Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 23 листопада

Ситуація в українській енергетиці злишається украй складною, і судячи з активності російських пропагандистів — Кремль розраховує на те, що енергетична криза може спонукати українців до протестів проти власної обраної влади. Це тактика терору. Сьогодні весь випуск ми присвячуємо ситуації в енергетиці та фейкам, якими росія намагається обдурити українських громадян.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк На українських бронемашинах зображені фашистські хрести

Інформацію про це спільно з фото, що нібито доводить факт зображення на українській техніці фашистських символів, поширюють у соціальних мережах та російських медіа.

Пропагандисти стверджують, що на бронемашинах, які використовує українська армія, зображені фашистські хрести. Проте знак, який видно на фото, не має стосунку до нацизму чи фашизму. На фото, опублікованому в соцмережах, видно, як військовий стоїть на тлі бронемашини. Наявність українського прапора дає підстави припускати, що це військова техніка Збройних сил України. На дверях автомобіля видно символ у формі хреста.

На фейк у мережі звернули увагу литовські фактчекери. Швидше за все, на дверях бронемашини зображена емблема Збройних Сил України, затверджена у 2009 році указом тодішнього президента України Віктора Ющенка. Йдеться про прямий рівнобічний хрест з гілками малинового кольору, у центрі якого в круглому синьому медальйоні розміщено зображення Княжого Державного Знака Володимира Великого.

Поширюючи такі фейки, російська пропаганда укотре хоче підживити наратив про те, що українці — нацисти. 

Меседж Слідча група винесла недосконалий вердикт щодо катастрофи MH17, бо до розслідування не долучали російських експертів

Таку заяву поширюють в мережі російські пропагандистські медіа. Мовляв, розслідування катастрофи MH17 тривало за одним можливим сценарієм, вигідним українській стороні. У повідомленнях пропагандисти додають, що так сталося через те, що до складу спільної слідчої групи увійшли представники української сторони, а російські криміналісти та решта фахівців були виключені. Саме тому у Росії переконані, що у вироку багато недоліків, прогалин і прихованих фактів.

Насправді ж, як пишуть аналітики проєкту EU vs Disinfo, вирок Гаазького суду, опублікований 17 листопада 2022 року, ґрунтувався на вагомих доказах, і альтернативні сценарії були оцінені та виключені на основі доказів. Суд у своєму рішенні зазначив, що безсумнівно, MH17 був уражений ракетою «Бук», випущеною з поля ферми поблизу Первомайського в Україні. Це родовище містилося на підконтрольній Росії території.

«Це зрозуміло з фотографій димового сліду в небі, заяв захищеного свідка, супутникових знімків, перехоплених телефонних розмов і даних щодо трансляції, фотографій і відео завезення та вилучення "Бука". Розслідування в Нідерландах і за кордоном не виявило жодних слідів фальшування. Альтернативні сценарії, наприклад, що ракета "Бук" була випущена з іншого місця, виключаються на підставі наданих доказів», — йдеться у вироку суду.

Також Верховний представник ЄС Жозеп Боррель назвав вирок «важливим першим кроком на шляху правди та відповідальності». Він також акцентував, що «ЄС знову закликає Росію визнати свою відповідальність за цю трагедію». Проте Росія, поширюючи тези, що слідча група спрацювала погано, прагне піддати сумніву результати розслідування й зрештою — укотре виправдати себе.  

Фейк Жозеп Боррель заявив, що європейцям слід замерзнути на смерть заради демократичних ідеалів

Таку тезу у соцмережах ширять проросійські користувачі. Також її поширила низка прокремлівських пропагандистських медіа. У повідомленнях ідеться, що Верховний представник ЄС Жозеп Боррель закликав усіх європейців вимкнути опалення у своїх будинках.

Мовляв, європейців фактично попросили замерзнути до смерті, щоб не постраждали лише «демократичні ідеали». «Ми стоїмо перед вибором між свободою та комфортом. Ми багато говорили про готовність померти за ідеали демократії, настав час це довести», — цитують Борреля пропагандисти. Й додають, що за його словами нібито температура у квартирах вище +18 градусів є злочином проти європейських цінностей. Проте це — неправда.

Як встановили аналітики проєкту EU vs Disinfo, Верховний представник ЄС Жозеп Боррель такої заяви не робив. Її поширено з телеграм-каналу політично-сатиричного змісту @lastoppo, в інформації про який зазначено,  що на каналі публікують сатиричну та неправдиву інформацію. Проте російські пропагандисти підхопили цей фейк й вирішили видати його за правду. Водночас кілька урядів ЄС справді закликали своїх громадян знизити температуру опалення, щоб зменшити газову залежність від Росії. Проте це не означає, що людей спонукають замерзати на смерть задля ідеалів демократії.

