Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Липня станом на 880 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2280
Фейк
713
Маніпуляція
672
Меседж
473
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Велика Британія передасть Україні винищувачі разом з екіпажами

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито Велика Британія передає Україні винищувачі з військовими пілотами. Буцімто вони керуватимуть винищувачами, а не українські війська. Автори пояснюють це тим, що, мовляв, українських пілотів довго навчати, ось і відправляють «іноземних найманців» до України. Це — неправда.

Фахівці проєкту VoxCheck узялися за цей кейс і визначили, що Велика Британія не заявляла про те, що надасть винищувачі разом з екіпажами. Тобто це вигадка пропагандистів. Натомість прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак раніше повідомляв, що британські військові навчатимуть українських пілотів на винищувачах. А вже 15 травня 2023 року уряд Великої Британії заявив, що розпочне навчання українських пілотів улітку. Тоді ж Ріші Сунак сказав, що Велика Британія не планує надсилати винищувачі в Україну, тільки навчатиме військових. Отже, Велика Британія не планує передавати Україні як винищувачі, так і свої екіпажі.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти підживлюють наратив про боротьбу з «колективним Заходом». Нібито на боці України воюють «найманці», надіслані НАТО. У такий спосіб автори пояснюють невдачі росіян на болі бою. Мовляв, проти них воює весь світ, а не лише Україна.

Тактики Як російська пропаганда інструменталізує релігійні питання у власних цілях

Російська православна церква (РПЦ) безапеляційно підтримує війну Росії проти України. РПЦ бере участь у депортації українців із тимчасово окупованих територій і збирає кошти на допомогу російській армії. Патріарх Кирило вважає, що загибель російського солдата на цій війні дає йому змогу позбутися всіх гріхів. Йому радо вторить Українська православна церква (УПЦ МП), що перебуває в канонічному зв’язку з РПЦ. Агітпроп неодноразово посилався на релігію, щоб виправдати російське вторгнення в Україну. 

Задовго до навіть 2014 року Кремль застосовував проти українців небезпечну зброю — м’яку силу релігії. Йдеться про здатність впливати через переконування й аргументацію, а не через примус чи насильство. Російська православна церква — один із різновидів м’якої сили, а посилення її релігійної переваги служить геополітичним цілям Кремля.

Частина українських кліриків систематично підіграє російській пропагандистській машині. Згадаймо одіозного Пашу Мерседеса, митрополита Української православної церкви, який називав повномасштабне вторгнення Росії «війною Америки й Росії до останнього українця», радів окупації Херсона, а також висловлювався в унісон з російською пропагандою, що нібито російські війська «лупанули по тих лабораторіях американських в Києві і Одесі, що аж від них пил розлетівся...». 

Російська пропаганда часто зображує прихожан та священнослужителів Української православної церкви (УПЦ МП) як «мучеників за правду», яких в Україні переслідують за релігійною ознакою. Росія прагне викликати сильні почуття до «постраждалих» вірян (співчуття, симпатію) і лють до їхніх «гнобителів». Цю тактику пропагандисти часто використовують, щоб відвернути увагу від власних неправомірних дій та демонізувати опонентів. Приміром, президента Зеленського та його «безбожну» політику щодо УПЦ російський агітпроп порівняв із «проявами диявола».

Агітпроп намагається дискредитувати своїх «конкурентів» — Православну церкву України: таврує їх «розкольниками» й усіляко підважує їхній авторитет. Політика України щодо УПЦ буцімто продиктована Пентагоном, який навмисно намагається розплодити всілякі секти, культи, езотеричні вчення магів, чарівників та екстрасенсів, адже цими «релігійними суб’єктами» легко керувати. Приміром, їх можна змушувати здійснювати «терористичні акти» на Кримському мосту чи території Росії. Цей пропагандистський прийом покликаний відвернути увагу від реальної ситуації, приховати справжні причини й наслідки, натомість нав’язати конспірологічні версії.

