Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Січня станом на 1046 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2611
Фейк
778
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Які меседжі поширювали на антиукраїнській конференції у польських Кельцах

18 березня у польському місті Кельце відбулась конференція під назвою «Чи загрожує нам війна?» (Czy grozi nam wojna?). Подію транслювали наживо на ютубі, а спікерами були особи, що вже давно поширюють у польському інфопросторі проросійську риторику. Фахівці польського проєкту Demagog виокремили найважливіші антиукраїнські меседжі з конференції

1. Януковича позбавили влади в антидемократичний спосіб

Один зі спікерів зауважив, що нібито експрезидента України Віктора Януковича позбавили влади всупереч засадам демократії, а називати його узурпатором чи диктатором не варто. У доказ своїм тезам він каже, що у 2010 році Януковича було обрано виборами, що пройшли «згідно з усіма демократичними стандартами».

Пропагандисти у такий спосіб знову хочуть дискредитувати Євромайдан та його вплив на українське суспільство. Мовляв, це — державний переворот, який організував Вашингтон, щоб довести Україну до межі. Однак однією з причин для початку Євромайдану стали закони та рішення Януковича, що йшли всупереч суспільної думки, а протест є важливим елементом демократичних процесів у країнах Європи, насамперед в Україні.

2. Україна вже не поверне Крим, а війну на Донбасі почав Київ

На конференції також прозвучала думка, що майбутнє України нібито дуже туманне, а росіяни попіклувались про те, щоб Крим залишився «у їхніх руках».

У такий спосіб пропагандисти хочуть легітимізувати та виправдати протиправні дії Росії. Мовляв, навіщо Україні Крим, якщо вона сама розвалюється на шматки? Однак саме Росія дестабілізувала регіон своїми вчинками та незаконно анексувала Крим та решту тимчасово окупованих територій. Війну у Донецькій та Луганській областях теж почала саме Росія, прикриваючись «захистом російськомовного населення» цих регіонів.

3. Київський режим забороняє українцям розмовляти російською

Спікери заходу стверджували — українці родом з Донбасу бояться того, що «змушені вчити нову мову, що їх діти розмовлятимуть тепер українською…Хочуть референдуму». 

Пропагандисти через цей меседж хочуть демонізувати українську владу та виправдати злочини Росії «захистом російськомовного населення». Натомість окрім статусу української мови єдиної державної, українське законодавство не накладає обмежень на мову побутового спілкування, Росія влаштовує повітряні атаки здебільшого на міста та регіони, де використання російської є поширеним.

4. Всі мовчали, коли Україна бомбила Донбас 8 років

На конференції можна було почути також і те, що «впродовж 8 років людей, що мешкали на Донбасі часто бомбили, обстрілювали й ніхто якось не плакав над долею тих дітей, які гинули в школах…». Мовляв, нікого в Україні та Польщі це не турбувало, а «Київ обстрілював» цих людей.

Цей меседж є класичним прикладом російської дезінформації. У такий спосіб пропагандисти хочуть виправдати злочини росіян. Буцімто, повномасштабна війна проти України — це помста за страджання мешканців Донбасу. Однак не Україна, а саме Росія почала там бойові дії у 2014 році та безжально знищує територію регіону.

5. Війна проти України — це частина великого плану світового уряду, вже зовсім скоро Україна та Польща перетворяться в «Укрополін».

Спікери заходу говорили, що війну почали заради того, щоб у Європі почали будувати «Новий Єрусалим, Небесний Єрусалим, Кримську Каліфорнію, Нову Хазарію, Укрополін». Ба більше,  доказом цих слів вони стверджують, що президент Польщі Анджей Дуда вже заявив, що Польща та Україна нібито обʼєднаються в одну державу.

У цьому разі пропагандисти звертаються до популярних нині теорій змов, щоб перекласти відповідальність за злочини росіян на когось іншого. Мовляв, це все витівки світового уряду, а ми всі лише заручники політичних ігрищ. У відповіді, зазначеній вище, також можна побачити й антисемітський підтекст — на думку конспірологів, світовий уряд складається із євреїв і, отже, вони мстяться за все лихе, що з ними сталося раніше. Однак якщо говорити про промову Дуди, на яку посилаються спікери, то йдеться про промову за 3 травня 2022 року, де у межах повного контексту можна зрозуміти, що польський президент говорить про обсяги допомоги Україні та українським біженцям. Ба більше, у цій промові він навіть наголошує на тому, що Польща допомагатиме «відбудові України: сильної, суверенної, незалежної». 

