Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Листопада станом на 1004 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Австралійське видання Daily Telegraph нібито повідомило, що німецька поліція нейтралізувала найбільшу мережу злодіїв за останні десять років, у якій були українські біженці

Пропагандисти, посилаючись на австралійське видання Daily Telegraph, поширюють інформацію про те, що поліція Німеччини нібито заявила про нейтралізацію «найбільшої мережі злодіїв у магазинах за останні 10 років». Згідно з цими повідомленнями, група шахраїв, які крали товари в магазинах у 12 містах Німеччини, включала українських біженців, а за шість місяців вона накрала на суму 2,7 млн євро. На підтвердження цієї інформації пропагандисти поширюють відповідні скриншоти та відеорепортаж Daily Telegraph. Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці StopFake. Вони з'ясували, що Daily Telegraph ніколи не розміщувало це відео у своїх соціальних мережах, а на їхньому сайті немає відповідної новини. Останні згадки про Україну та українців, які можна знайти на сайті Daily Telegraph, стосуються регулярних обстрілів російськими військами цивільних в Україні.

Хоча зловмисники використали логотип Daily Telegraph у відео, справжні відеоматеріали медіакомпанії виглядають інакше: вони не мають логотипу видання, написи роблять на білому або чорному фоні, а також усі відео супроводжує голос журналіста, тоді як у поширеному в мережі відеоролику є лише музичний супровід. Зловмисники намагалися наслідувати фірмовий стиль Daily Telegraph, використовуючи стилістику колажів видання, які вони публікують у своїх соціальних мережах. Проте ця спроба виявилася неуспішною, оскільки шрифт у фейковому відео значно відрізняється від того, який використовує Daily Telegraph.

Новина про нейтралізацію групи українських біженців, які, за твердженнями, вчиняли крадіжки в магазинах у Німеччині, також є вигадкою. Жодне з поважних німецьких медіа не повідомляло про подібний інцидент. Фейкові повідомлення поширюються виключно російськими новинними сайтами та анонімними телеграм-каналами.

Пропагандисти поширюють подібні меседжі, щоб дискредитувати українських біженців за кордоном та викликати в іноземців неприязнь до них. «Детектор медіа» вже неодноразово спростовував інші російські вигадки проти українських біженців у Європі.

Меседж Росія нібито «гуманно» ставиться до українських полонених

Пропагандисти продовжують стверджувати, що Росія нібито дотримується міжнародних норм у своїй агресії проти України. Цього разу агітпроп розповсюдив дезінформацію про «дотримання Росією Женевських конвенцій щодо поводження з військовополоненими». Російські медіа стверджують, що «Росія ставиться гуманно до українських полонених» і «українці дивуються хорошому ставленню в російському полоні».

Насправді Росія неодноразово порушувала основні принципи Женевських конвенцій, скоюючи напади на цивільне населення, медичні установи та медичний персонал, а також нехтувала принципом гуманного ставлення до військовополонених. Усі ці факти були повторно зафіксовані незалежними комісіями, що діють під егідою Організації Об'єднаних Націй, про що нагадує StopFake.

Наприкінці березня 2024 року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні опублікувала черговий звіт (грудень 2023 — лютий 2024), у якому йдеться про різке зростання кількості випадків катувань і страт українських військовополонених з боку російських окупантів. На 28 сторінках документа, що складається зі 110 пунктів, описано задокументовані експертами ООН факти катувань, знущань, сексуального насилля і страт як мирних українців з боку окупантів, так і військовополонених.

У звіті підкреслюється, що катування та жорстоке поводження щодо українських полонених з боку росіян дуже поширені і є «звичайним явищем». За даними ООН, жертвами різних видів катувань стали 96% українських військовополонених (58 людей з 60 опитаних).

Найбільш поширеними методами катувань експерти ООН назвали побої, катування електричним струмом, загрози розстрілом, імітацію страти, вплив холоду та води, позиційні катування, коли жертву примушують залишатися в одному фіксованому положенні тривалий час. Українські військовополонені розповіли комісії про практику позбавлення сну, заборону використання туалетів, катування голодом та спрагою, гучними звуками і російськими піснями. Опитані ООН полонені повідомили, що умови утримання в російських колоніях поліпшилися за місяць до їх обміну — для того, щоб приховати сліди численних катувань українців.

Окремим пунктом у звіті ООН описані російські катування сексуального характеру. 65% українських полонених — 39 людей із 60 опитаних — піддавалися сексуальному насильству або погрозам таким насильством з боку окупантів. Йдеться про спроби зґвалтування, погрози зґвалтуванням та кастрацією, побої або застосування електрошоку до геніталій, а також неодноразове примушення до роздягання, — повідомляється у звіті ООН.

Маніпуляція Російська ракета нібито знищила 32 гаубиці ЗСУ

Пропагандисти в медіа та соціальних мережах розпочали поширювати маніпулятивну інформацію про те, що російська ракета нібито знищила 32 гаубиці Д-20 у Сумській області України. У подібних «новинах» вони додають відео, на якому видно нібито ракетний удар по розставлених у кілька рядів гаубицях. У деяких публікаціях були навіть вказані точні координати місця попадання. «Ну дуже результативний приліт!» — пишуть користувачі.

Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи дійсно Росії вдалося вразити одним ударом одразу 32 гаубиці української армії. Вони з'ясували, що ця інформація є маніпулятивною.

Спочатку StopFake перевірив достовірність поширених кадрів. Пропагандисти стверджували, що на відео — Охтирка на Сумщині. Деякі користувачі навіть поширили відповідні координати. Фактчекери виявили, що це справді місце «знищення» гаубиць. Порівнявши супутникове зображення на Google Картах та пропагандистське відео, можна побачити однакові дерева біля дороги, ідентичні будівлі та їх розташування. На поширеному агітпропом відео видно, що гаубиці стратегічно розміщені. Це викликає певні сумніви, оскільки до кордону з Росією, яка завдала удару, всього 40 кілометрів по найкоротшій траєкторії. Зберігати відкрито таку кількість гармат-гаубиць у такій близькості до противника, на перший погляд, щонайменше нелогічно з воєнної точки зору.

Однак виявилося, що подібному розміщенню гаубиць з українського боку є логічне пояснення. Знайшовши місце удару на Google Картах, StopFake звернув увагу, що на супутникових знімках видно приблизно ту саму кількість гармат з аналогічним способом розташування. Спочатку вони припускали, що це може бути свіжий знімок, який випадково зафіксував скупчення Д-20. Але за допомогою архівних світлин цього ж місця вдалося встановити, що «знищені» гаубиці стоять там не один рік. Програма Google Earth Pro, яка дає змогу обрати рік зробленого знімка, зафіксувала їх розміщення, починаючи з 2017 року. З того часу було знято всього кілька гаубиць.

Схоже, що Росія завдала удару по місцю зберігання несправної зброї, яка відкрито стояла задовго до повномасштабного вторгнення і все ще там перебуває під час активних бойових дій. Російський агітпроп вирішив замовчати цей факт, видаючи новину за успішний удар по «центральній базі зберігання зброї та знищення 32 гаубиць». Про те, що гаубиці не використовувалися ЗСУ, написав у соцмережі X.com і користувач Tatarigami, який займається аналітикою OSINT.

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб викликати в місцевого населення переконання в тому, що українська зброя не є ефективною або витрачається даремно.

Маніпуляція Харків «готують до оборони», створюючи з житлових будинків «фортеці»

Росія активно поширює в медіа дезінформацію стосовно Харкова та продовжує підкріплювати паніку щодо ситуації в Харкові. Зараз вони стверджують, що Харків нібито готують до оборони, а саме — перетворюють житлові будинки на «фортеці». Такі «новини» супроводжуються вже традиційними повідомленнями про «масову евакуацію», підготовку мешканців до життя під час активних бойових дій, міграцію підприємств з міста тощо. Втім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що цю маніпуляцію створено на основі інтерв'ю генерал-майора запасу Збройних сил України Сергія Кривоноса телеканалу «Перший Західний», з якого пропагандисти вирвали цитату, щоб створити дезінформацію. Під час розмови ведучі запитали в генерала-майора, чи можуть росіяни захопити Харків, виходячи з Сумщини, на що Сергій Кривонос відповів, що Харків — не Авдіївка і не Бахмут, а місто значно більших розмірів — в десятки разів більше, «а по периметру Харків — практично 80 кілометрів, і щоб оточити або заблокувати таке місто, росіяни повинні мати необхідну силу та засоби».

«Ми з нашого боку повинні розуміти, що в тому ж самому Харкові велика кількість будинків різного призначення, і завдання готувати місто до оборони — це, мабуть, одне з найголовніших завдань, щоб не було у нас таких провалів у неготовності оборони, як це було в Бахмуті. Місто не було готове до оборони в військово-інженерному розумінні. Чим краще ми підготуємо, а кількість будинків у Харкові перевищує більше ніж 22 тисячі будинків, і кожний будинок, якщо буде фортецею, то ви зрозумієте, скільки його потрібно буде брати», — заявив насправді Кривонос, і він зауважив, що за правильної оборони Харків може стояти не один, і не два, а три роки. При цьому генерал-майор сказав, що українська армія не повинна відступати в глибоку оборону, а повинна продовжувати роботу з руйнування критичної інфраструктури тилу РФ.

Саме ці слова Кривоноса російські пропагандисти представили як уже доконаний факт, нібито в Харкові вже почали в буквальному сенсі перетворювати житлові будинки на «фортеці». Під час інтерв'ю Сергій Кривонос також сказав, що саме до такої оборони може й не дійти, якщо буде підірвана економічна здатність Росії українськими атаками.

Слід відзначити, що на Харківщині зведено кілька ліній фортифікаційних споруд. Раніше начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов заявляв, що триває вже третій етап будівництва фортифікаційних споруд в області.

Пропагандисти поширюють такі маніпуляції, щоб викликати в населення паніку.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.