Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

30 Листопада станом на 1010 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2561
Фейк
766
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 6 червня

У випуску спростовуємо такі фейки: у вагоноремонтному заводі в Києві, куди вдарили російські ракети, знаходились «танки та інша бронетехніка, яку Україні надали східноєвропейські країни»; «РНБО вирішила» відключити зв’язок у Запорізький області; у Маріуполі знайшли документи полку «Азов», які свідчать, що місцеве населення налаштоване «проросійськи у 70% випадків»; у Попасній росіяни приписали Богдана Хмельницького до «нацбатальйону»; Пентагон вивчає захоплену російську техніку, бо хоче отримати «передові технології».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Німеччина не довіряє Україні.

Цю тезу поширюють, посилаючись на німецьке видання Spiegel, яке опублікувало матеріал «Чому Німеччина так повільно постачає зброю?». У цьому тексті є один абзац, який нині активно обговорюють у соцмережах та медіа. А саме: Spiegel з посиланням на неназвані джерела «близькі до уряду Німеччини» (тобто не в уряді Німеччині) пише: «Існує занепокоєння, що Україна може стати надмірно впевненою в собі, якщо здобуде низку перемог на полі бою та вирішить вторгнутись в Росію, а це означатиме, що німецькі танки знову будуть всередині Росії. Це занепокоєння підкреслює певну недовіру Берліна до президента України Володимира Зеленського. І це також є причиною того, що оборонна промисловість Німеччини не має дозволу на поставку бойових танків».

Однак у іншій частині матеріалу німецьке видання критикує канцлера Олафа Шольца за «суміш некомпетентності та безволі», за «бажання сховатися за спиною своїх союзників». «Здається, що Шольц ніколи б не поставив жодної зброї без масового тиску з-за кордону та всередині своєї власної урядової коаліції, — пише видання. — І це незважаючи на те, що Києву потрібна вся допомога, яку він може отримати».

Водночас теза про «провокування Росії» не нова для західних політиків. Наприклад, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, коли пояснював, чому НАТО не може закрити небо над Україною також говорив, що це «означатиме пряме залучення НАТО до конфлікту та несе ризик повномасштабної війни для всієї Європи». Або президент США Джо Байден, який у день оголошення про нову військову допомогу Україні, фактично, попросив «не стріляти по Росії». «Ми не закликаємо Україну завдавати ударів за межами своїх кордонів і не даємо їй своїм рішенням такої можливості. Ми не хочемо продовжувати війну лише для того, щоб завдати шкоди Росії», — написав він у The New York Times. Однак їхні заяви є радше обережністю, щоб не спровокувати ескалації, аніж недовірою до української влади.

Spiegel не вперше виринає поруч із проросійською пропагандою. Раніше видання публікувало «дослідження щодо українських схем ухиляння від податків», без методології та інших даних. Його замовила депутатська група «Європейські об’єднані ліві та ліво-зелені Півночі», відома своєю проросійською позицією. Цю інформацію з посиланням на Spiegel потім перепублікували українські медіа. Детальніше про це читайте в матеріалі «Як українські ЗМІ потрапили під руку російської пропаганди». Також Інститут досліджень злочинності і безпеки Кардіфського університету оприлюднив дослідження, як маніпуляції з провідними західними ЗМІ, у тому числі Spiegel, використовуються для поширення антизахідної дезінформації і пропаганди прокремлівських ідей і геополітичних інтересів Росії (мова йшла про відкриті коментарі).

Фейк Польща створює 70-тисячне угруповання для окупації Волині та Галичини.

Російські медіа продовжують поширювати інформацію про буцімто наміри Польщі захопити західні області України. Цього разу російська пропаганда розповсюдила фейк про нібито створення Польщею «нової армії»: «70-тисячного угруповання з працівників поліції України, солдатів ЗСУ та військовослужбовців польської армії». Мовляв «для контролю» над «загарбаними українськими територіями». Першоджерелом фейку був Марат Баширов, російський політичний діяч, який свого часу був частино окупаційної адміністрації в загарбаній Росією частині Луганщини та організовував структуру терористів «ЛНР». Він уже не вперше поширює фейки про війну в Україні, у тому числі й про Польщу.

