Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Січня станом на 1059 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2642
Фейк
793
Маніпуляція
757
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 6 лютого

У випуску спростовуємо такі фейки: житловий будинок у Краматорську уразила «українська система ППО», Зеленський закликає завдати «превентивного ядерного удару» по Росії.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Поляків вербують до українського війська

Такий фейк поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналі, що транслює проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що у Польщі почали відкрито вербувати в українські танкові війська. Мовляв, польська влада намагається набрати екіпаж для німецьких танків Leopard, які приїдуть в Україну. Як доказ пропагандисти прикріплюють відеофрагмент, у якому видно це «оголошення». Автори повідомлення цитують гасло, яке нібито зображене на ньому: «Захисти споконвічно польські землі. Стань танкістом. Захисти Польщу в Україні». Такого оголошення не існує, це — неправда. 

Аналітики проєкту The Insider дослідили цей кейс та встановили, що вперше інформація про такий плакат з’явилася у телеграм-каналі російського сегменту. Сам відеофрагмент був знятий на станції Центрум варшавського метрополітену. Для фейкового плаката використали фірмовий стиль агітаційної кампанії «Стань солдатом республіки», яка стартувала у 2018 році. Проте автори повідомлень не врахували фірмовий логотип кампанії, який все ж не розмістили на плакаті. Тож фейкове оголошення просто наклали на відео. Щодо самої кампанії, то вона націлена закликати людей на службу за контрактом в армії Польщі, відтак, до вербування добровольців для участі у війні жодного стосунку не має. Тож такого плаката із закликом не було.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти підживлюють наратив, що в Україні все погано, нібито нікому воювати, тому керівництво України вдається до таких хитрощів та хоче завербувати іноземців. Водночас автори повідомлень хочуть переконати читачів, що Польща хоче відтяти наші території, та у такий спосіб мобілізуючи поляків спробує повернути їх.

Фейк Урсула фон дер Ляєн відхилила заявку України на вступ до ЄС

Такий фейк поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленні йдеться, що на саміті Україна-ЄС, який відбувся третього лютого, президентка Європейської комісії дала чітке розуміння того, що, мовляв, Україна не справляється із покладеними на неї завданнями, відтак вступ до ЄС зупинений. Це — брехня. 

Насправді під час саміту Україна-ЄС, Урсула фон дер Ляєн такого не казала. Навпаки, вона  стверджувала, що «бачить завзятість у виконанні реформ, які задовольняють рекомендації ЄС». Окрім того, наголосила, що одним з успішних завдань введення реформ є «правильний шлях, якого ми дотримуємося». Насамкінець президентка Європейської комісії додала, що Україна зберігає правильний темп, і вона в цьому впевнена, як і в діях Володимира Зеленського, адже він знає, що «потрібно його країні». Саме тому жодних застережень чи навіть відхилень у вступі до ЄС не було. 

Поширюючи це повідомлення, пропагандисти підживлюють наратив, що Україна — недолуга держава, яка не здатна виконати низку реформ, зокрема для вступу до ЄС. У такий спосіб автори повідомлень хочуть переконати читачів, що Україна поступово втрачає довіру та підтримку Заходу, нібито не виправдовуючи його сподівань.

Фейк Територіальні центри комплектування — незаконна структура, тому видавання повісток теж незаконна

Такий фейк поширили у соціальних мережах, зокрема в українському сегменті фейсбука. У повідомленні йдеться, що повістки видають незаконним шляхом, адже колись їх видавали військкомати. Мовляв, Територіальні центри комплектування — незаконна структура. Повідомлення автора підхопили користувачі соцмережі, які почали ширити скарги, мовляв, українцям видають повістки незаконно, тому військовозобов’язаних мобілізувати не можна. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту «По той бік новин», яким вдалося виявити першоджерело, де користувач фейсбуку справді про це говорив. Проте, як кажуть спеціалісти, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки створені на базі військкоматів, і є їхніми правонаступниками. Про це йдеться в частині другій Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» ще від 30.03.2021 року. Відтак, виконання військового обов’язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування й територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. 

23 лютого 2022 року Кабінет міністрів затвердив виконання зазначених норм. Саме тому центри комплектування є цілком законною структурою, яка має право видавати повістки військовозобов’язаним. 

Фейк Українська армія завдала удару по будинку в Краматорську

Російські медіа та проросійські телеграм-канали поширили інформацію, що нібито у житловий будинок в Краматорську 1 лютого влучила ракета української системи протиповітряної оборони. Також писали, що цю атаку нібито Україна організувала навмисно. Мовляв, щоб «Зеленському і компанії» простіше було просити винищувачі та іншу західну зброю. Один із представників самопроголошеної влади на тимчасово окупованих територіях сказав, що цей вибух нібито влаштувала українська армія заради формування «вдалого» порядку денного на саміті щодо вступу України до ЄС. Це — неправда.

Як зазначають фактчекери Stop Fake, влучання російської ракети у житловий будинок в центрі Краматорська зафіксувала  команда CNN. Внаслідок удару російської ракети типу «Іскандер-К» по житловому будинку загинули чотири людини, ще вісім поранено.

Таку саму тактику пропагандисти використовували під час влучання ракети у багатоповерхівку в Дніпрі. Тоді пропагандисти також стверджували, що будинок зруйнувала ракета української системи ППО. Насправдіпричиною трагедії стала російська надзвукова крилата ракета Х-22. 

