Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Вересня станом на 932 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2384
Фейк
730
Маніпуляція
707
Меседж
503
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Російські пропагандисти пишуть, що Міноборони України видало наказ про скасування рішень ВЛК, прийнятих із 2022 року

Проросійські ресурси поширюють «наказ» від імені Міністерства оборони України, який стосується змін у роботі військово-лікарських комісій (ВЛК) при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Зокрема, у відповідному документі йдеться, що рішення ВЛК, видані в Київській, Одеській, Львівській, Вінницькій, Житомирській областях місцевими ТЦК з 2022 року, «визнані недійсними».

Скриншот ЦПД

Центр протидії дезінформації РНБО верифікував цей «наказ» у Міноборони та з’ясував, що він фейковий. Документ написали з грубим порушенням вимог щодо оформлення. Також він містить чимало помилок. Наприклад, правильною є назва Центральна військово-лікарська комісія ЗСУ без додавання прийменника «при».

У Центрі наголошують, що мета таких вкидів ― дискредитувати Міністерство оборони України, посіяти панічні настрої серед населення та зірвати процес мобілізації. 

Дещо раніше ми аналізували фейковий наказ від імені Міністерства охорони здоров'я України про перетворення дитячої лікарні в Краматорську на військовий шпиталь.

Фейк Росіяни в черговий раз стверджують, що тортури в Бучі влаштували українські військові

Проросійські джерела через соцмережі Telegram і X (колишній Twitter) вкотре поширюють інформацію на західну авдиторію, що цивільних у місті Буча Київської області катували не російські, а українські військові. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на слова чеського військового Філіпа Сімана, який воював на боці України, а зараз знаходиться під слідством. Також до дописів про «звірства ЗСУ» в Бучі додають скриншот новини чеського інформаційного агентства ČTK, в якій ідеться про правопорушення, що зробив чех.

Скриншот Укрінформу

Насправді Філіпа Сімана наразі дійсно судять, але його справа аж ніяк не стосується тортур цивільних. Про це пишуть фактчекери Укрінформу. У матеріалі ČTK, на який посилаються пропагандисти, ідеться, що прокуратура звинувачує Сімана саме в незаконній службі в українській армії та мародерстві в зоні бойових дій під час окупації міст Ірпеня та Бучі на Київщині у 2022 році. 

Щодо першого, то чех не мав дозволу від президента своєї країни воювати в іноземній армії. Що стосується мародерства, то згідно з обвинувальним актом, у вільний час Сіман неодноразово привласнював речі як загиблих солдатів, так і цивільних осіб. Відповідно, у квітні 2022 року чоловіка затримали українська армія, але згодом його звільнили й він повернувся до Чехії. Сьогодні його можуть засудити до п’яти років позбавлення волі за службу в іноземній армії. Ба більше, йому також загрожує виняткове покарання за мародерство.

У коментарі Укрінформу чеське інформагентство ČTK підтвердило, що інформація про тортури цивільних громадян у Бучі українськими військовими є фейковою і що про це їхні журналісти не писали. 

Зрештою, подібні заяви росіян були спростовані численними журналістськими розслідуваннями провідних міжнародних ЗМІ зокрема, Bellingcat та Associated Press.

Фейк В Україні зростає популярність російської мови, — опитування

У соцмережах російського сегменту поширили інформацію, нібито згідно з деякими «статистичними даними» в Україні поступово зростає популярність російської мови. 

«Згідно зі статистичними даними, популярність російської мови в Україні поступово зростає. Скоротилося поголів’я нацистів — і природа почала самоочищатися», — пишуть користувачі.

Аналітики StopFake дослідили кейс і визначили, що в повідомленнях користувачі не вказують, звідки вони взяли такі дані, а просто пишуть «згідно зі статистичними даними». На жодні дослідження вони не посилалися. 

Натомість, 24 липня соціологічна служба Центр Разумкова опублікувала дослідження «Ідентичність громадян України: тенденції змін», за допомогою якого вдалося спростувати неправдиву інформацію пропагандистів: 

Власне, популярність російської мови в Україні зовсім не зростає, а навпаки — падає. За даними згаданого дослідження, дедалі менше українців вважають, що говорити російською мовою престижно. Якщо у 2015 році таких було 21,5% серед усіх опитаних, то у 2023-му їх стало 9,4%, а у 2024-му це число взагалі скоротилося до 6,1%. При цьому престижність української мови почала значно зростати: з 43,2% у 2015 році до 75,5% у 2024 році.