Усі ці пропагандистські прийоми покликані створити ілюзію релігійного громадянського конфлікту в Україні як для інших держав, так і для самих українців, розколоти їх за релігійною ознакою. Хоча насправді все це є добре зрежисованим у Москві спектаклем. Останні опитування громадської думки переконливо свідчать, що українці це розуміють: 78 % громадян вважають, що держава тією чи іншою мірою має втрутитися в діяльність Української православної церкви Московського патріархату. Серед них 54 % вважають, що ця релігійна установа має бути повністю заборонена в Україні.

Автори: Леся Бідочко, Павло Рудь,

Меседж США прагнуть надати Україні систему «Залізний купол», щоб захистити свою зброю

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що у США готові надати Україні ізраїльську систему «Залізний купол», щоб тільки захистити свою зброю. Зокрема, йдеться про зенітно-ракетний комплекс Patriot. Автори посилаються на матеріал міжнародного телевізійного каналу новин PressTV.

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей кейс і встановили, що насамперед у матеріалі такої інформації не зазначали. Власне, США розглядали передачу «Залізного купола», щоб посилити протиповітряну оборону України. Пояснили це тим, що система Patriot може збивати балістичні та крилаті ракети, літаки, але є менш ефективною у перехопленні малих дронів, які літають низько. А «Залізний купол» може справлятися з такими дронами. І в матеріалі якраз ішлося, що американські високопосадовці розглядали надання Україні системи купола, зважаючи на низку особливостей його використання. 

Пропагандисти використовують риторику про «захист власної зброї», щоб натякнути на низьку боєздатність української армії. Нібито США хочуть захистити свою зброю, а не Україну й українців. У такий спосіб автори виставляють українських військових некомпетентними. 

Фейк 92-га бригада ЗСУ перепродає автомобілі швидкої допомоги

У телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють оголошення з українського сайту OLX нібито про продаж автомобілів швидкої допомоги. Автори переконують, що незаконним збутом машин займається 92-га бригада ЗСУ. Також вони дописують, що військові спочатку роблять збір коштів на ці машини, а згодом їх перепродають і так заробляють гроші. Тобто наживаються на українцях. До публікацій додають інформацію про збір для бригади (та його результати) і порівнюють машини з оголошеннями на сайті OLX. Це — неправда. 

Проаналізувати кейс вдалося фактчекерам проєкту VoxCheck, які пояснили, що 92-га бригада не продає автомобілі швидкої допомоги, які отримала зі зборів коштів. Марки та вигляд машин на фото зі збором відрізняються від тих, які виставлені для продажу на OLX. Фактчекери дослідили соціальні мережі волонтерів, які здійснюють збори саме для 92-ої бригади ЗСУ. На сторінках публікують заклик до зборів, їхні результати тощо. Автомобілі, які є у постах зі збором та які продають на OLX, різні. Вони відрізняються за маркою та зовнішнім виглядом.

Власне, фактчекери й дослідили сайт OLX щодо продажу автомобілів. Вони зазначили, що авто мають цивільні українські та європейські номери. Тоді як транспорт, який стоїть на обліку військової частини, має військові номери чорного кольору. Це можна побачити в публікаціях про збір коштів для 92-ої бригади. 

Тобто пропагандисти не навели жодних вагомих доказів того, що українські війська перепродають автомобілі, на які раніше збирали кошти. Автори використали рандомні оголошення з платформи OLX, і ці автомобілі жодного стосунку до 92-ої бригади ЗСУ не мають. 

Меседж Вибуху зсередини Каховської ГЕС «не було», отже, її зруйнували українські війська

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що насправді Каховська ГЕС постраждала від рук українських військових. Мовляв, вони знищили греблю своїми ракетами. Також пропагандисти прикріплюють фотодоказ вцілілої силової установки з машинної зали Каховської ГЕС. За висновками авторів. це доводить, що нібито вибух відбувся ззовні. Вони також дописують, що міжнародні організації про це знають, але мовчать на користь України.