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 4 квітня

У випуску розказуємо про постановочне відео пропагандистів про те, як «бійці ЗСУ» обстріляли машину з кримськотатарською жінкою та дитиною за спілкування російською мовою, а також аналізуємо поширені росіянами «українські методички для журналістів», у яких наводяться «рекомендації щодо висвітлення подій» на Бахмутському напрямку.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Як «Російські доми» у Варшаві та Гданську поширювали пропагандистську риторику на річницю анексії Криму

У річницю анексії Криму російські інституції публічної дипломатії у Польщі, а саме «Російські доми» у Гданську та Варшаві поширювали на своїх офіційних сторінках у соцмережах пропагандистську риторику. 

На це звернули увагу аналітики польського проєкту Demagog. Зокрема, вони знайшли репости мінімітингу з нагоди «привітання» для Росії з «воззʼєднанням Криму» від польського народу на сторінках «Домів» у фейсбуку. Мовляв, поляки насправді підтримують Росію та вже давно визнали Крим частиною Росії. Утім на відео, яке поширили на цих сторінках видно, що на «мітингу» можна знайти лише кілька осіб.

«Російські доми» є інституцією, що має на меті поширення російської культури та мови за кордоном. Однак оскільки вона безпосередньо підпорядковується Міністерству закордонних справ Росії, її риторика збігається з риторикою відомства. Випадок, повʼязаний з анексією Криму, не  поодинокий. Фахівці того ж проєкту Demagog розповідали й про те, як на офіційних акаунтах «Російських домів» у соцмережах називали тимчасово окуповані території України російськими. У такий спосіб пропагандисти хочуть спробувати легітимізувати порушення норм міжнародного права, чим і є насправді тимчасова окупація українських земель. 

Викриття Як Телеграм допомагає росіянам обходити санкції задля грошових переказів у Центрально-Східній Європі

Унаслідок повномасштабного вторгнення в Україну низка російських фінансових установ опинилась під міжнародними санкціями, через що отримати кошти з Росії або надіслати їх туди стало складніше. Насамперед це питання для росіян, що проживають у країнах Центрально-Східної Європи. Втім Телеграм допомагає їм обходити фінансові обмеження, надаючи платформу для грошових переказів з і до Росії без участі банків під санкціями.

Аналітики сайту investigaci.cz зʼясували як ця схема працює у Чехії. Згідно з їхніми висновками, у Телеграмі є анонімні канали, де особи, що мають криптогаманці, пропонують свої послуги як живі посередники та водночас обмінники. Після домовленостей із відправником та проведення транзакції через криптогаманець, спеціальна особа отримує кошти, обмінює їх на потрібну валюту та особисто віддає ці гроші отримувачу в руки лише після того, як той скаже спеціальний пароль. Комісія за переказ незначна, оскільки посередники заробляють кошти на схемі через особливий курс обміну валют. Згідно з повідомленнями Transparency International, загалом у такий спосіб вдалося вивести близько 400 тисяч доларів.

Всі учасники цієї схеми обирають Телеграм через його анонімність та відсутність суворого моніторингу фінансових операцій, що здійснюються з його використанням. Не лише ця схема у Телеграмі допомагає росіянам обходити санкції. Наприклад, у месенджері можна знайти бот, що допомагає росіянам купувати підписку на Spotify, що припинив працювати в Росії у відповідь на початок повномасштабної війни проти України. 

Фейк У Національній галереї у Лондоні вимагають забрати картину, бо на ній людина, схожа на Путіна

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито Національна галерея у Лондоні має намір забрати з експозиції портрет Джованні Арнольфіні та його дружини, написаний Яном ван Ейком у 1434 році. Нібито відвідувачі галереї обурені тим, що люди на картині схожі на президента Росії Володимира Путіна. Це — фейк. 

На цю ситуацію звернули увагу фактчекери Reuters. Вони отримали коментар від речника галереї, який повідомив, що зараз немає планів забирати її з експозиції, оскільки скарг на неї теж немає. Неможливо знайти також ані пресрелізів щодо усунення картини, ані публічних закликів до таких дій. 

Пропагандисти хочуть у такий спосіб показати, що Європа захлинається у абсурдній русофобії. Мовляв, у сліпій ненависті до Росії й усього російського європейці чіпляються до всього підряд. «Детектор медіа» вже описував особливе бачення «русофобії», яке поширюють пропагандисти.