Фото — StopFake
Автор: Орест Сливенко,

Меседж У київських крамницях «закінчилися» свіжі продукти, — фото

У мережі поширюють інформацію, нібито в київських магазинах «майже закінчилися свіжі продукти», які необхідно тримати в холодильниках, зокрема молочні вироби, напівфабрикати та м’ясна продукція. До посту додають фото порожніх стелажів у магазині.

Аналітики VoxCheck проаналізували кейс і визначили, що фото з порожніми стелажами пропагандисти взяли з оголошення на OLX у Казахстані. Та й дефіциту товарів чи видачі їх в обмеженій кількості немає — і жодне з українських медіа не виходило з такою новиною. 

Аналітики додають, що згідно з опитуванням ритейлерів, проведеним Інтерфаксом-Україна, відключення електроенергії справді ускладнили для супермаркетів проблему зберігання швидкопсувних продуктів. Деякі великі мережі, такі як Auchan, Novus та Varus, уже давно мають генератори, які забезпечують безперебійну роботу під час знеструмлень. А на даху одного з магазинів Novus навіть встановили сонячні панелі. Але дефіциту в продуктах не спостерігається. 

Пропагандисти постійно намагаються перебільшувати масштаб проблем в Україні, щоб показати нездатність української влади впоратися з кризовою ситуацією. У такий спосіб вони хочуть перекласти відповідальність з агресора на жертву агресії та схилити її до поступок. 

Читайте ще: Мінагрополітики нібито надсилає українцям рецепти страв із голубів і собак

Автор: Орест Сливенко,

Меседж В Україні масово продають одноразові електронні сигарети зі зображенням Володимира Зеленського

У російських телеграм-каналах поширюють інформацію, нібито в одному українському інтернет-магазині електронних сигарет продають сигарету «Chill up Zelenskiy». 

Аналітики VoxCheck проаналізували вкид і з’ясували, що в асортименті вказаного пропагандистами інтернет-магазину немає продукції із зображенням Володимира Зеленського. Імовірно, скриншот підробили та замінили фото оригінальної продукції.

Під час пошуку за ключовим словом «chill up» вдалося знайти оригінальну продукцію, на якій нема фото ні Зеленського, ні інших політиків. 

Проте загалом на такі вироби не заборонено накладати зображення політиків чи будь-яких інших діячів: лишень якщо сам виріб/символіка не порушує українського законодавства. От, наприклад, на офіційному сайті «Епіцентру» продають запальничку із зображенням пса Патрона — собаки-винюхувача вибухівки. Це звичайний елемент попкультури, який виник на тлі повномасштабного вторгнення. Так само може бути і з цигаркою зі зображенням українських політиків. 

У такий спосіб аноніми хочуть дискредитувати українського президента, адже пояснюють, що в Україні розпочинають «боготворити» Зеленського і «пхають» його зображення усюди, натякаючи нібито на диктаторську форму правління. Але чомусь аноніми, скажімо, не згадують, що в Росії є цілий бренд одягу, присвячений диктаторові Путіну, створений його прибічниками та учасниками руху «Putin Team». 

Власне, ми фіксували чимало фейків, спрямованих на дискредитацію Володимира Зеленського: пропагандисти використовували несправжні рекламні банери, обкладинки журналів, графіті, створювали окремі мультиплікаційні твори, розміщували обличчя Зеленського на різних товарах широкого вжитку (наприклад, на презервативах). За допомогою російського агітпропу Зеленський зміг постати в різноманітних ролях, зокрема: марнославною людиною, яка витрачає всі бюджетні кошти лише на себе; карателем-сатаністом, що нищить українське церковне надбання; особою з наркозалежністю; крадієм західних грошей; лялькою-маріонеткою, керованою Заходом; нелюдом, який кидає на фронт «усіх підряд» тощо.

Скриншот — VoxCheck
Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.