Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Січня станом на 1062 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
797
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 17 січня

Колишній депутат проросійської партії «ОПЗЖ» Віктор Медведчук, якого Україна звинуватила у державній зраді й позбавила громадянства – озвався в Росії. Видання «Известия», яке називає війну в Україні «українським питанням», опублікувало статтю Медведчука про, як він пише, «анатомію» сучасного воєнного протистояння України та Росії, а також про роль Заходу у цій війні. У цьому тексті кум Путіна просуває чимало дезінформаційних меседжів, які відтворюють позицію російської пропагандти. «Детектор медіа» проаналізував їх: говоримо про це у випуску.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Маніпуляція Офіс президента почав посилення мобілізації

Низка телеграм-каналів, які працюють під контролем російської розвідки, почала поширювати фото наклеєних документів на різні будинки в столиці. Це — видрук наказу про проведення мобілізації, підписаний керівником Голосіївського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП). В документі повідомляється, що мають робити під час загальної мобілізації особи, які отримали повістку, особи, які ще не стали на облік, та особи, які збираються змінити місце проживання. Всі фото документів були зроблені в Голосіївському районі Києва.

Фото реальні. Телеграм-канали з мережі ГРУ пишуть, що ці документи свідчать про те, що «Офіс президента посилює мобілізацію». Це — маніпуляція.

По-перше, хоч наказ про мобілізацію й підписує президент, але всі мобілізаційні заходи належать до ведення ЗСУ. По-друге, загальна мобілізація триває в Україні з 24 лютого, не зупинялася та востаннє була подовжена в листопаді 2022 року до 18 лютого 2023 року. По-третє, як повідомили в Київській міській держадміністрації, такі  оголошення — звичайне інформування населення. «ТЦКСП мають право доводити до громадян інформацію про планові заходи. Це звичайна робота ТЦКСП. Не варто сприймати такі оголошення в іншому контексті», а також додають, що оголошення на під’їздах будинків — це «інформування населення про те, що мобілізаційний процес в країні триває та нагадування для тих, кому вже були вручені повістки, з’явитися до військкомату». В КМДА не пояснили, чому саме ці оголошення з’явилися лише в одному районі столиці.

Раніше кремлівська пропаганда неодноразово поширювала фейки про мобілізацію в Україні. 

Фейк ЗСУ готували наступ на Ростов-на-Дону й Таганрог

Російські медіа та  проросійські ресурси поширюють відео, на якому російський військовий розповідає, що нібито ЗСУ готували наступ улітку 2022 року на Ростов-на-Дону і Таганрог. Про це нібито свідчать позначки на картах, знайдених на залишених українських позиціях під Авдіївкою. Це — фейк.

Як пише VoxCheck, російський військовий показує радянську, а не українську мапу. На ній немає жодних позначок українською, лише російською. Маріуполь позначений як Жданов — так місто називали з 1948 по 1989 роки. Тобто мапу створили не пізніше 1989 року. На ній також можна помітити гриф «Для служебного пользования», тоді українською правильно — «Для службового користування». Немає інформації хто саме та навіщо наносив на карту позначки, які демонструє військовий. У такий спосіб Росія чинить спроби зробити агресором Україну, підірвати її авторитет на міжнародній арені.

Викриття Медведчук у своїй статті не лише поширив кремлівську пропаганду, а й навів вигадану цитату Клінтона

Колишній депутат проросійської партії «ОПЗЖ» Віктор Медведчук, якого Україна звинувачує у державній зраді й позбавила громадянства, у російському медіа «Известия» опублікував статтю про «анатомію» сучасного воєнного протистояння України та Росії, а також про роль Заходу у цій війні. Для того, аби  довести «провину Заходу» в руйнуванні Радянського Союзу, він використав вигадану цитату колишнього президента Сполучених Штатів Білла Клінтона. На це звернув увагу The Insider.

«Використовуючи промахи радянської дипломатії, надзвичайну самовпевненість Горбачова та його оточення, у тому числі й тих, хто відверто зайняв проамериканську позицію, ми досягли того, що збирався зробити президент Трумен із Радянським Союзом за допомогою атомної бомби», — цитує Медведчук Клінтона в статті.

Але, як з’ясували фактчекери, цитата, яка начебто належить Клінтону, опублікувалася і російською, й англійською мовою лише на російських ресурсах, — наприклад, на сторінках користувачів у ВКонтакте. А також в одному з російських підручників з історії для вчителів історії, який містить чимало фейків, пропаганди, помилок та недоведених фактів. По-друге, начебто цитата взята з промови Білла Клінтона на нараді Об'єднаного комітету начальників штабів 24 жовтня 1995 року, але фактчекери не знайшли доказів того, що Клінтон виступав чи взагалі був присутній на цій нараді. Також немає ані цитати, ані згадки про цей виступ в англомовних ЗМІ чи історичних статтях, які були присвячені Біллу Клінтону.

Нагадаємо, Медведчук у своїй статті просуває чимало дезінформаційних меседжів, які відтворюють позицію російського агітпропу. «Детектор медіа» підготував добірку з них. 

Фейк Росія знищила чотири бронемашини Bradley

Російська пропаганда постійно бреше про «досягнення» своєї армії, і через  це припускається помилок. Цього разу, як звернула увагу ТСН,  спікер російського міністерства оборони Ігор Конашенков «відзвітував», що російська армія знищила чотири БМП Bradley, виробником якого є США. Це фейк.

