Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Січня станом на 1047 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2615
Фейк
780
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Високопоставлений офіцер НАТО нібито ходить у спідниці та на підборах

Користувачі, які транслюють проросійську риторику в соцмережах, поширюють відео, де високопоставлений офіцер НАТО нібито ходить у спідниці та на підборах. Утім це — фейк. 

На нього звернули увагу фахівці з Myth Detector. Вони зʼясували, що цей допис з гомофобними та глузливими коментарями поширювали в російському та грузинському сегментах соціальних мереж.

Насправді ж на відео — модель Марк Брайн, який не має жодного професійного стосунку до структур альянсу. Натомість він є американським інженером-робототехніком, який наразі проживає в Німеччині. Брайн став сенсацією моди в інстаграмі завдяки руйнуванню гендерних стереотипів в одязі. Марк у своєму особистому профілі в цій соцмережі пише, що він гетеросексуал та ідентифікує себе як чоловік, має дружину і трьох дітей, а також зазначає, що любить носити спідниці та підбори, адже за 20 років роботи в офісі втомився від «монотонного стилю одягу».

Першоджерелом фейку, за інформацією Myth Detector, є користувач із Грузії, який систематично публікує антизахідні та антиукраїнські теорії змов. Автор часто дублює дописи російських пропагандистських засобів масової інформації та воєнних кореспондентів про провали України на лінії фронту. 

Цей фейк спрямований на дискредитацію військових НАТО та його керівництва. Гомофобні спекуляції на темі сексуальної орієнтації та «традиційності» є характерними для російської пропаганди.

Фейк Віцепрезидентка США нібито заявила про наміри скоротити глобальне населення

Пропагандистські ресурси поширюють фейкову інформацію про намір США скоротити населення світу. Вони посилаються на відео з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс, не беручи до уваги всього контексту. 

На це звернули увагу фахівці Myth Detector. Вони пояснили, що у виступі 14 липня Гарріс випадково обмовилася, сказавши слово «населення» (population) замість «викиди» (pollution). Тож вийшло речення: «Коли ми інвестуємо в чисту енергію та електромобілі і зменшуємо населення, більше наших дітей зможе дихати чистим повітрям і пити чисту воду». В офіційному транскрипті, опублікованому Білим домом після виступу, помилка була виправлена. Однак пропагандисти продовжили поширювати інформацію, що Гарріс нібито прагне боротися зі зміною клімату шляхом зменшення населення. 

Російські пропагандисти використовують обмовку віцепрезидентки, щоб доповнити численні теорії змов щодо США. До того ж напередодні виборів у США цього року вони намагаються дискредитувати американських політиків та підірвати їхній авторитет. Це натомість сприяє ще більшій поляризації суспільства. Цей фейк також відвертає увагу від інших проблем, які нібито є менш значущими.

Фейк ЄС нібито припиняє фінансування Rail Baltica через надмірні витрати на допомогу Україні

Російські пропагандисти поширюють інформацію про припинення фінансування проєкту Rail Baltica Європейським Союзом. Вони саркастично пропонують ЄС попросити гроші у Президента України Володимира Зеленського, стверджуючи, що ЄС відмовляється від фінансування проєкту  та вимагає повернути інвестовані кошти через надмірну допомогу Україні. Проте це — фейк.

Rail Baltica — проєкт інфраструктури залізничного транспорту, що має на меті інтеграцію країн Балтії в європейську залізничну мережу. Фінансова допомога Україні та фінансування цього проєкту не повʼязані між собою. Джерелом фінансування Rail Baltica є Connecting Europe Facility, що підтримує розвиток транс’європейських мереж у сферах транспорту, енергетики та цифрових послуг. 

Насправді ж, ЄС не припиняє фінансування. Поточний період фінансування завершиться у 2027 році, а наступний почнеться у 2028-му. Тож перед країнами Балтії стоять два виклики: 1 рік без фінансування ЄС та невідомість стосовно суми, яка буде виділена в наступному періоді фінансування. ЄС радить країнам Балтії шукати додаткові джерела фінансування, проте це не виключає продовження виділення коштів на проєкт. 

Ідея побудови Rail Baltica була висунута ще в 1991 році. Однак російські пропагандисти стверджують, що побудова інфраструктури стала необхідною після закриття сполучення з Росією, що зробило залізничні дороги Балтії збитковими. Іншим приводом для паразитування російської пропаганди є збільшення орієнтовної вартості проєкту в чотири рази та подовження терміну будівництва до 2030 року. Саме це є нібито причиною припинення фінансування Rail Baltica за кошти ЄС. 

Російські пропагандисти поширюють фейк стосовно Rail Baltica з декількох причин. По-перше, це допомагає їм підтримувати ідею, нібито зменшення звʼязків з Росією шкодить Європі. По-друге, це сприяє створенню образу України як проблеми для ЄС. Мовляв, допомагаючи їй, Союз нехтує власними інтересами. По-третє, така пропаганда створює враження, що пріоритетною ціллю для ЄС є домінування над Росією, і, відповідно, вона демонізує ЄС.

Меседж Україна нібито стає «Афганістаном Європи»

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах фрагмент інтервʼю американського економіста Джеффрі Сакса для Bad Faith — ютуб-каналу зі 129 тис. підписників. У цьому фрагменті Сакс стверджує, що Україна нібито стає Афганістаном Європи. Втім таке порівняння не є доречним та підіграє російській пропаганді. 

За словами економіста, американці були присутні в Афганістані роками, допоки там відбувалося руйнування всього: від інфраструктури до громадянської культури. Він каже, що це нібито дуже по-американськи — задля того, щоб «мати місце на шахівниці», просто спостерігати за цими руйнуваннями. На думку Сакса, те ж саме відбувається в Україні. Тобто основою для порівняння Саксом України та Афганістану є умовне американське втручання в обох країнах.

США вторглися на територію Афганістану внаслідок терористичної атаки 9/11, розпочавши війну проти терору. Метою інвазії було знищити на території Афганістану угруповання «Аль-Каїди» та скинути талібський уряд, який активно співпрацював з терористичними організаціями. Натомість війна України проти Росії почалася з повномасштабного вторгнення Росії. У цій війні США виступають країною-партнером, що відкрито підтримує Україну, надає фінансову та військову допомогу, але не надсилає своїх військових для участі в бойових діях. Тож недоречно просто відносити ці два кейси до іноземного втручання США. 

Для російських пропагандистів порівняння України та Афганістану є вигідним. По-перше, це допомагає деморалізувати українців, які, за такою логікою, воюють за те, щоб США утримували гегемонію. А Штати натомість нібито не закінчують війну миттєво, хоча здатні на це. По-друге, порівняння України та Афганістану дає проросійським пропагандистам підстави демонізувати США та, відповідно, підсилювати ідею того, що Росія воює за мир. По-третє, проведення аналогій між Афганістаном та Україною сприяє зниженню підтримки громадянами США фінансування України. Значна кількість американців вважає вторгнення в Афганістан помилкою та підтримує припинення американського втручання. Тож російські пропагандисти зацікавлені в поширенні наративу про поступове перетворення України на Афганістан.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.