Цей фейк є частиною кампанії щодо дискредитації української армії та української системи ППО. У такий спосіб Росія перекладає відповідальність за наслідки обстрілів з Росії на Україну. Також росіяни намагаються ще більше залякати українців, нівелювати довіру до української армії та змусити здатися.

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику розлюднення ворога

Розлюднення ворога — тактика пропаганди, в межах якої пропагандисти поширюють меседжі, маніпуляції й фейки, які гіперболізовано акцентують негативні якості українців (агресивність, мстивість, жорстокість тощо). Мета — не допустити співчуття до українців, ба більше — спонукати росіян до війни як до «священної місії».

Цю тактику агітпроп використовував влітку під час висвітлення вибухів у Криму. Вони писали, що нібито українці радіють, що у Крим нарешті теж прийшла війна. Інформація про вибухи на аеродромі справді спричинила бурхливу реакцію у соціальних мережах. Але емоції викликані насамперед суттєвими втратами ворога, адже на аеродромі в тимчасово окупованому Криму українські військові знищили склад авіаційного озброєння та близько десятка літаків, які систематично патрулювали повітряний простір біля України.

Дещо видозмінено агітпроп використовував тактику розлюднення українців після подій у Броварах, 18 січня. Російська пропаганда почала поширювати меседжі, що росіяни співчувають загибелі українських дітей, на відміну від українців. Мовляв, росіяни розуміють, що українські діти ні в чому не винні, натомість українці закликають знищувати російських дітей, щоб «з них не виросли орки». Насправді українці виявляли співчуття до росіян навіть після 2014 року. Однак, повномасштабне вторгнення суттєво змінило ситуацію. Станом на січень 2023 року через російську агресію в Україні загинуло щонайменше 459 дітей, понад 909 отримали поранення різного ступеню тяжкості. Ці цифри не остаточні, оскільки триває фіксація і розслідування російських воєнних злочинів, зокрема й проти дітей, у місцях ведення бойових дій та на звільнених територіях.

Агітпроп намагався розлюднити «українців» поширюючи меседжі на релігійну тематику. Мовляв, «київський режим» перетворив Україну на «тоталітарну гіперсекту», яка сповідує «неоязичництво» як основу «радикального націоналізму». Росіяни писали, що нібито кількість «сатаністських сект» в Україні невідома, але відлік «точно йде на сотні». Тож Україну потрібно «десатанізувати» і «дешайтанізувати».

Маніпуляція Зеленський закликав світову спільноту завдати превентивного ядерного удару по Росії

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у французькому сегменті твіттеру. У повідомленні йдеться, що Володимир Зеленський закликає НАТО завдати превентивного ядерного удару по Росії. Автори повідомлень цитують епізод з онлайн-виступу Зеленського в австралійському інституті Лоуї та додають короткий відеоролик. Публікації у твіттері підхопили пропагандистські ЗМІ, які назвали слова Зеленського «закликом до початку світової війни з непередбачуваними жахливими наслідками». Проте це — маніпуляція.

Аналітики проєкту StopFake дослідили цей кейс та виявили, що значення цитати спотворили, бо насправді Зеленський не закликав до ядерного удару по Росії. У короткому ролику є слова президента про те, що НАТО необхідно було завдати «превентивних ударів» по Росії, щоби втримати її від використання ядерної зброї.

Однак того ж дня його слова пояснив прессекретар Сергій Никифоров, сказавши, що Володимир Зеленський мав на увазі період до 24 лютого. Оскільки тоді, на думку президента, варто було  вжити превентивних заходів, щоби не допустити ескалації. Та й про ядерний удар з боку України взагалі не йшлося. 

Поширюючи цю маніпуляцію пропагандисти намагаються просувати наратив, що Росія нібито бореться не тільки з Україною, але й з великими організаціями, як-от НАТО. Мовляв, росіяни захищають світ від війни, яку нібито розгортає Україна. 

Фейк На звільнених військовополонених чекає в’язниця або примусове повернення на фронт

Такий фейк поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленні йдеться, що в Україні військовополонених ніхто не шкодує. Мовляв, після повернення з полону перед бійцями й бійчинями постає вибір: повернутися примусово на фронт або потрапити за ґрати. Нібито українському керівництву байдуже до своєї армії й кожен жадає постійних перемог, повертаючи захисників чи захисниць на фронт. Автори повідомлень посилаються на відозву омбудсменки з прав людини Росії Москалькової. Це — брехня.

Аналітики проєкту StopFake звернули увагу на цей кейс та з’ясували, що інформація, поширена Москальковою, не відповідає дійсності. На українських військовополонених після повернення в Україну не чекає ні в’язниця, ні примусове повернення на фронт. Аналітики звернулися до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими з проханням пояснити алгоритм дій з військовополоненими, які повернулися з полону. Як розповіли у пресслужбі штабу, насамперед військовий проходить процес реінтеграції в українське суспільство, що охоплює фізичну та психологічну реабілітацію. Потім звільнений має право на відпустку, після якої спеціальна комісія ухвалить рішення про можливість служити далі.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти підживлюють наратив, що в Україні все погано, нібито нема кому воювати, тому доводиться знову мобілізувати полонених, попри їхній психологічний чи фізичний стан. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.