи мітинги. Після повномасштабного вторгнення в Україну переслідування інакодумства в Росії ще більше посилилося, а неугодних владі громадян дедалі частіше стали вносити до так званого реєстру «іноземних агентів». Тобто, цей термін використовується для атаки на опозицію зокрема. 

Російський закон про «іноземних агентів», ухвалений ще у 2012 році, вимагає, щоб будь-яка некомерційна організація, що буцімто отримує фінансову підтримку з-за меж Росії чи перебуває під «впливом» інших країн, зареєструвалася й оголосила себе «іноагентом». Що саме слід вважати за іноземний вплив, російське законодавство не уточнює. Закон зазнав серйозної критики як у Росії, так і на міжнародному рівні як такий, що порушує права людини, і як інструмент, що використовується для придушення громадянського суспільства — особливо груп, які виступають проти Путіна. Також ідеться і про тиск на свободу преси в РФ, адже до реєстру внесені проєкти, наприклад, «Радіо Свободи», «Голосу Америки» тощо.

Сьогодні подібний закон під назвою «Про прозорість іноземного впливу» намагаються ухвалити в парламенті Грузії. За нього вже навіть проголосували грузинські депутати в другому читанні. До остаточного прийняття законопроєкт ще має пройти третє фінальне читання, а також подолати вето президентки країни. Однак ще 7 березня 2023 року в Грузії розпочалися масові мирні протести, які тривають і до сьогодні, через підтримку парламентом закону про «іноземних агентів», ініційованого грузинською партією «Сила народу». Мітингувальники називають його аналогом російського закону про «іноагентів» та вважають, що він віддалить Грузію від вступу в ЄС.  

Раніше в російський реєстр «іноземних агентів» потрапляли лише організації, але з кінця 2020 року туди почали заносити й фізичних осіб, які нібито перебувають під іноземним впливом — встановлювати ж сам факт фінансування з-за кордону вже необов'язково. Станом на квітень 2023 року в реєстрі «іноземних агентів» було понад 260 осіб. Майже половина «іноагентів», за версією російської влади, — це журналісти: їх у реєстрі на той час було 119. Наприклад, вже у квітні 2024 року до реєстру «іноземних агентів» внесли російського журналіста Івана Філіппова, який веде телеграм-канал з авдиторією на 61,5 тис. підписників. Зокрема, у ньому містяться критичні огляди публікацій російських провоєнних телеграм-каналів. Ще одна велика група в реєстрі — політичні та громадські діячі: 79 осіб.

Також статус «іноагента» в Росії набули 18 правозахисників, адвокатів та юристів; 14 представників шоубізнесу; 13 політологів, істориків, соціологів та філософів; 11 публіцистів та видавців; 5 художників, режисерів та кінопрокатників; 5 бізнесменів та економістів; 2 спортсмени й навіть один учений-фізик. 

Отже, сьогодні російська влада дозволяє собі переслідувати не тільки організації, а й неугодних їй громадян, які працюють у галузі освіти, культури, охорони здоровʼя, екології, захисту прав людини тощо, ставлячи на них клеймо «іноземного агента». Використання цього терміна має на меті дискредитувати цих осіб та їхні погляди та діяльність в очах громадськості.

Фейк У Луцьку відмовили вдові загиблого військового в проведенні поминок нібито через те, що він з Харкова

Пропагандисти в соцмережах та медіа поширюють інформацію про те, що один з ресторанів у Луцьку нібито відмовив у проведенні поминального обіду вдові українського військового. Зазначалося, що причиною цієї відмови було те, що військовий був з Харкова. Розповсюджуючи ці новини, агітпроп або посилався на сюжет українського медіа — 12 каналу, або взагалі не вказував першоджерело.

Фахівці StopFake вирішили перевірити, чи це правда. Вони з'ясували, що в сюжеті 12 каналу, на який посилаються пропагандисти, йдеться , що вдова українського військового Іванна Цюх скаржилася на те, що луцький ресторан відмовив їй у проведенні поминального обіду. За її словами, почувши про поминки, представники ресторану запропонували провести його в «бесідці» закладу, а не в основному приміщенні. У сюжеті Цюх висловила думку, що причиною відмови став саме траурний характер обіду, проведення якого, за її словами, суперечило правилам ресторану. Проте в сюжеті українського медіа не згадується, що відмова була пов'язана з тим, що її чоловік був з Харкова.