Над кейсом попрацювали фактчекери проєкту VoxCheck, які встановили, що на поширеному фото зображена лише частина вцілілої машинної зали Каховської ГЕС. Інша частина зруйнована вщент. Це не доводить, нібито Каховську ГЕС зруйнували ззовні. Фактчекери продемонстрували фото машинної зали до руйнування ГЕС і з’ясували, що вона набагато більша, ніж те, що показали пропагандисти. 

Крім того, теза про руйнування ГЕС українцями — неправдива. Раніше головний інженер проєкту інституту «Укргідропроєкт» Микола Калінін пояснив, що Каховську ГЕС справді проєктували й будували так, щоб вона змогла витримати удар ззовні. Далі наголосив, що греблю будували, щоб вона витримала будь-який удар ззовні, але не зсередини. Він думає, що це були декілька одночасних вибухів у самій споруді. Тобто ГЕС була замінована зсередини самої будівлі та всього комплексу. Російські війська захопили Каховську ГЕС 24 лютого 2022 року та використовували станцію як військовий об’єкт. Українські війська не мали прямого доступу до гідроспоруди. 

Також у матеріалі The New York Times наведені докази знищення Росією Каховської ГЕС. На це вказує доступ до дамби в російських військових та наявність у них інженерних креслень ГЕС з радянських часів побудови споруди. 

Фейк Сі Цзіньпін заявив, що Китай підтримуватиме Росію у випадку загрози Третьої світової війни

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, як Сі Цзіньпін заявив про готовність підтримати Росію «у ході» Третьої світової війни. Мовляв, Україні допомагає весь світ, а ось Росії ніхто. Їй також варто допомогти. Автори дописують, що Сі Цзіньпін упевнений, що Росія керуватиме «світовим порядком». Це — брехня. 

Аналітики проєкту VoxCheck проаналізували кейс і з’ясували, що цитата просто вигадана. Сі Цзіньпін такого не говорив. Фактчекери перевірили інформацію за допомогою пошуку в Google за ключовими словами про підтримку Росії та Третю світову війну. У жодних авторитетних виданнях такої інформації вони не знайшли. 

Такий фейк є частиною конспірологічної теорії, що Третя світова уже триває або ось-ось розпочнеться. Це вигідно агітпропу, зокрема й для пояснення тривалості та невдач російської армії на території України. Мовляв, Росія воює не лише з Україною, а ще й «колективним Заходом». 

Автор: Орест Сливенко,

Меседж Україна скоює воєнні злочини, бо «перенесла» війну в українські міста

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що насправді Україна скоює воєнні злочини, перенісши війну у міста. Мовляв, у містах більше людей і вони страждають від того, що військові будують укріплення, «військові бази в лікарнях» тощо. За словами авторів, Сили оборони України зумисне не евакуйовують людей із міст, щоб і мирні українці гинули. 

Фактчекери проєкту VoxCheck узялися за цей кейс і визначили, що такі тези не відповідають дійсності. Вони пояснили, що Україна не скоює воєнних злочинів та не «переносила» війну в українські міста. Оскільки саме Росія з 2014 року скоює воєнні злочини на території України, обстрілюючи мирні міста й тероризуючи мирних людей. І після початку повномасштабного вторгнення українська влада постійно організовує евакуацію з прифронтових територій.

Росіяни обстрілюють українські території, міста й села, відповідно Сили оборони України захищають мирних людей від окупантів. Очевидно, що військові можуть обладнувати територію міста для потреб захисту, не порушуючи при цьому основних прав людини та міжнародного права. Тому твердження про будівництво військових укріплень (або будь-яких фортифікаційних споруд у містах чи селах) і порушення правил ведення війни — безпідставне. Навпаки, це допомагає захистити людей від російських обстрілів. 

За допомогою цього меседжу пропагандисти перекладають відповідальність з агресора на жертву. Ніби українські війська винні, що Україну щодня обстрілюють і вони повинні захищатися. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.