Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 15 серпня

У випуску розбираємо фейк про те, що Україна «оголосила дефолт», створення росіянами фейкового «Херсонобленерго», а також говоримо про те, як вибухи на військовому аеродромі в Криму утворили тріщину в російський пропаганді.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж США використовує Україну як випробувальний полігон для розроблення зброї та законом про ленд-ліз втягує у величезні борги

Як пише Центр протидії дезінформації, російські пропагандисти поширили майже однакові за змістом тези, висловлені колишнім офіцером ЦРУ Ендрю Бустаманте та депутатом держдуми Росії від тимчасово окупованого Севастополя Дмитром Беликом. За словами Бустаманте, для американців вкрай важливе тестування їхньої новітньої зброї в бою, а в Україні для цього ще й не потрібно ризикувати власними військовими. Також на думку Бустаманте, Путін перемагає у «конфлікті», попри санкції. Белик переконаний, що у такий спосіб США намагається випробувати боєздатність російської армії.

Фахівці Центру певні, що поширення цих повідомлень є наслідком визнання українськими військовими узгодження можливих цілей при застосуванні американських РСЗО HIMARS та їхньої бойової ефективності. 

Росія систематично поширює меседжі про те, що «Україну використовують як полігон для випробування зброї» з метою дискредитації західної військової допомоги. Нещодавно пропагандисти розповідали про те, що Німеччина використовує Україну для випробування зброї. Про це нібито ненароком обмовився канцлер Німеччини Олаф Шольц. 

У такий спосіб російська пропаганда також просуває меседж, що «Україна перебуває під зовнішнім управлінням» та намагається виправдати перебіг війни перед росіянами.

Фейк Україна більше не отримає американських РСЗВ HIMARS та ракет до них

Російські медіа поширюють таку новину з посиланням на представника Міноборони США Коліна Кола. Це — неправда.

Росіяни вкотре спотворили слова американського чиновника, насправді Колін Кол не говорив такого. Як пише StopFake, заступник міністра оборони США Колін Кол під час брифінгу зазначив, що США й надалі допомагатимуть Україні протистояти невиправданому вторгненню Росії. Також він розповів, що допомога враховуватиме актуальні потреби української армії на полі бою. Відповідаючи на запитання щодо майбутніх постачань HIMARS в Україну, Кол зазначив, що українці непогано справляються із тією кількістю систем, яку вже надали американці та інші країни. Зараз, за словами чиновника, пріоритетом є підтримка достатньої кількості боєприпасів в українців задля продовження бойової спроможності.

Про жодне припинення постачання систем HIMARS Україні не йдеться. Союзники України лише наголошують, що їхня кількість наразі оцінюється як достатня, а пріоритетом є боєприпаси для них. 

Меседж Українці прагнуть референдумів на «звільнених» Росією територіях

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова. Мовляв, це не Росія проводить референдум, а місцеві мешканці. У такий спосіб Кремль намагається легалізувати процеси на окупованих територіях. 

Відповідно до Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України є справою всього Українського народу й виключно всеукраїнським референдумом розв'язуються питання щодо зміни території України. Українське законодавство забороняє проводити вибори чи референдуми під час воєнного стану. Будь-які спроби провести референдум на тимчасово окупованих територіях є незаконними та порушують норми міжнародного права. Рішення щодо приналежності українських територій може бути ухвалено та визнано іншими державами винятково за умови дотриманням всіх норм чинного українського законодавства.

За такими ж сценаріями, прикриваючись «бажанням місцевих», Росія проводила псевдореферендум на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей та Криму, які не визнала жодна демократична країна. Детальніше.

Меседж Українці радіють, що в Крим прийшла війна

Про таке пишуть в анонімних телеграм-каналах. Мовляв, якщо Крим — це Україна, то як після такої радості повертати ці території. 

На тимчасово окупованій території Криму 9 серпня на військовому аеродромі в Новофедорівці пролунали вибухи. Міноборони Росії сповістило, що пожежа на авіабазі «Саки» виникла внаслідок детонації кількох авіаційних снарядів, нібито через порушення вимог пожежної безпеки. Міноборони України повідомило, що не може встановити причину займання. Тобто ні Україна, ні Росія не визнали жодних воєнних операцій на території військового аеродрому, який контролюють окупанти.

Інформація про вибухи на аеродромі справді спричинила бурхливу реакцію у соціальних мережах. Однак, емоції були викликані насамперед суттєвими втратами ворога. Речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат в ефірі національного телемарафону 10 серпня повідомив, що на аеродромі в окупованому Криму знищено склад авіаційного озброєння та близько десятка літаків, які систематично здійснювали патрулювання повітряного простору біля України.