Насправді Росія систематично поширює тези про те, що європейці не переживуть найближчу зиму через санкції, які ввели проти Росії. У такий спосіб пропагандисти підживлюють два російські наративи: про Європу, яка загниває, та про санкції, які нібито шкодять ЄС більше, ніж саме Росії. Також завдяки таким тезам Росія залякує європейців та створює видимість того, що без допомоги власне Росії європейські уряди не можуть забезпечити комфорт та захист для своїх громадян. 

Фейк Зеленський та Захід робили все можливе для настання голоду в Україні, а тепер благають Росію про допомогу

Повідомлення такого змісту розтиражували російські пропагандистські медіа. Мовляв, «голова української хунти пан Зеленський» під час G20 вимагав гарантій продовольчої безпеки для України. Нібито Київ не хоче нести відповідальність за те, що в Україні бракує продовольства, адже, на думку пропагандистів, слід було негайно припинити експорт зерна через кордони країни, якщо в Україні замало продуктів. У повідомленнях додавали, що Росія, своєю чергою, звісно, допоможе Україні продовольством, але лише на тих територіях, які нібито визнала своїми. Тобто на тимчасово окупованих територіях.  

На кейс звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. Насправді ж 15 листопада президент Володимир Зеленський виступив на саміті G20 й розповів, що Україна взяла участь у Всесвітній програмі продовольчої безпеки та започаткувала ініціативу «Зерно з України» для допомоги країнам, яким загрожує голод. Він не просив допомоги в Росії й не оголошував голодомор в Україні у 2022/2023 роках. Проте він згадав про план енергетичної безпеки, адже Росія перед зимою методично руйнує українську енергетичну інфраструктуру.

«Можна бачити, на що зараз спрямований російський терор. Це спроба перетворити холод на зброю. Зброя проти мільйонів людей», — сказав Зеленський. Насправді те, що в України потенційно може виникнути проблема з продовольством, є виною не української влади чи Заходу, а Росії, яка розпочала на території України війну, крала українське зерно та городину з тимчасово окупованих територій тощо. Проблема через відсутність українського зерна може виникнути й в інших країн, й винна у цьому також Росія.

Проте Росії вигідно просувати тезу, що до продовольчої кризи Україну та інші держави доводить Зеленський та керівники так званих країн Заходу. Мовляв, саме вони своєю політикою довели людей до біди, адже їм начхати на життя простих українців та європейців. Під таким кутом Росія постає вже не агресором, а рятівником народів, бо готова «допомагати» й виправляти помилки лідерів решти країн. Це звичайна тактика пропагандистів — перекладання відповідальності за свої вчинки на інших.

Фейк У Житомирі під час демонтажу пам'ятника Пушкіну загинула людина

Таку інформацію поширювали проросійські користувачі соціальних мереж та кремлівські пропагандистські медіа. У повідомленнях йшлося, що під час демонтажу пам'ятника російському поету Олександру Пушкіну, в українському Житомирі стався нещасний випадок. Мовляв, одному з активістів, який виступав за зняття пам'ятника, бюст поета впав на голову, від чого чоловік загинув.

Пропагандисти додавали яскраві цитати до своїх текстів. Наприклад, стверджували, що бюст «розтрощив голову ватажку русофобів, як яйце». Проте все це — фейк.

На кейс звернули увагу аналітики проєкту Myth Detector. Насправді ж інформація про поранення та смерть людини під час демонтажу бюста Пушкіна є неправдивою. З фото- та відеоматеріалів, оприлюднених різними ЗМІ, видно, що під час демонтажу пам'ятника ніхто не постраждав. Хоча сам пам'ятник у Житомирі справді демонтували 11 листопада. Відео події оприлюднила пресслужба Житомирської міської ради у фейсбуку.

На відео видно, як комунальники знімають бронзовий бюст і стирають ім'я російського письменника з постаменту. Бюст, який переклали у вантажівку, не пошкоджений. А людина, яка брала участь у демонтажі, сходить з драбини та відсуває драбину вбік. На кадрах видно, що ця людина не постраждала.

Фейк Українці перепродують речі, які отримали в Німеччині як гуманітарну допомогу

Таку інформацію поширюють у соціальних мережах та російських пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях йдеться, що українські біженці, які перебувають у Німеччині, відкрили там секонд-хенд і продають речі, які їм видали як гуманітарну допомогу. Як доказ пропагандисти публікують відео, зняте двома жінками, голоси яких звучать за кадром. На відео вони обговорюють відкриття українського секонд-хенду Sonnechko «у центрі міста», проте не уточнюють, якого саме. Проте це — фейк.

На інформацію про нібито секонд-хенд із гуманітаркою звернули увагу фактчекери зі StopFake. За їхніми даними, українці, які відкрили у Німеччині секонд-хенд, продають речі, офіційно закуплені ними у Великій Британії. Одяг, що продається, не має жодного стосунку до німецького уряду і будь-яких гуманітарних і благодійних організацій у цій країні.

Однак такий фейк потрібен російській пропаганді, щоб укотре дискредитувати українських біженців й підживити наратив про те, що вони руйнують Європу, наживаючись на допомозі, яку їм надають уряди країн-партнерів.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.