Росія протягом останніх місяців поширювала багато фейків проти Польщі, наприклад, що візит польського президента Анджея Дуди до Києва довів, що Польща нібито перейшла від планів «до захоплення територій на заході України»; або фото білбордів, начебто розміщених в Польщі, з зображенням головнокомандувача Збройних сил Польщі Ярослава Мікі з цитатою «Час згадати історію»; або «Польща має підступний намір перейти на бік Росії та захопити західну частину України»; або «Польща втомилася від українських біженців, тому місцева поліція почала підтримувати Росію та клеїти "Z" на свої машини» та багато інших. Цими тезами російська пропаганда намагається підірвати відносини між Польщею та Україною. А також звинуватити Польщу в розпалюванні війни проти України, тим самим відвернути увагу від російської військової агресії проти України та звірств російських військових.

Маніпуляція Пентагон вивчає захоплену російську техніку, бо хоче отримати «передові технології».

Російські ЗМІ поширили тезу, що представники Пентагону вивчають захоплену в Україні російську техніку, зокрема ракету «Кинжал», нібито для того, щоб «щось скопіювати та отримати для себе». У цих повідомленнях російська пропаганда посилається на статтю The New York Times.

Як пише StopFake, американське видання справді написало, що дослідники з Пентагону прибули до України для аналізу російської техніки. Однак мета їхньої поїздки — досліджувати, як військово-промисловий комплекс Росії використовує західні технології. «Дослідники з'ясували, що боєприпаси та обладнання, у тому числі системи наведення ракет та лазерні далекоміри містять мікрочіпи, друковані плати, двигуни, антени, що виробляються у США та країнах ЄС, — йдеться в повідомленні. — На даний момент низка країн, у тому числі США та Великобританія, проводять розслідування з метою з'ясувати, яким чином компоненти їх виробництва потрапили до російських систем озброєнь в обхід ембарго на постачання зброї».

Фактчекери нагадали, що ще в 2014 році після окупації Росією Криму, США та інші країни ЄС запровадили перші обмеження на постачання зброї та продаж російським компаніям високопродуктивних комп'ютерних чіпів; а після повномасштабного вторгнення Росії в Україну почало діяти ембарго на постачання до РФ передових технологій, а це експорт напівпровідників, комп'ютерів, лазерів, телекомунікаційного обладнання тощо. Разом з цим, у матеріалі NYT йдеться про крилаті ракети Х-101, радіостанції «Азарт», безпілотники-розвідники, але серед них ракет «Кинжал» немає.

Детальніше

Меседж Українці та Захід втомлюються від війни.

Ця теза все частіше почала виринати в російських та прокремлівських телеграм-каналах на 100 день великої війни. Подібні твердження лунали й протягом восьми років війни на Донбасі. Через цей меседж російська пропаганда намагається поширити маніпуляції та фейки буцімто «Україні перестануть допомагати», чи «Захід послаблюватиме санкції проти РФ», чи «в країнах Європи не будуть приймати українців, які рятуються від війни» тощо. Подібні тези поширювали в медіапросторі й раніше, нині їх почали об’єднувати під умовною назвою «загальна втома від війни». Цей меседж є частиною російської інформаційно-психологічної операції та покликаний викликати зневіру українців у перемогу та в міжнародних партнерів.

Насправді українці не готові йти на поступки у війні: станом на травень 2022 року 78% респондентів висловилося проти поступок РФ. 94% громадян, які проживають у західних та центральних областях, вірять у перемогу України в російсько-українській війні. «Серед українців, що впевнені у перемозі України, 41% сприйматиме за перемогу вигнання російських військ з усієї території України та повне відновлення контролю над державним кордоном станом на 2014 рік. Стільки ж (41%) вважають, що перемогою можна вважати лише ситуацію, коли російська армія буде повністю знищена, а Російська Федерація розпадеться», — йдеться в дослідженні, проведеному Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології за підтримки John Fell Oxford University Press Research Fund. Країни Заходу також продовжують підтримувати України та надавати зброю, зокрема, протягом двох місяців повномасштабної війни з Росією Україна отримала від країн НАТО та інших партнерів, озброєння, боєприпасів, амуніції та розвідувальних систем на понад вісім мільярдів доларів. Також США мають передати Україні пакет військової допомоги, загальною вартістю близько 4,6 мільярда доларів.

Фейк У Маріуполі знайшли документи полку «Азов». У них йдеться, що місцеве населення налаштоване проросійськи у 70% випадків.

