Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Липня станом на 870 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2262
Фейк
710
Маніпуляція
667
Меседж
467
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Студенти київського ЗВО нібито будуватимуть фортифікації для ЗСУ

У соціальних мережах проросійські ресурси поширюють інформацію, що студенти Київського національного університету будівництва та архітектури нібито будуватимуть фортифікації для Збройних Сил України. Як «доказ» цьому пропагандисти додають фото оголошення, яке нібито зʼявилося в стінах університету та стверджують, що це результати “невдалого” Глобального саміту миру, що 15-16 червня 2024 року відбувся у Швейцарії. Утім, це – фейк.

Скриншот із пропагандиського ресурсу

Фахівці з Укрінформу повідомляють, що оголошення було сфабриковано в графічному редакторі та написано з граматичними помилками без зазначеної дати. Для створення фейку пропагандисти використали фотографію, що вперше з'явилася у 2012 році в забороненій в Україні соцмережі “ВКонтакте”. У коментарі Укрінформу представники КНУБА зазначили, що несправжність публікацій також підтверджує те, що вказаних в «оголошенні» студентських груп насправді немає в навчальному закладі.

Цей фейк спрямований на дискредитацію системи освіти України, в тому числі в очах майбутніх вступників з тимчасово окупованих територій, які хотіли б здобути освіту в українських ЗВО. Раніше ми аналізували фейк про мобілізацію 1000 студентів КНУ ім. Т. Шевченка. 

Маніпуляція У Парижі з'явилися графіті з обіцяними Україні винищувачами Mirage у формі труни

Російські ресурси поширюють інформацію, що на вулицях Парижа з'явилися графіті із зображенням літаків-винищувачів Mirage, які Франція обіцяла передати Україні, у формі труни та з підписом: «Міражі для України». У своїх новинах пропагандисти посилаються на одне з французьких видань, яке висвітлило цей інцидент.

Скриншот Центру протидії дезінформації

У Центрі протидії дезінформації при РНБО повідомляють, що це ― маніпуляція. Попри те, що такі графіті й справді з'явилися на вулицях Парижа, пропагандисти замовчали той факт, що за серією цих та інших подібних графіті стоїть російська мережа. Хоча про це писало французьке видання. 

Такі маніпуляційні матеріали російських пропагандистів розраховані як на російську, так і на західну авдиторії. У першому випадку пропагандисти намагаються показати звичайним росіянам, буцімто Україну ніхто не підтримує на Заході. У другому – пропагандисти прагнуть вплинути на позицію французів у контексті підтримки України. Раніше ми спростовували інформацію, що Україну нібито висміяли на вуличному графіті в Ізраїлі.

Фейк У Полтаві нібито не залишилося лікарів

У соціальних мережах поширюють інформацію, нібито у Полтаві майже не залишилося лікарів. На думку користувачів, що публікують цю інформацію, фахівці були мобілізовані або виїхали за кордон. У дописах зображений графік роботи лікарів, де із повного складу нібито працює тільки три. Утім, це – фейк.

Скриншот VoxCheck

Фахівці з дезінформації VoxCheck звернули увагу на цей кейс. За інформацією, яку вони отримали від адміністрації закладу, це фото не відповідає дійсності. Натомість представники лікарні надали дійсний графік роботи, в якому немає жодного пропуску. Інформація з відкритих джерел підтверджує, що установа не повідомляла про нестачу кадрів та штат медзакладу налічує 42 лікарі. 

Також варто нагадати, що лікарні та інші медичні заклади є об’єктами критичної інфраструктури та 50% їх працівників можуть бути “заброньовані” від мобілізації. 

Такі фейки мають на меті підірвати довіру до влади, мобілізації та дискредитують систему охорони здоров’я. Зниження довіри до державних організацій є усталеним репертуаром у пропаганді проти України. 

• Читайте також: У Херсоні закривають лікарні у звʼязку з тим, що весь медичний персонал направили до ТЦК (фейк) 

Фейк Українцям нібито надходять рахунки на оплату телемарафону

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що українцям нібито надходять рахунки на оплату телемарафону. Як «доказ» пропагандисти додають фото «квитанції» від Рівненської обласної енергопостачальної компанії (РОЕК), в якій, окрім плати за електроенергію, нібито вказані нарахування й за телемарафон, що становлять 40 грн.

Скриншот VoxCheck

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть фахівці з проєкту VoxCheck. Насправді телемарафон «Єдині новини» фінансується виключно з державного бюджету

Зразок рахунку за послуги від РОЕК представлений на офіційному сайті компанії. Оплати за телемарафон у ньому немає. Також Березнівський район, який згадується у квитанції, вже давно не існує — у результаті адміністративно-територіальної реформи на Рівненщині утворилось чотири райони, колишній Березнівський увійшов до складу Рівненського району.

Зразок квитанції РОЕК

Зрештою, телемарафон транслюється на десятку загальнонаціональних телеканалів, які доступні в цифровому етері, на супутниковому телебаченні та онлайн безплатно. Технічно неможливо виокремити «Єдині новини» в окремий пакет послуг. Громадяни України або переглядають його безплатно, або оплачують провайдерам за пакет каналів, який може включати канали, що транслюють марафон. Відповідно, при купівлі такого пакета гроші надходять напряму провайдеру і не можуть бути об’єднані в одному рахунку з комунальними послугами.

Раніше ми спростовували інформацію, що в Рівному ухилянтів нібито відключають від комунальних послуг.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.