Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2544
Фейк
757
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 7 вересня

У випуску спростовуємо такі фейки та меседжі росіян: школярі на окупованій частині Харківщини "обирають" для навчання російську мову, Україна хоче використовувати турецькі байрактари "для хіматак", західні санкції проти Росії є "марними", у Бундестазі "визнали", що Росія не віддасть Крим.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Український військовий продав «ДНРівцям» турецький «Байрактар»

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, український військовий приземлив безпілотник на підконтрольній бойовикам території та втік з України, щоб «витрачати чесно зароблені гроші» за цю «угоду». Це — фейк.

Як пише Центр протидії дезінформації,  керування безпілотником «Bayraktar TB2» здійснює команда з трьох операторів, а не одна особа. Керувати  БПЛА без Центру управління дроном, що входить до складу комплексу – неможливо. Якщо безпілотник «приземлиться» на території ворога, то  супротивник не зможе його використовувати. Втрата «Bayraktar TB2» призвела б до розслідування військової контррозвідки, до завершення якого жоден з учасників інциденту не зміг би залишити Україну.  

Пропагандисти простійно поширюють фейкти для дискредитації «Байрактарів»: нібито Україна використовуватиме їх для хіматак, або ж буцімто українські військові відмовляються використовувати «Байрактари» чи нібито компанія, яка виготовляє байрактари, погодилася співпрацювати з Росією тощо.

Викриття Шахраї видають себе за родичів військовослужбовців, які потребують допомоги

Для цього створюють дописи у соцмережах, щоб видурити пожертви нібито на допомогу для поранених бійців.

Фактчекери проєкту «По той бік новин» перевірили допис, у якому користувач підписаний як «Перемога Наша» закликає небайдужих допомогти його «побратимові» Вадиму Добровольському. Нібито він поранений та перебуває в комі після влучання уламка в голову. Допис про збір коштів (12 тисяч євро) опублікували на початку серпня, він став вірусним – 59 тисяч поширень, 3,5 тисячі лайків і майже 6000 коментарів. Однак під користувачем, який опублікував допис, ховаються шахраї. Також фактчекери знайшли інший, дуже схожий за змістом допис про «допомогу» іншому «пораненому». У дописах використано архівні світлини за 2015 рік, які не мають жодного стосунку до тексту дописів. Невідповідність є й в іншій інформації.

Номер телефона +380986704972 «побратимів» пораненого раніше використовували для реєстрації особистого облікового запису у «Фейсбуці», який зараз заблокований через «видавання себе за іншу особу та використання вигаданого імені».

Номер телефона +380986704972 використали в іншому дописі про допомогу. Тут він зазначений як телефон «для зв’язку із батьками пораненого бійця Юрія Стернадчука». Допис зроблено нібито від імені батька – Володимира Стернадчука, хоча опублікував його у квітні користувач підписаний як «Слава Україні». Фото «Юрія Стернадчука» — це скриншот із відео у «ТікТок» на каналі @muzhikam. Цей користувач створює відео про будні ЗСУ. Відео, з якого зробили скриншот, завантажено 17 квітня, а допис у «Фейсбуці про «поранення» так званого Юрія Стернадчука з’явиться через два дні. За номером телефона в одній із соцмереж знайшли справжнє ім’я автора каналу, але жодних зв’язків цієї особи з Юрієм чи Володимиром Стернадчуком не знайшли.

Дописи про «поранених» бійців Вадима та Юрія майже ідентичні, різниться лише дата «поранення», фото і суми «допомоги». У першому випадку «для пораненого» збирали 9 тисяч євро, у другому – 12. Шахраї бачать, який емоційний відгук спричиняють історії про поранених бійців ЗСУ і вигадують схожі на правду байки для наживи.

Зараз справді є багато важкопоранених військовослужбовців, які потребують допомоги на лікування. Родини часто просять про допомогу через соціальні мережі. Якщо маєте можливість і бажання допомогти — спершу перевірте інформацію, щоб допомога надійшла тим, хто її потребує.

Фейк Україна використовуватиме турецькі «Байрактари» для хіматак

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на керівника Служби захисту від хімічної, біологічної та радіоактивної зброї. Мовляв, влада України звернулася до компанії з виробництва безпілотників Bayraktar з проханням оснастити ці дрони обладнанням для розпилення хімікатів, яке може становити реальну загрозу для Росії. Це — неправда.

Як пишуть фактчекери проєкту EUvsDisinfo, немає жодних доказів на підтвердження того, що Україна готує хімічну чи біологічну провокацію, чи застосування зброї масового ураження. Навпаки, чимало західних лідерів справді стурбовані тим, що Росія може застосувати  хімічну зброю. Також Росія постійно погрожує світу використанням ядерної зброї.

Меседж Сучасна «бандерівська» мова – це антиросійська політична мова, тому Росія має «очистити» її, прибрати «тоталітарний і терористичний вплив»

Про таке пишуть російські медіа та проросійські ресурси. Нібито є класична українська мова, яка дуже близька до російської мови і яку розуміє кожен росіянин. Мовляв, це просто варіант російської мови. Натомість сучасна українська мова нібито є витвором політтехнологів. Буцімто російські слова замінюються великою кількістю польських та англійських слів. І цієї «штучної, тоталітарної та терористичної»  сучасної української мови навчають школярів. Саме тому, на думку росіян, вкрай необхідно повністю ліквідувати цю «штучно створену мову», оскільки вона бере початок від «терористичних методів» українських націоналістів.

Українська – це справжня мова, яка багато століть відрізняється від російської. Вона більше схожа на інші слов'янські мови, ніж на російську. 

Українську мову неодноразово намагалися знищити, а українців примусово русифікувати. Цілеспрямовані заборони та утиски української мови з метою її знищення й асиміляції в Україні називають лінгвоцидом

На тимчасово окупованих територіях України росіяни також проводять примусову русифікацію, змінюючи мову навчання на російську, а «класичну» українську залишають як факультатив. Також Росія використовує початок навчального року як поштовх до дій з ліквідації української ідентичності. Детальніше.

Викриття У соціальних мережах поширюють фейкові фото полонених військовослужбовців в Оленівці

На світлину звернули увагу фактчекери проєкту НотаЄнота та з’ясували, що на ній не азовці й не Оленівка. Це фото з одного з найбільших нацистських концтаборів Бухенвальд, зроблене у 1945 році. Як доказ утримання полонених азовців в Оленівці воно має майже 9 тисяч поширень. Фактчекери розповідають, що спершу цю світлину поширювали боти, а потім підхопили справжні користувачі. Також її поширили у багатьох патріотичних та анонімних псевдопатріотичних групах.

Фейсбук-сторінка Україна LIVE поширила допис про «3 пекельні місяці» полону азовців (хоча насправді уже понад три місяці). У дописі порівнюють їхнє утримання в Оленівці з утриманням в Аушвіці та ГУЛАГу та ілюструють низкою світлин — українських військових у полоні та фото нібито з Аушвіцу. Насправді фото з Бухенвальду та з інших таборів. Світлину 1945 року, яка має геотег «Оленівка» поширили понад 8,7 тисячі разів і кількість зростає.

Російська пропаганда умисно поширює нібито патріотичні дописи на емоційно-чутливі теми, щоб потім використати їх як приклад «фейків української пропаганди» та для виправдання власних злочинів. Мовляв, якщо українці брешуть у такому разі, то й в іншому їм не варто вірити. «Детектор медіа» писав про те, як Росія хайпує на лайках та поширеннях українців, а також про те чи варто розміщувати у соцмережах інформацію про військовослужбовців.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.