Насправді ці машини досі не постачені в Україну, і лише 16 січня стало відомо, що українські військові почали навчатися ними керувати на полігонах у Німеччині.

Нагадаємо, раніше російська пропаганда постійно звітувала про знищення комплексів «Хаймарс» та безпілотників «Байрактар». Якщо порахувати, скільки пропаганда «знищила» цих комплексів та БПЛА в Україні, вийде, що росіяни збили та зруйнували в декілька разів більше апаратів та комплексів, ніж їх  взагалі було в Україні.

Меседж США можуть перетворити Україну на новий Афганістан

Мережа каналів, які курує російська розвідка, поширює меседж, що вихід США з Афганістану показав, як  швидко американці можуть «злити» союзників, домовитися з Кремлем та припинити допомогу. Тому, пишуть пропагандисти, замість перемоги України може статися так, що українцям залишиться зруйнована країна, демографічна криза та тисячі вбитих і поранених.

За допомогою цього меседжа російська пропаганда знову намагається, по-перше, позбавити Україну суб’єктності та довести, що ця війна — між Росією та США, а Україна лише «полігон» для цієї війни. По-друге, у такий спосіб пропаганда знову намагається перекласти відповідальність за власні злочини на інші країни. Це не через американську допомогу в Україні зруйнована інфраструктура, мільйони біженців та тисячі загиблих. Це все зробила Росія, напавши на Україну, а американська або інша зброя допомагає українській армії захищати країну від окупантів.

Окрім того, для відновлення України вже розробляються плани допомоги західними партнерами, зокрема США. І просто зараз розробляються правові механізми, які допоможуть західним країнам передати Україні російські підсанкційні активи на відновлення країни.

Маніпуляція Київ ніколи не отримає винищувачів Tornado

Російські медіа та проросійські ресурси поширюють інформацію, що нібито Німеччина ніколи не передасть Україні винищувачі Tornado. У дописах спираються на цитату німецького політика Гауке Шульца. Нібито він сказав, що ці винищувачі захищають Німеччину та не мають стати причиною для війни з Росією. Також нібито він говорив, що винищувачі в Україні використовуватимуть неналежним чином. Це — маніпуляція.

Як пише StopFake, Гауке Шульц —  представник проросійської німецької партії Die Linke. Він не має мандата, не балотується на рівні федеральної землі, федерації чи органів ЄС. Ба більше — Шульц не має жодного стосунку до прийняття рішень щодо постачання озброєння Україні.

Російська пропаганда систематично поширює меседжі, що Захід не хоче допомагати Україні зі зброєю, опираючись на неавторитетні джерела інформації чи спотворені цитати.  У такий спосіб Росія намагається підірвати авторитет України на міжнародному рівні, показати слабкість  української влади.

Раніше агітпроп поширював меседжі, що НАТО постачає «брухт», замість зброї. Пропагандисти переконували, що постачання зброї Україні збільшує кількість жертв і затягує «конфлікт». Також писали, що нібито до фронту доходить 30-40% зброї, яку постачають Україні, або ж що  зброя, надана США, не потрапляє до України.

Маніпуляція У США закінчуються снаряди та цілі системи озброєння через постачання їх в Україну

Російські медіа поширюють новини, що начебто на Сполучені Штати чекає «похмуре майбутнє» через «катастрофічно спустошені військові склади» американської армії після військової допомоги Україні. Пропагандисти пишуть, що США «не зможуть відновити свої запаси щонайменше п'ять років». Це маніпуляція.

Російська пропаганда посилається на  аналітичну публікацію Центру стратегічних та міжнародних досліджень США (CSIS). У ній автор аналізує кількість снарядів та систем озброєння, які вже постачили американці Україні та робить прогнози щодо того, як і чим США доведеться їх замінити. І в деяких випадках справді для цього, за даними аналітика Марка Канчіана, знадобляться роки. Але в статті є висновки, які чітко роз’яснюють: «Більшість запасів в порядку. Проаналізовані шість систем не становлять всього спектру запасів США. Більшість товарів постачалося в Україну в невеликих кількостях або з регіонів із великими запасами чи виробничими потужностями. За більшістю категорій озброєнь та боєприпасів США можуть надавати підтримку на невизначений термін». Єдине, що бентежить аналітика — це недостатня прозорість даних, за якими можна оцінювати запаси озброєння та недостатня швидкість міністерства оборони США, з якою воно закуповує допомогу Україні за межами США. Тобто жодних «загроз національній безпеці» через зниження кількості зброї, чи кризи в постачанні зброї Україні в статті не йдеться — це все вигадки російської пропаганди.

Кремлівська пропаганда вже майже рік намагається зруйнувати чи послабити підтримку України західними країнами через дезінформацію. Пропаганда поширює декілька меседжів на цю тему: Україна продає зброю в інші країни; західної зброї недостатньо, аби Україна виграла війну; зброя Заходу — це брухт, яким неможливо воювати. Одночасно з цим пропаганда називає Україну випробувальним полігоном для новітнього озброєння. Попри ці зусилля, західні партнери постачають все більше  необхідної сучасної зброї в Україну.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.