Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Обстріл Каховської ГЕС з боку України може спричинити ядерну катастрофу

Таку інформацію поширюють прокремлівські та деякі українські медіа. Мовляв, через те, що Збройні сили України обстрілюють Каховську ГЕС, вона працює в аварійному режимі, й це може нібито вплинути на ядерну безпеку на Запорізькій атомній електростанції.

«Ця інформація не відповідає дійсності. ЗСУ працюють максимально акуратно, і виключно по військових цілях та логістичних точках», – повідомив перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський у Telegram.

Днями українські військові вивели з ладу міст поблизу Каховської ГЕС. ЗСУ завдають ударів по мостах на Херсонщині, щоб ускладнити логістику для російської армії, яка базується на обох берегах Дніпра в цьому регіоні. Аби не визнавати поразок, російські пропагандисти запустили «новини» про можливу ядерну катастрофу на Запорізькій АЕС через обстріли українських військових мостів на Херсонщині.

При тому Запорізька АЕС в Енергодарі уже шостий місяць під російською окупацією, вони завезли туди зброю, замінували низку комунікацій. З початку серпня росіяни активно обстрілюють територію станції, тероризують світ ядерною небезпекою і звинувачують у цьому Україну.

Меседж Тема війни в Україні «набридла» та вже «неактуальна»

Російські ЗМІ поширили зображення нібито білборду ресторану, де японський повар-сушист затуляє рот українці із закликом: «Змінімо тему — поговорімо про смачні суші».

Центр протидії дезінформації при РНБО спільно з посольством України в Японії звернулися до керівництва компанії Sushinomidori для отримання пояснень щодо провокаційного білборду.

Спростування фейку з’явилось на офіційному сайті.

Компанія повідомила, що не підтримує дискримінацію жодної з країн чи національностей, і зображення, яке поширюється, не має до неї відношення.

Такі меседжі російські пропагандисти запускають із метою відвернути світ від України. Мовляв, ситуація в Україні уже мало кого цікавить у світі, люди хочуть жити звичайним життям і ладні затуляти роти українцям, які спробують їм у цьому завадити своїми протестами тощо.

Фейк В Європарламенті «не знайшли доказів спонсорування Росією тероризму»

Таку «новину» вигадали провідні медіаресурси Росії з посиланням на депутата Європарламенту від Німеччини Гуннара Бека, який належить до проросійської партії «Альтернатива для Німеччини».

Станом на серпень 2022 року Сейм Литви визнав Росію країною-спонсором тероризму. Аби зламати ситуацію в інформаційному полі на свою користь, російські пропагандисти організували інформаційну кампанію під загальною ідеєю — мовляв, «у Європарламенті не знайшли доказів “спонсорування тероризму” Росією», пише StopFake. Основою цієї кампанії стало інтерв’ю Депутата Європарламенту від Німеччини Гуннара Бека, який назвав декларацію литовських депутатів такою, що нібито не підкріплена юридичними доказами.

Гуннар Бек не помітив російських звірств в Україні, бо є представником проросійської партії та вважає, що причина війни може полягати в тому, що «Росія не може погодитися зі вступом України до НАТО», а санкції проти Росії називає «економічним самогубством» для Європи та недієвими щодо самої Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.