Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дезінформація на західну авдиторію про те, що «Хезболла» обстріляла Ізраїль снарядами з підписом Зеленського

У польському проросійському телеграм-каналі поширили інформацію, що «Хезболла» вдарила по Ізраїлю «ракетами», нібито підписаними президентом України Володимиром Зеленським. Уламок 155-міліметрового артилерійського снаряда, знайденого на околицях ізраїльського міста Хайфа, нібито містить підпис Зеленського. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на «місцеві ЗМІ», зокрема The Jerusalem Post. 

У відповідному дописі додають, що раніше Зеленський відвідав військовий боєприпасний завод в американському місті Скрентон, де оглянув роботу військово-промислового комплексу та закликав збільшити постачання боєприпасів в Україну. Водночас, як повідомляють пропагандисти, з цього заводу боєприпаси безпосередньо надходили на склад «Хезболли» або були перепродані українською стороною.

Скриншот із польського проросійського телеграм-каналу

Насправді не має жодних реальних доказів того, що «Хезболла» обстріляла Ізраїль снарядами з підписом Зеленського. Президент України дійсно побував на Скрентонському армійському боєприпасному заводі у вересні 2024 року під час візиту до США й залишив свій підпис на деяких снарядах. Однак ці боєприпаси не могли потрапити до «Хезболли», адже потужності заводу в Скрентоні повністю завантажені під потреби України.

Зрештою, видання The Jerusalem Post, на яке посилаються пропагандисти, ні на своєму сайті, ні у своїх соціальних мережах не повідомляло про обстріл «Хезболлою» Ізраїлю снарядами з підписом Зеленського.

Фейк Сфабрикований росіянами заголовок на обкладинці шотландського видання про Зеленського, який «провокує ядерну кризу»

Проросійські джерела поширюють фото нібито обкладинки шотландської газети The National із заголовком «Зеленський провокує ядерну кризу» на першій шпальті. Також видання нібито запитує: «Чому план перемоги Зеленського становить загрозу ядерній безпеці всього світу?».

Насправді видання The National не випускало такого матеріалу, а обкладинку газети було відредаговано. Про це пишуть у проєкті StopFake. У своєму офіційному акаунті в соцмережі X видання опублікувало, як виглядав випуск The National за 18 жовтня 2024 року. На першій шпальті не було жодних новин про Володимира Зеленського та Україну загалом. Натомість там ішлося про урочисте прощання з колишнім шотландським прем’єром Алексом Салмондом, який помер від серцевого нападу 12 жовтня 2024 року. 

Справжня обкладинка The National за 18 жовтня. Джерело: сторінка The National у соцмережі X 

Росіяни спекулюють на темі ядерної зброї після оприлюднення Плану перемоги Володимиром Зеленським і його заявою про те, що гарантією безпеки для України могла б бути або ядерна зброя (від якої держава відмовилася в 1996 році), або членство в НАТО. Попри те, що згодом президент уточнив, що Україна не розробляє та не планує відновлювати ядерну зброю, Путін уже встиг звинуватити Україну в провокаціях. Однак саме Росія регулярно використовує ядерний шантаж як інструмент зовнішньої політики. 

Раніше ми аналізували російський меседж, мовляв, Україна намагається спровокувати Росію на ядерний удар.  

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Росіяни дезінформують, що в Умані хасиди викинули прапор України на сміття

Після прибуття паломників з Ізраїлю до України для святкування єврейського Нового року Рош га-Шана, російські ресурси поширювали в мережі відео, на якому кілька хасидів нібито зривали прапори України з флагштока та викидали їх у сміття. Натомість вони встановлювали прапор Ізраїлю. А в кінці відео чоловік, який кинув український прапор у бак для сміття, російською мовою сказав: «Це Ізраїль, дитинко».

Насправді це відео було зняте не в Україні й ніяк не пов’язане зі святкуванням Рош га-Шана паломниками в Умані. Про це повідомляють у проєкті StopFake. За допомогою зворотного пошуку зображення в Yandex вдалося встановити, що це відео поширювали в мережі як мінімум із червня 2022 року. Відео публікували переважно російські пропагандистські ресурси, а також анонімні телеграм-канали. На багатьох ресурсах, де з’явилося це відео, стверджували, що його зняли в Ізраїлі, де місцеві жителі, незадоволені наявністю українських прапорів на вулицях, замінювали їх на ізраїльську символіку.

Скриншот із пропагандистського ресурсу

Подібні фейки про антисемітизм українців чи навмисне погане ставлення євреїв до українців ― не рідкість. Раніше ми аналізували російський дезінформаційний меседж, мовляв, Україна влаштувала «єврейський погром» у Дагестані

Маніпуляція Пропагандисти зманіпулювали словами міністра освіти щодо виїзду з України учнів старших класів

Російські джерела поширюють «новину», що міністр освіти і науки України Оксен Лісовий нібито запропонував ввести обмеження на виїзд за кордон учням старших класів. Як стверджують пропагандисти, така ідея свідчить про те, що Україна готується мобілізувати зовсім молодих юнаків і навіть підлітків. 