Фейк Діяльність біолабораторій спричинила спалах африканської чуми свиней в Україні

Російські колаборанти поширюють інформацію про рекордні спалахи цього захворювання на тимчасово окупованій частині Запорізької області. Також нібито з діяльністю біолабораторій пов’язане підвищення рівня захворюваності щитоподібної залози у мешканців цього регіону. Це — неправда. 

В Україні немає масштабного спалаху африканської чуми свиней. У 2022 році випадки цієї хвороби реєстрували серед тварин у Київській, Житомирській, Чернігівській, Кіровоградській та Сумській областях. У червні-липні 2022 року нові випадки були лише на Сумщині та Кіровоградщині. Як пишуть фактчекери VoxCheck, статистика захворюваності на африканську чуму свиней із 2012 року у перші 7 місяців 2022 року не відрізняється від попередніх показників. Вірус африканської чуми небезпечний лише для домашніх та диких свиней. Наразі хворобу періодично реєструють в Європі, Азії, Африці, Карибському та Тихоокеанському регіонах. Людині цей вірус не передається та є безпечним для її здоров’я.

У травні 2020 року Центр громадського здоров’я МОЗ України повідомляв, що за останні 5 років кількість захворювань щитоподібної залози збільшилася у 5 разів. Цей показник залежить від зовнішнього середовища, йодного дефіциту, способу життя, стресу, харчування, супутніх захворювань. Також Центр повідомив, що високий відсоток ризику проблем зі щитоподібною залозою передається у спадок. Однак, немає зв'язку між вірусом африканської чуми та захворюванням щитоподібної залози.

Фейк Україна оголосила дефолт

Про таке пишуть анонімні телеграм-канали з посиланням на глобальні рейтингові агентства S&P и Fitch. Мовляв, далі Україну очікує лише «офіційний дефолт», тобто «банкрутство». Це — неправда.

Україна не оголошувала дефолт. Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну у державному бюджеті України справді відбулися суттєві зміни. Це передбачено зокрема Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Основним пріоритетом на цей період стає  оборонна галузь. За інформацією Міністерства фінансів України, після проведення переговорів інвестори погодилися суттєво відтермінувати виплати. 

«Завдяки солідарності з Україною спільноти приватних інвесторів разом з офіційним державним сектором ми зможемо задовольнити потреби державного бюджету країни, яка перебуває у війні, і зберегти наші державні фінанси стабільними», – сказав Міністр фінансів України Сергій Марченко.

За даними агентства Bloomberg, процес реструктуризації підтримують ключові союзники України, включаючи США та Міжнародний валютний фонд.  Міжнародна спільнота розуміє, що нині Україна захищається від значно більшого та багатшого агресора, тож їй потрібна суттєва фінансова підтримка та допомога.

Російська пропаганда поширює повідомлення про фінансові проблеми України з метою відвернути увагу від того, що ще в червні йшлося про дефолт Росії за суверенним боргом в іноземній валюті, який вона не визнала.

Що відбувається зараз насправді з українською економікою на тлі присвоєння країні переддефолтних рейтингів та чи настільки це страшно, як змальовує російська пропаганда — слухайте в подкасті та читайте в інтерв'ю Вадима Міського з Андрієм Яніцьким за посиланням.

Викриття Окупанти створили фейкову компанію ГУП «Херсонобленерго», що розташована у Москві

Правління акціонерного товариства (АТ) «Херсонобленерго», яке працює згідно з українським законодавством, повідомило, що новостворена організація не має жодного стосунку до оператора системи розподілу АТ "Херсонобленерго" та витягує кошти зі споживачів Херсонської області. Зазначена компанія, її сайт містяться у Москві. Також в українській компанії нагадали, що вся електроенергія,  яка надходить до Херсонської області, постачається виключно з території України та має оплачуватися виключно на українські рахунки.

Нагадаємо, що 27 червня окупанти захопили АТ «Херсонобленерго», зокрема документацію та бухгалтерію, окремі об’єкти, які забезпечували постачання та розподіл електричної енергії споживачам Херсонської області. Також окупаційні органи чинили тиск на працівників підприємства й примушували писати заяви щодо співпраці й «представили» так званого нового керівника підприємств Жахановича, який у жоден спосіб не причетний до виконавчих органів АТ "Херсонобленерго".

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.