Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Листопада станом на 1005 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
761
Маніпуляція
739
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 3 квітня

У випуску спростовуємо маніпуляцію про те, що Повітряні сили України ЗСУ заявили про «неефективність» МіГ-29, отриманих від Польщі та Словаччини, а також фейк про те, як у США «підтвердили» роботу секретних біолабораторій в Україні.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Західні еліти створюють умови, аби звичайні люди не змогли досягти успіху

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях йдеться, що на Заході у людей відсутня можливість досягнути успіху, бо цьому перешкоджають місцеві еліти. Мовляв, ціни на сферу освіти, охорони здоров’я та догляду за дітьми «надто високі». Автори повідомлень посилаються на матеріал Американського інституту підприємства, який також опублікував до матеріалу графік, нібито на якому видно, що Захід впливає погано на економіку. На графіку продемонстроване падіння цін на комп’ютерне обладнання, іграшки, телевізори у США. Із іншої сторони можна помітити зростання цін на медицину, освіту тощо. Відтак, автори роблять висновок, що «західні» еліти створюють умови, за яких звичайним людям «неможливо досягти успіху». Це — маніпуляція. 

За кейс взялися фактчекери проєкту VoxCheck, які дослідили, що графік належить економісту Марку Перрі. Ним він демонструє різницю ціноутворення в обраних сферах, яке пояснюється присутністю або відсутністю державного впливу. У матеріалі до графіки не йдеться, що влада намагається обмежити звичайних громадян в отриманні послуг. Тобто пропагандисти спотворили контекст матеріалу та додумали вигідні їм дані з графіки. 

У статті автор згадує, що цей графік регулярно оновлюється вже останні декілька років. На ньому справді помітні подорожчання у сфері медицини, освіти тощо. Також є знецінення у сфері технологій, програмного забезпечення, одягу. Перрі пов’язує це з впливом глобалізації: чим більша конкуренція на міжнародній арені, тим менша ціна на продукт. Через це вартість іграшок, техніки, комп’ютерних технологій дешевші. І навпаки, чим більший ступінь участі держави у наданні товару чи послуги, тим більше з часом зростає ціна. Однак не йдеться про те, що західне керівництво обмежує послуги для своїх громадян, економіст розповідає про загальні тенденції ринку та як висока конкурентність породжує низькі ціни на продукти й навпаки. 

Фейк З України під виглядом аграрної продукції вивозять ліс та чорнозем

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито після домовленостей із Польщею про спрощений режим перевірки експорту аграрної продукції з України вивезуть ліс, чорнозем та корисні копалини. Автори повідомлень додають, що так Україна «розплачується за допомогу від Заходу».

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck, які кажуть, що немає жодного підтвердження, що після заборони на експорт лісу його вивозили з України. До того ж Захід допомагає Україні як партнеру, а не як боржнику за надану зброю.

3 березня 2023 року Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський та Міністр сільського господарства й розвитку села Польщі Генрик Ковальчик домовилися про спрощені процедури проходження товару перед експортом. Зокрема це стосується українського зерна та олії. Про ліс, ґрунт чи корисні копалини не йшлося. 

Також пропагандисти заявляють, що як «відплату» з України вивезуть чорнозем. У Міністерстві захисту навколишнього середовища та природних ресурсів зазначають, що близько 58 % українських земель зазнали деградації, а 20% забруднення. Через дії росіян українські ґрунти зазнали ерозії та зневоднення. Водночас жодних доказів того, що з України вивозять чорнозем, немає. 

Викриття Росіяни поширили «українські методички для журналістів» з рекомендаціями як писати про події в Бахмуті

Таку «методичку» поширюють у телеграм-каналах російського сегмента та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що українським журналістам нібито надали «методички» щодо правильного висвітлення подій на Бахмутському напрямку. Серед наведених «рекомендацій» забороняється «висловлювати сумнів у перемозі ЗСУ» та «позитивно висловлюватися про супротивника».

Утім, такої «методички» не існує. Ганна Маляр — українська політикиня, громадська діячка та заступниця міністра оборони України зазначила, що «методичку» не видають українським журналістам, і що вона несправжня. Політикиня каже, що українському інфопросторі є публічна інформація, тож «її папірцями не потрібно передавати». За словами політикині, в Україні щодня поширюють публічну інформацію щодо поточних подій, зокрема на Бахмутському напрямку. Ганна Маляр наводить у приклад вечірні звернення президента та щоденні публікації від Міноборони чи Генштабу. 

Меседж Україна порушує Женевські конвенції, вирядивши на передову військових, звільнених із полону

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Україна нібито порушує Женевські конвенції, коли скеровує на передову військових, які повернулися з полону. Мовляв, керівництву України байдуже до військових, тож вони роблять усе як їм заманеться. 

За кейс  узялися фахівці проєкту VoxCheck, які визначили, що така теза безпідставна. У міжнародному гуманітарному праві справді є варіант обміну полоненими, згідно з яким колишній військовополонений зобов'язаний НЕ повертатися на військову службу. Проте це один із варіантів, тож немає доказів, що Росія та Україна домовилися саме про таке звільнення з полону, адже існують й інші формати обміну полонених. 

У міжнародному праві немає єдиного правила, що всі колишні військовополонені зобов’язані відмовитися від участі в бойових діях. Як зазначає Йерун ван ден Бугард, дослідник, консультант із міжнародного права Юридичного департаменту МЗС Нідерландів, у міжнародному гуманітарному праві передбачені 4 опції звільнення військовополонених до завершення бойових дій:

  • умовно-дострокове звільнення придатних до служби полонених. Як правило, звільнення відбувається в обмін на зобов’язання більше не брати в руки зброю в тому ж конфлікті; утім, Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) стверджує, що практика такого звільнення суттєво скоротилася з 1949 року і чимало держав на сьогодні забороняють своїм військовим погоджуватися на умовно-дострокове звільнення;
  • звільнення придатних до служби полонених, які перебували в полоні протягом особливо тривалого періоду; такий обмін можуть організувати з використанням посередників, як-от нейтральної держави чи МКЧХ;
  • звільнення поранених чи хворих військовополонених, які отримають користь від лікування в нейтральній державі;
  • звільнення військовополонених, які через стан здоров’я навряд чи зможуть продовжувати брати участь у бойових діях.