Однак у проєкті StopFake повідомляють, що російські пропагандисти зманіпулювали словами Оксена Лісового. Міністр освіти і науки України висловився на цю тему під час години запитань до уряду у Верховній Раді. Відповідаючи на запитання, Лісовий сказав, що велика кількість учнів старших класів обирають продовжити навчання за кордоном. Це викликає в уряду занепокоєння, і держава прагне спонукати українську молодь залишатися в країні різними способами. 

Утім, міністр нічого не говорив про запровадження нових обмежень на виїзд за кордон. Натомість він зауважив, що мотивувати підлітків будувати своє життя в Україні має передусім якісна професійна, передвища та вища освіта, яка відповідає потребам молоді. 

Російська пропаганда регулярно поширює дезінформацію на тему мобілізації української молоді, підлітків і навіть дітей. Наприклад, раніше ми фіксували фейк про нібито масову мобілізацію студентів в українських університетах.

Маніпуляція Маніпуляція інформацією про нібито заборону розрахунку криптовалютою

У російських джерелах поширюють інформацію, що Національний банк України буцімто оголосив криптовалюту незаконною, а ПриватБанк, своєю чергою, нібито заборонив проводити операції з нею.

Однак насправді пропагандисти зманіпулювали інформацією, пишуть у проєкті StopFake. Першоджерелом маніпулятивного повідомлення стало скандальне видання, що перебуває під санкціями Ради національної безпеки і оборони за постійне поширення фейків і російських пропагандистських наративів.

В інтерв’ю агенції «Інтерфакс» голова НБУ Андрій Пишний справді сказав, що гривня була й залишається єдиним законним засобом платежу в Україні. Водночас у державі паралельно існує ринок криптовалют, який потребує врегулювання та виведення з тіні:

«Чи працюємо ми над цим викликом? Так, працюємо. Відбулося кілька технічних місій МВФ, метою яких було глибоке вивчення різного досвіду і напрацювання комплексних пропозицій щодо законодавчого врегулювання ринку віртуальних активів, які б врахували європейський досвід і вимоги щодо фінансового моніторингу», — розповів Пишний.

Тобто очільник НБУ не анонсував ніяких заборон щодо використання криптовалюти — він лише сказав, що наразі статус цього інструменту в Україні невизначений, однак НБУ працює над цим питанням. Ба більше, за словами самого Пишного, мета Нацбанку — не витіснити криптовалюту, а «створити максимально прозорі та зрозумілі правила гри на цьому ринку».   

Раніше ПриватБанк дійсно обмежив проведення виведення гривні на криптовалютні біржі. Утім, це рішення було прийнято ще на початку повномасштабного вторгнення на підставі Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Водночас і це обмеження стосувалося тільки міжнародних операцій і ніяк не заважає клієнтам користуватися криптовалютою в межах України. 

Дещо раніше ми аналізували російський фейк, мовляв, платіжна система VISA таки повертається на терени Росії.

Фейк Брехня про те, що польський військовий з Інтернаціонального легіону вбив свою дружину та її «коханця-українця»

Російські ресурси поширюють відеосюжет від імені Euronews про трагічну історію, яка нібито сталася в Польщі. Так, у відео йдеться, що 2 жовтня 2024 року польський військовий з Інтернаціонального легіону начебто вбив свою дружину та її «коханця-українця», а згодом підпалив власну квартиру та скоїв самогубство. 

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у проєкті StopFake. Пропагандисти підробили відеосюжет Euronews на цю тему. Адже такого ролика немає ні на сайті, ні в жодній з соціальних мереж видання. Також інформацію про цей інцидент не вдалося знайти в жодному з польських видань, ні в місцевій групі села Хохлув, де нібито розгорталися відповідні події. У цьому невеликому туристичному містечку проживає всього 1200 осіб, тож подвійне вбивство та підпал житла не могли залишитися непоміченими. Проте відсутність обговорень цієї події в досить активній місцевій групі додатково свідчить про те, що ця «новина» повністю вигадана.

Зрештою, «новина» про побутове вбивство на тлі ревнощів у Польщі не відповідає звичному редакційному контенту на Euronews, де зазвичай повідомляють лише про значущі для Європи та світу події.

Подібними вкидами російські пропагандисти намагаються принизити українських біженців за кордоном і погіршити польсько-українські взаємини.

Сфабриковані ж сюжети від імені Euronews пропагандисти поширюють уже не вперше. Раніше ми документували схожі вкиди:

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.