Фахівці StopFake також знайшли відеозвернення дружини військового Іванни Цюх щодо цього інциденту на її сторінці у фейсбуці. У ньому вона розповідає історію, подібну до тієї, яку повідомила 12 каналу. Проте навіть тут вона жодного разу не згадує, що відмова була пов'язана з тим, що її чоловік мав зв'язок з Харковом. На офіційній сторінці ресторану у фейсбуці також є повідомлення, в якому вони пояснюють свою відмову Цюх тим, що в них немає можливості розділити зал.

Пропагандисти поширюють подібну дезінформацію, щоб створити враження, ніби українці зневажають свою армію та вважають її злочинною.

Фейк Іноземні компанії нібито купили 40% землі сільськогосподарського призначення України

Пропагандисти поширюють інформацію зі статті, яку вже видалили з журналу Australian National Review, щодо продажу у 2021 році 40% сільськогосподарських земель України західним компаніям Cargill, Monsanto та Dupont. Проте це - неправда.

На неї звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони роз'яснили, що з 1 січня 2024 року ринок землі в Україні розпочав свою роботу, а другий етап земельної реформи досі триває. Тепер землю можуть купувати не лише фізичні особи, а й компанії, і ліміт на це збільшено до 10 тисяч гектарів. Але як на першому, так і на другому етапі земельної реформи купівля землі іноземними компаніями заборонена. Навіть українські агрохолдинги з іноземними бенефіціарами не мають доступу до українського ринку землі. Іноземці (фізичні особи) можуть отримати сільськогосподарські ділянки у спадщину, але не можуть ними користуватися, і ці ділянки підлягають відчуженню протягом року.

Ресурс Media Bias/Fact Check оцінює видання Australian National Review як конспірологічне та псевдонаукове джерело, що поширює неправдиві твердження. Також воно посилається на статтю французького Ritimo, проте в ній немає жодної інформації про купівлю українських земель компаніями Cargill, Monsanto та Dupont. Навіть більше, компанія Monsanto припинила своє існування в 2018 році, коли її поглинула Bayer.

Пропагандисти поширюють подібну дезінформацію, щоб залякати українське населення та зачепити тригер для багатьох людей, посилюючи меседж про зовнішнє управління. Мовляв, у країні війна, а її вже продали.

Фейк В Україні нібито можна купити браслет із молитвою від ТЦК

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито в Україні можна придбати браслети з молитвами, які захищають від територіального центру комплектування (ТЦК). Текст на них закликає до Богородиці, архістратига Михаїла та ангела-охоронця, а також прохання до всіх святих. Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Зворотний пошук за фото показав, що в Україні продаються схожі браслети, але з іншою молитвою — «Отче наш» іспанською.

У тексті правильної молитви не згадуються ТЦК та релігійні фігури, про які йшлося в оманливому описі. Також подібні браслети продаються в російських магазинах, на AliExpress та Alibaba.

Крім того, «текст» на браслетах, імовірно, перекладено з російської мови, адже фраза у пропагандистському тексті «мого улюбленого» українською буде «мого коханого».

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати українську владу та процес мобілізації загалом. «Детектор медіа» неодноразово спростовував й інші фейки проти нього.

Фейк Індійський телеканал нібито повідомив, що українські чоловіки викупили всі квитки до Європи через нові рішення МЗС

Пропагандисти знову спробували підірвати авторитет українських біженців, розповсюджуючи інформацію, нібито індійський телеканал WION опублікував відео, в якому стверджує: 93% українських біженців чоловічої статі придбали квитки до Азії через Європу. Мовляв, сервіс бронювання готелів Booking фіксував збільшений попит на перельоти з 23 квітня 2024 року. У відеоролику пояснюється, що це сталося внаслідок наказу Міністерства закордонних справ України щодо обмеження консульських послуг чоловікам. Але це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що канал WION фактично не мав такого відео, а замість цього пропагандисти змонтували його з різних джерел. Прикладом цього є відео, в якому виконавча директорка Human Rights Watch розповідає про права жінок. Воно було взяте з іншого інтерв'ю ще з 2023 року та не має жодного стосунку до українських біженців. Більше того, сервіс Booking не підтвердив жодних змін у попиті на квитки.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати процес мобілізації в Україні. «Детектор медіа» неодноразово спростовував й інші фейки проти нього.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.