«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2544
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 6 вересня
У випуску розбираємо фейки про те, як поляки «хочуть відібрати квартири» у львів'ян, а фермери у США через аниросійські санкції «забивають худобу».
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Маніпуляція
У Бундестазі визнали, що Росія не віддасть Крим
Більшість російських ЗМІ поширили новини з твердженням, що Німеччина визнала: Крим назавжди російський. Але це – маніпуляція. Пропагандистські ЗМІ посилаються на інтерв’ю німецької депутатки Сари Вагенкнехт, яка заявила: війну потрібно завершувати, час шукати компроміси – і Крим може стати таким компромісом. Далі вона згадала, що Росія – ядерна держава, і що в Криму багато років міститься Чорноморський флот – і все це, на думку Вагенкнехт, завадить Україні повернути Крим.
По-перше, ці роздуми – особисті думки одного депутата, а не всього парламенту Німеччини, і вони суперечать і заявам канцлера Німеччини Олафа Шольца, і позиції німецького уряду, і численних органів ЄС, чию позицію підтримує Німеччина. Всі вони одностайно називають Крим українським, і не збираються визнавати його анексію.
По-друге, Вагенкнехт – представниця німецької партії Ліві (Die Linke), яка постійно просуває
проросійськи меседжі. Представники цієї
партії запевняли, що «референдум» у Криму був легітимний; їздили до окупованого росіянами Донбасу та запевняли
німецький парламент в тому, що «Азов» - це «неонацистський батальйон». Але, свідчить StopFake, навіть ця партія офіційно не заявляла, що визнає Крим російським. Таким
чином, російські ЗМІ знову використали улюблений прийом: взяли особисту
думку симпатика Росії в Європі, в цьому випадку – німкені, та вдають, що це позиція всієї країни.
Про те, як ліві по всьому світу перетворюються на друзів Путіна, читайте
тут та тут.
Фейк
Школярі на окупованій частині Харківщини обирають для навчання російську мову
Також нібито у них є великий попит на літературу російською мовою. Про таке повідомляють російські медіа на анонімні телеграм-канали. Це не так.
Насправді окупанти знищують українські підручники та методичні посібники, книги з історії України, книги українських письменників, а українську мову в школах роблять факультативом. Знищували навіть казки та дитячі ілюстровані книжки, де майже немає тексту.
Як пише Харківський антикорупційний центр, про те, якою мовою буде навчання у школах, росіяни вирішили самостійно.
Ще з травня окупанти на Харківщині наголошували, що навчання в школах буде за російськими програмами та російськими стандартами. Для цього делегації вчителів з окупованих територій Харківської області їздили на так звану перекваліфікацію до Росії. Наприкінці серпня пропагандисти повідомляли, що партія “Єдина Росія” поставила завдання розробити план поетапної русифікації шкіл і дитячих садків тимчасово окупованого Вовчанська, що на Харківщині. Зокрема, предмет «Історія України» замінять на «Історію Російської Федерації». Класи з навчанням українською будуть замінені на «російськомовні» класи. Українську літературу викладатимуть виключно російською й окремо буде «російська творчість (російська література)». Усі записи в журналах та щоденниках учнів робитимуть російською.
У серпні Путін доручив уряду Росії виплатити 10 тисяч рублів одночасно одному з батьків школярів на окупованих частинах Херсонської, Запорізької, Харківської, Луганської та Донецької областей за умови, що дитина до 15 вересня почне навчання за російськими програмами.
У такий спосіб окупанти намагаються знищити все українське на окупованих територіях прикриваючись наративом про «захист російськомовних» від «утисків».
Російська пропаганда створює для росіян враження поміркованого оптимізму Кремля щодо показників економіки внаслідок антиросійських санкцій. Росія звинувачує Захід у «ірраціональності та нелогічності санкцій, що спровокували хаос і дестабілізацію світових економічних зв’язків» і наполягає на їх скасуванні. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив Захід у невиконанні обіцянки анулювати санкції на експорт російського зерна та добрив на світові ринки в межах «зернової угоди» з Україною.
Як пише Центр протидії дезінформації, через війну економіка Росії йде до одного з найтриваліших спадів за всю свою історію. Ймовірними є кілька сценаріїв багаторічної депресії російської економіки. Перший варіант — «інерційний»: дно буде досягнуто у 2023 році на 8,3% нижче рівня 2021 року. Другий — «стресовий»: максимальне падіння ВВП у 2024 році на 11,9% від довоєнного року. Третій — «цільовий»: у 2022 падіння на 2,9% та відновлення зростання економіки в 16,9% у 2030 році.
Російська пропаганда постійно намагається переконати світ у тому, що санкції не дієві, мовляв, тому їх потрібно скасувати. Якби санкції справді не діяли, то Росії не потрібно було б докладати стільки зусиль для їх скасування. Раніше пропагандисти вдавалися до енергетичного шантажу та переконували, що Європа отримає дешевий російський газ в обмін на лояльність до Росії. Також пропагандисти переконані, що країни Європи, що намагаються «покарати» Росію, вже активно платять за це.
Фейк
Поляки вимагають від України повернути майно, втрачене після Другої Світової
Російські медіа
масово поширюють фейк про «тисячі позовів», з якими начебто звернулися нащадки
поляків, що жили у Львові до 1939 року, з вимогами повернути їм квартири.
Насправді таких позовів не існує
У своїх
матеріалах російські ЗМІ посилаються на статтю видання «Страна», яке багато років
просуває проросійські тези. Цього разу видання взяло коментар у голови польської
організації «Реституція Кресов» Конрада Ренкаса, який заявив, що такі
позови підготовлені. Але під час війни їх вирішили не подавати до суду.
Натомість російські ЗМІ написали, що українські суди вже «завалені» цими
позовами.
Як пише StopFake, тема реституції – тобто повернення майна або компенсації за нього – від України
Польщі виникла ще у 2015 році. І так само про це почав говорити тоді Конрад
Ренкас, який раніше очолював проросійську польську партію «Смена», підтримував анексію
Криму та просував російську дезінформацію. Тоді ж польські експерти закликали
не поширювати цей фейк та пояснили його мету: погіршити ставлення українців до
ЄС.
Зазначимо, ані українське, ані законодавство ЄС не має механізмів реституції.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.