Російські ЗМІ, зокрема «РИА Новости», розповсюдили фейкові документи нібито полку «Азов», знайдені в Маріуполі. У цих документах начебто йдеться про підготовку до бойових дій у Маріуполі та передмісті. Також у фейковому документі зазначається, що «місцеве населення налаштоване проросійськи у 70% випадків». Однак російська пропаганда припустилася помилки з перекладом: хоча «документ» написаний українською мовою, гриф таємності на ньому російською. «Документам присвоєно дивний гриф "секретно" замість українського — "таємно"», — звернули увагу в Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Водночас теза про «70% проросійські налаштованого населення» теж не відповідає дійсності, про це свідчать різні опитування. Попри високий рівень недовіри до влади, у Маріуполі у 2021 році було позитивне або нейтральне ставлення до України. Зазначимо, що сильних проросійських настроїв не було й раніше, згідно з опитуванням 2015 року, більшість жителів південно-східних областей не бачать Донбас поза Україною; опитування 2016 року свідчить, що 72% жителів вільних територій Донбасу хотіли б, аби регіон був у складі України. Станом на травень 2022 року в усіх регіонах України абсолютна більшість жителів погано ставляться до Росії, зокрема, на Півдні 90% погано ставляться, на Сході – 85%. 82% громадян, які продовжують проживати на окупованій після 24 лютого 2022 року території, негативно ставляться до Росії, і лише 6% позитивно ставляться до неї.

Фейк ООН та Червоний хрест за гроші проводять евакуацію з Маріуполя.

У телеграм-каналах поширюють фейк, що нібито під патронатом ООН та Червоного Хреста з Маріуполя проводять евакуацію, однак за неї треба заплатити. Насправді наразі з Маріуполя не планується жодної евакуації. «Ніякої евакуації з Маріуполя на зараз не планується. Ніяких повідомлень про це не було, — сказав радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко. — Ця інформація є свідомим обманом, спрямованим на отримання грошей за перевезення з окупованих територій без надання послуги. Фактично це шахрайство. Телефон шахраїв: +30683279596».

Останнім часом шахраї часто маніпулюють темою війни в своїх схемах, найпоширеніша з них —нібито грошова допомога від держави, від банків, від інших організацій чи країн. Також цю тему використовують хакери під час фішингових атак. Інформацію про евакуацію чи грошову допомогу варто перевіряти на сайтах тих організації, які мають її надавати або на ресурсах місцевої влади. Попереджаємо, що шахраї часто створюють клони сайтів соцмереж, банків та інших установ. Щоб уникнути проблем — не заходьте на ці сайти за посиланням, шукайте офіційні сайти через пошуковик та звертайте увагу на їхні адреси.

Фейк РНБО вирішила відключити зв’язок у Запорізький області.

Українцям приходить SMS-розсилка від Ukraine@ з фейковим повідомленням, що нібито за рішенням РНБО, у Запорізький області вирішили відключити зв’язок. Раніше російська пропаганда вже намагалася дискредитувати розсилку від акаунту «Ukraine», який насправді належить Держспецзв'язку. Тож, як і у випадку з фішинговими сайтами, варто звертати увагу на правильність написання назви — будь-які зайві літери, символи чи цифри можуть свідчити про фейковість акаунту або сайту.

Також у Держспецзв’язку спростували інформацію, що РНБО начебто ухвалила рішення про припинення надання послуг українськими операторами в Запорізькій області. У Службі уточнили, що подібних розпоряджень РНБО не давала і не могла дати. «Від початку війни українська влада посіла чітку й зрозумілу позицію — в жодному разі не обмежувати можливості отримання послуг мобільного зв’язку та інтернету для наших громадян, незалежно від того, живуть вони на окупованих територіях чи ні. Для держави надзвичайно важливо, щоб громадяни залишалися на зв’язку та мали можливість зв’язатися з рідними, викликати екстрені служби та отримувати правдиву інформацію про перебіг війни. Для цього і перед початком російського вторгнення, і в перші дні війни Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) при Держспецзв’язку надав відповідні роз’яснення усім українським операторам», — сказали в Службі та додали, що ця розсилка — чергова інформаційно-психологічна операція Росії. Раніше російські окупанти відключили український зв’язок на Херсонщині й намагалися звинуватити у цьому українську владу.

Фейк Українці масово ухиляються від мобілізації.

У соцмережах та в російських ЗМІ поширюють фейк, що українці нібито масово ухиляються від призову на військову службу. Разом з фейком поширюють відео, на якому чоловік намагається втекти від кількох силовиків у камуфляжній формі та балаклавах, які його переслідують.

Як пише StopFake, насправді це відео зняли в травні 2016 року в Казахстані: на ньому місцеві силовики затримують одного з протестувальників, який вийшов на мітинг проти земельної реформи. Водночас інформацію, що в Україні масово ухиляються від мобілізації спростували у Командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України. У травні начальник управління персоналу штабу Роман Горбач повідомив, що існують поодинокі випадки ухилення від військового обов’язку, проте їх дуже мало та вони не впливають на загальну картину.

Детальніше

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.