Достеменно невідомо, який із цих варіантів обрали Росія та Україна. Українські органи, які займаються обміном військовополонених, не повідомляли, що звільнені бійці не зможуть знову повернутися у стрій, і не розкривали всіх деталей переговорів із Росією. Колишні полонені також не можуть публічно розповісти про всі подробиці. Водночас є підтвердження, що в Україні немає заборони на повернення колишніх полонених до військової служби.

Маніпуляція ООН випустила звіт про дискримінацію УПЦ (МП)

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито ООН опублікувала звіт про дискредитацію Української православної церкви Московського патріархату. Автори повідомлень посилаються на звіт за період із 1 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року. Це — маніпуляція. 

Фактчекери проєкту VoxCheck перевірили цю тезу і встановили, що  у звіті йдеться про ситуацію з дотриманням прав людини в Україні та на окупованих Росією територіях. Під час розслідування Комісія ООН зафіксувала численні воєнні злочини, скоєні армією країни-терориста. Також у звіті ООН виокремили конкретні воєнні злочини, до яких належать напади на цивільних і обстріл об'єктів енергетичної інфраструктури, умисні вбивства, незаконне позбавлення волі, тортури, зґвалтування та інші види сексуального насильства. Крім того, у звіті йшлося про незаконне переміщення та депортацію дітей. Утім, у ньому справді розглядали питання щодо свободи віросповідання. 

З 38 сторінок звіту темі свободи релігії в Україні виділили кілька абзаців — менше однієї сторінки. Саме тому теза про те, що вся доповідь присвячена «дискримінації УПЦ (МП)», маніпулятивні. Ба більше, у звіті лише в одному реченні припустили, «що діяльність держави проти УПЦ може бути дискримінаційною», а не стверджували це як доконаний факт. 

Пропагандисти систематично поширювали маніпуляції про звіт ООН, аби приховати свої злочини від внутрішньої аудиторії та показати буцімто те, що Росія не агресор й ні в чому не винна. Наприклад, аналітикині та аналітики «Детектора медіа» аналізували маніпуляцію, у якій йшлося, що розслідування ООН «не виявило доказів геноциду українців» в умовах російсько-української війни. Ми розвінчували меседж, що так звана «евакуація» українських дітей «не є воєнним злочином». А також виявили меседж, буцімто Раді безпеки ООН «начхати на страждання жителів Донбасу».

Фейк Поляки «вивозять чорнозем» із України фурами

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито поляки вивозять чорнозем з України фурами. Як доказ автори додають до публікації відео, змонтоване з фрагментів фільмування забору землі та кадрів вигляду на дорогу з кабіни водія. До повідомлень також додають, що першу частину відео зняли у Херсонській області, а другу — на шляху до польського міста Мисловіце. На двох частинах відео можна нібито побачити, яка одна й та ж вантажівка «вивозить» чорнозем. Це — брехня.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck, які дослідили, що відео підробили. Водночас немає жодних доказів, що поляки зараз вивозять чорнозем з України. Аналітики посилаються на спростування кейса фактчекерами з AFP Polska. Фахівці AFP показали відео експертам із будівельної галузі, аби ті ідентифікувати процес забору землі. Польський будівельний інспектор пояснив AFP, що це «роботи зі зняття верхнього шару ґрунту, які є першим етапом будь-якого будівництва». Роботи такого типу могли бути виконані для будівництва автомагістралі, складу чи іншого проєкту. Тобто на фейковому відео показано не забір ґрунту, а зняття верхнього шару землі для початку будівництва. 

Також польські фактчекери виявили, що показана на відео нібито одна вантажівка, яка везе чорнозем до Польщі, насправді — два різні автомобілі, які абсолютно не пов’язані між собою.

Фейк Французька студія випустила мультсеріал про те, як Зеленський «виряджає українців у м’ясорубку»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито французькі аніматори випустили мультсеріал «Ukraine Inc.» про Володимира Зеленського. Автори пишуть, буцімто мультфільм зображує «похмурі реалії» України. Мовляв, заради підвищення власного рейтингу та накопичення фінансового капіталу Зеленський на запит Заходу запускає «воєнну м’ясорубку» — виряджає українців на смерть. Це — неправда. 

За кейс узялися фахівці проєкту VoxCheck, які визначили, що немає жодних доказів, що мультсеріал випустила так звана «французька студія». Як пояснюють фактчекери, у мережі неможливо знайти згадку конкретної компанії, а новини про серіал поширюють лише в соцмережах російського сегмента. 

Самі епізоди «Ukraine Inc.» насичені штампами російської пропаганди. Володимира Зеленського зображають наркозалежним та повністю підконтрольним «західним кураторам», які скеровують його жертвувати українцями заради війни з Росією. У мультику намагаються перекласти відповідальність за численні жертви серед цивільних з Росії на Україну та Захід. 

Пропагандисти систематично поширюють фейки про українських високопосадовців, зокрема Зеленського з метою його дискредитації. У такий спосіб агітпроп використовує тактику висміювання й намагається створити ілюзію, що керівництво України зневажають у Європі. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення про фейкові графіті з Зеленським у публічних місцях, фейкові обкладинки журналів тощо.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.