Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Листопада станом на 1004 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Під час відключення електроенергії за неї доведеться платити — Укренерго

У російських телеграм-каналах поширюють інформацію, нібито українців почали попереджати, що вони зобов’язані платити за світло, навіть якщо не користуються ним. У дописі прикріпили оголошення в якому вказано: «Для якнайшвидшого відновлення нормативних потужностей оплата за електроенергію стягуватиметься незалежно від подачі електроенергії».

Аналітики VoxCheck пояснили, що Україні тариф за електроенергію нараховується відповідно до кількості фактично спожитої енергії або за середньодобове споживання. Цю процедуру не змінювали, а в оголошені припустилися деяких помилок.

Наприклад, в першому реченні фейкороби припустились помилки у реченні: «З 1 червня тарифи на світ будуть підвищені». Українською правильно «світло», натомість «світ» — це калька з російської («свет»). Словосполучення «лічильник передаватиме свідчення» неправильне і, можливо, створене від російського «передавать показания». 

Автор: Орест Сливенко,

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «макронити»

Уперше термін «макронити» зʼявився саме в українському інфопросторі ще на початку повномасштабного вторгнення. Це поняття походить від прізвища президента Франції Еммануеля Макрона, який на початку великої війни запам'ятався багатьом українцям не реальною допомогою, а лише «глибоким занепокоєнням» щодо ситуації в Україні. Відповідно, в українському лексиконі термін «макронити» призвичаївся зі значенням «демонструвати стурбований вигляд щодо певної ситуації, але нічого не робити насправді».

У російському ж інфополі це поняття зʼявилося дещо пізніше. Спочатку у 2022 році із семантикою «безперебійно, багаторазово й безрезультатно дзвонити» на тлі постійних телефонних дзвінків Макрона Путіну зі сподіваннями зупинити війну дипломатією. А вже у 2024 році термін «макронити» в російському словнику набув іншого значення: «постійно вкидати малореальні, ексцентричні, іноді протилежні за змістом тези для наповнення порядку денного». І появу такої семантики цього слова сміливо можна назвати відповіддю російської пропаганди на посилення риторики президента Франції щодо захисту України та надання їй допомоги. Зокрема, це стосується заяв Макрона про можливе відправлення французьких військ в Україну. 

Так, можна зауважити деяку тенденцію. Впродовж часу, коли президент Франції більш-менш влаштовував росіян своєю обережною політикою щодо війни в Україні, вони використовували термін «макронити» радше в глузливому значенні. Однак як тільки Макрон почав формувати новий вектор проти агресії Росії в Україні, то відверто почав бісити росіян. Відповідно, так і виникла нова семантика слова «макронити». 

У такий спосіб російська пропаганда прагне дискредитувати президента Франції та знецінити його нібито «ескалаційні заяви», як вона їх подає, що стосуються російсько-української війни. Також агітпроп може стверджувати, що посилення риторики Макрона щодо війни в Україні є блефом, дурістю чи навіть перетином уявних «червоних ліній» Росії. Проте насправді така реакція росіян, зокрема поширення терміну «макронити» з новою семантикою, радше має ображений та інфантильний вигляд.

Маніпуляція Україна «розтринькала» $11 млн на дослідження Антарктиди

У мережі поширюють інформацію, нібито  Україна витратила $11 млн на вино, шоколад та вивчення пінгвінів в Антарктиці. Як дописують пропагандисти, що ці гроші «можна перенаправити на ЗСУ»

Аналітики проєкту VoxCheck узялися за кейс і пояснили, що Україна – одна з кількох десятків країн, які мають цілорічні станції в Антарктиці. Цей вплив на міжнародному майданчику науковці також використовують для інформування про російську агресію та протидії активностям Росії. А гроші, виділені на дослідження, не можна перенаправити на сферу оборони України. Закупівля для діяльності станції відбувається одноразово на весь рік у Чилі на 14 людей.  

Полярники також спростували тезу про «тонни делікатесів», які нібито закуповують для них. Всі продукти купують раз на рік у Чилі та на 14 людей одразу. Також щодо алкоголю, то «на тиждень на одного полярника припадає 300 грамів сухого вина (два келихи) і 200 грамів шоколаду та цукерок». Тобто не йдеться ні про яке «надмірне споживання», ця закупівля необхідна для забезпечення продуктами впродовж року.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк В Україні запустили бот, куди можна поскаржитися на сусіда, у якого постійно є світло

У соціальних мережах пишуть, що в Україні запустили бот «Знайти порушника». Основна мета боту — збирати «доноси» на сусідів. Тобто кожен, у кого відсутня електроенергія, може написати у бот інформацію про сусіда, у якого цілий день горить світло або працює пральна машинка. 

Фактчекери проєкту VoxCheck проаналізували кейс й визначили, що жодні офіційні органи не повідомляли про запуск такого бота. Бот не перевіряє адресу, яку вводить користувач, та не запитує особисті дані, зокрема місто або принаймні область. 

У телеграмі справді існує бот «Знайти порушника». Однак він створений, ймовірно, росіянами, для висміювання українців, або іншими користувачами у гумористичних цілях. А пропагандисти це подали наче такий бот створили якісь офіційні служби.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.