Викриття Як проросійські блогери кажуть, що Румунія та Польща готуються окупувати Україну

Пропагандисти поширюють інформацію, що нібито країни-сусіди України з боку її західного кордону готуються напасти та окупувати її частину. Раніше для цього використовували здебільшого анонімні одноразові акаунти, а тепер таку риторику поширюють і проросійські блогери. 

На цю тенденцію звернули увагу аналітики проєкту «НотаЄнота». Вони помітили, що у мережі телеграм-каналів, що поширюють проросійську риторику, зʼявилось більше повідомлень, що Румунія та Польща вже готуються окупувати Україну, а місцеві через це лише тішаться. Мовляв, навіщо Україні зла Європа, яка її розʼєднала. Фахівці «НотиЄнота» також стверджують, що така активізація відбулась водночас із запуском таргетованої реклами на матеріали зі схожим меседжем.

Пропагандисти хочуть у такий спосіб знову відвернути увагу від злочинів росіян та перекласти за них відповідальність на інших. Мовляв, Росія нібито турбується про українців, а Європа лише шукає нагоди вдарити в спину і зрадити Україну. До такого меседжу росіяни вдаються не вперше — «Детектор медіа» досліджував небезпеку наративу про те, що Польща буцімто збирається окупувати захід України. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «іноземні найманці»

«”Іноземні найманці” — посланці НАТО», «Росія воює проти Заходу» — такі меседжі просуває агітпроп щодо іноземних бійців, які стали на захист України. Мовляв, в Україні все погано, нікому воювати, тому й вербують «найманців». 

Утім, російська пропаганда підмінює поняття й називає іноземний легіон найманцями. Іноземний легіон юридично є частиною ЗСУ, точна цифра його учасників не повідомляється, як і всіх решти бійців. Відповідно агітпроп хоче применшити важливість української армії, протиставляючи її так званим «найманцям», яких нібито на полі бою більше. Водночас Москва прирівнює «найманців» до злочинців у контексті України. Проте справді найманці воюють з боку Росії, наприклад, вагнерівці

Узагалі термін «найманець» означає, що людина бере участь у війні, однак не є частиною збройних сил тієї чи іншої країни. Найманців зазвичай вербують треті сторони, а згодом вони отримують за роботу грошову винагороду. У статті 47 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року зазначається, що найманець керується основним принципом — отримати грошову винагороду, яка істотно перевищує винагороду бійців того ж самого рангу, які офіційно входять до збройних сил. Тож російська пропаганда намагається показати, що Україна вербує іноземців, аби ті воювали за неї. Проте інтернаціональний легіон — військова частина ЗСУ, у якій служать винятково військові-добровольці.

Пропагандисти стверджували, що військові з країн Євросоюзу воювали на території України ще до повномасштабного вторгнення або ж що кількість іноземців в українській армії невдовзі перевищить 50%. У такий спосіб агітпропаганда хоче створити видимість, що насправді воює не з Україною, а з так званим «колективним Заходом». Аналітики та аналітикині «Детектора медіа» у своєму дослідженні аналізували тактики, за допомогою яких агітпроп формує образ «іноземного найманця» в Україні. 

Фейк США економлять на туалетах, щоб витрачати мільйони доларів на Зеленського

Пропагандисти поширюють відео, нібито у ранковій програмі американського телеканалу CBS під час репортажу про нову концепцію для унітазів, що дають змогу проводити менше часу в туалеті, випадково ввімкнули кадри з Президентом України Володимиром Зеленським, від чого ведуча програми починає сміятися. Це — фейк.

На неї звернули увагу аналітики проєкту MythDetector. Вони стверджують, що у відео, яке поширюють пропагандисти, кадри з Зеленським додали поверх оригінального відео завдяки монтажу. В оригінальній версії відео з Президентом України взагалі немає, а ведуча починає сміятись після репліки про те, що нові унітази врятують життя мільйонів людей. Ця новинна програма вийшла в ефір 19 грудня 2019 року на бостонській регіональній філії мережі каналів CBS News, а ведучою програми була Діана Кінг Холл.

Пропагандисти хочуть у такий спосіб знову спричинити сумніви у щирості підтримки американців та дискредитувати Зеленського особисто. Мовляв, навіщо вам такий президент, якщо вже навіть під час репортажів про туалети з нього сміються. Це далеко не перша особиста атака пропагандистів у бік Президента України — «Детектор медіа» неодноразово розвінчував фейкові обкладинки іноземних медіа, де нібито висміюють Володимира Зеленського.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.