Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Січня станом на 1049 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2617
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Польщі нібито немає куди поселити постраждалих від повені через українських біженців

Низка проросійських джерел поширила «новину», що евакуйованим унаслідок повені в Польщі немає куди поселитися, адже «всі місця зайняті українцями». Як «доказ» пропагандисти навели публікацію нібито постраждалої польки на ім’я Дагмара Малиновська, яка разом зі своєю дитиною хотіла евакуюватися в готель, однак їм буцімто відмовили.

Через це жінка з донькою начебто була змушена заночувати в таборі на місці школи, де дитина підхопила запалення легень. Зрештою, як стверджують росіяни, Дагмара закликала владу перевірити, чому українським біженцям надаються кращі умови, ніж громадянам Польщі. 

Скриншот StopFake

Однак російські пропагандисти підробили публікацію. Журналісти StopFake знайшли оригінальний допис Дагмари Маліновської з такою світлиною. У пості жінка нічого не писала про українців, які нібито зайняли всі місця в готелях. Насправді Дагмара публікувала інформацію, що початкова школа №3 приймає евакуйованих, а також потребує гуманітарної допомоги: води, теплої їжі та ковдр. 

Згодом полька особисто спростувала російський вкид, повідомивши, що вона не писала такого. Окрім цього, вона додала, що її не евакуювали та що в неї немає доньки.

Цим фейком росіяни хочуть зіпсувати ставлення поляків до українських біженців і посварити між собою мешканців сусідніх країн. Дещо раніше ми фіксували російський меседж про «можливе скорочення робочих місць для польських учителів на користь педагогів з України».

Фейк Росіяни поширюють дезінформацію, що в ЛНУ ім. Івана Франка відкрили набір до команди «мовних інспекторів»

У російському пропагандистському телеграм-каналі пишуть, що ініціатива мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа створити так звані «мовні патрулі» в місті викликала резонанс на заході України. Так, у Львівському національному університеті імені Івана Франка вже нібито відкрили набір до команди «мовних інспекторів». Серед обіцяного ― безплатні обіди, кар'єрне зростання та тімбілдінги в «BANDERA CAMP». 

У львівському університеті не оголошували набір до «мовних інспекторів». Такої інформації немає ні на сайті ЛНУ, ні на сторінках закладу вищої освіти в соцмережах

Насправді російські пропагандисти спекулюють на ініціативі мера Івано-Франківська. Марцінків пояснив, що такі патрулі толерантно робитимуть зауваження при вживанні російської мови й пропонуватимуть відвідати мовні курси. Він також додав, що це ― волонтерська ініціатива, самі волонтери не матимуть якихось особливих повноважень і, відповідно, не каратимуть порушників. А Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь прокоментував цю ініціативу, наголосивши, що Івано-Франківськ був єдиним обласним центром, у якому не було мовної програми.

До того ж на зображенні, яке поширюють росіяни, містяться речі, які видають пропагандистів. Наприклад, фото хлопця, який стоїть із плакатом «будемо воювати до загину», повторює російський наратив про війну до «останнього українця».

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Цим вкидом росіяни мають на меті підживити свій давній меседж про утиски «російськомовного населення» в Україні. Дещо раніше ми аналізували дезінформаційний вкид, мовляв, Зеленський почав війну проти російськомовного населення Донбасу.

Викриття Росіяни продовжують відправляти українських дітей з окупованих територій Донеччини на «перевиховання» в Росію

Російські загарбники продовжують здійснювати масштабну депортацію українських дітей на територію Росії під приводом так званого «відпочинку» в дитячих таборах. Як повідомляють у Центрі національного спротиву, ідеться також про пропагандистське «перевиховання» молодого покоління.

Так, 430 дітей з окупованого Донецька місцеві колаборанти відправляють на «профілактичний відпочинок» у Таганрог (Росія). Там українські учні пройдуть двотижневий курс «перевиховання». Тобто йдеться насамперед про мілітаризацію та русифікацію дітей. 

У ЦНС додають, що відомі випадки коли батьки, відправивши своїх дітей у подібні табори, згодом не можуть повернути їх через бюрократичні або фізичні перешкоди, що ставить під загрозу возз’єднання сімей.

Інформацію про окупантів і колаборантів можна передати в анонімний телеграм-бот ЦНС. Також там, прочитавши інструкції, можна дізнатися, як наближати час деокупації українських земель.

Фейк Брехня рупорів Кремля про те, що ЗСУ на Курщині створили «концентраційні табори»

Спікерка МЗС Росії Марія Захарова вкотре заявила, що в Курській області українські військові буцімто «під дулами автоматів» заганяють у «концентраційні табори» цивільних росіян. Ідентичну заяву зробив і постійний представник Росії при ООН Василь Небензя. Також він додав, що «від 70 до 100 цивільних зазнавали насильства в підвалах Суджанського інтернату». 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, про що повідомляють у Центрі протидії дезінформації

Цим фейком Москва намагається змістити фокус уваги з російських фільтраційних таборів, які масово створюють росіяни на окупованих територіях України з початку повномасштабної війни, тим самим порушуючи міжнародне гуманітарне право. Однак жодні фейки кремлівської пропаганди не знімають з Росії відповідальності за її воєнні злочини.

У ЦПД додають, що за допомогою «фільтраційних заходів» російські окупанти виявляють нелояльних і залякують цивільних українців. Багато з тих, хто не пройшов фільтрацію, опинялися в російських тюрмах, піддавалися тортурам тощо. 

Раніше ми фіксували фейк, який полягав у тому, що «найманці» ЗСУ нібито проявили надзвичайну жорстокість щодо жителів Курської області.

Фейк Фейк про те, як Україна «продала» 85 дітей із Бахмуту для нелегального усиновлення в ЄС

У мережі поширюють інформацію, нібито українських дітей з інвалідністю незаконно вивозять до країн Євросоюзу, де їх нелегально усиновлюють, зокрема, одностатеві сім’ї та наркозалежні — або ж для продажу на органи. У публікаціях пропагандисти посилаються на голову Фонду боротьби з репресіями Міру Тераду.

Однак з’ясувалося, що Міра Терада — це громадянка Росії, яка поширює російську пропаганду, а не незалежна міжнародна правозахисниця. Немає жодного підтвердження тому, що Україна торгує дітьми із зони бойових дій. 

А сам «Фонд боротьби з репресіями» — організація, яку створив Євгеній Пригожин, засновник терористичної організації у складі російської армії «Вагнер», яка визнана українським парламентом міжнародною злочинною організацією. 

Поширюючи дезінформацію, яка спекулює темами життя дітей в умовах війни, зокрема так званих дітей Донбасу, російська пропаганда прагне дискредитувати Україну та українську владу в очах як власного, так і західного суспільства. У розповідях російського агітпропу про життя дітей на окупованих територіях та в зоні бойових дій українська влада й військові постають безжальними «карателями», мета яких — винищити так званий народ Донбасу, який «добровільно обрав бути з Росією». 

Читайте ще: українці, яких Москва перетворює на ворогів: як Росія виправдовує депортацію українських дітей.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.