Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Листопада станом на 988 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2510
Фейк
749
Маніпуляція
734
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж ЗСУ нібито використовують боєприпаси з такими ж отруйними речовинами, які використовував Третій рейх

Керівник військ радіаційного та біологічного захисту ЗС РФ І.Кірілов заявив, що Збройні Сили України нібито використовують боєприпаси з такими ж отруйними речовинами, які використовував Третій рейх у газових камерах концтаборів. Проте це - фейк та маніпуляція.

На нього звернув увагу Центр протидії дезінформації  у своєму офіційному телеграм-каналі. Вони зʼясували, що цей меседж російської пропаганди є черговою спробою ворога дискредитувати українських військових та виправдати агресію проти України «боротьбою з нацизмом»

Україна є країною-підписантом Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї, а тому дотримується її положень.

Звинувачення Збройних Сил України в використанні отруйних речовин є частиною постійної російської компанії з дезінформації про «створення Україною брудної бомби» та «наявність американських біолабораторій на території, підконтрольній київській хунті».

Водночас російські пропагандисти систематично публікують в своїх телеграм-каналах відео та фото, що підтверджують газові та хімічні атаки російської армії на позиції ЗСУ. 

Наприклад, за словами Командування Сил підтримки ЗС України, протягом травня 2024 року було зафіксовано та задокументувано 715 випадків застосування росіянами боєприпасів із вмістом небезпечних хімічних сполук, що на 271 випадок більше, ніж у квітні.

15 липня російські телеграм-канали вже поширювали фейк про плани ЗСУ застосувати хімічну зброю на Донецькому та Херсонському напрямках.

Викриття Як Росія поширює меседжі про нібито злочини ЗСУ в Курській області

Російські пропагандисти продовжують поширювати нову дезінформацію про операцію Збройних сил України в Курській області. На цей раз в соцмережах почала активно ширитися історія про те, що ЗСУ нібито розстріляли вагітну 24-річну жінку на очах у її чоловіка та маленького сина.

7 серпня на російському пропагандистському каналі-багатомільйоннику опублікували історію про те, що «українські солдати» нібито розстріляли машину цивільної вагітної жінки, що намагалася евакуюватися разом з сім’єю з території Суджи (Курська область). Жодних доказів, які б напряму свідчили про правдивість цієї новини чи причетність до інциденту ЗСУ показано не було. Через декілька годин інший телеграм-канал вирішив викласти аудіо телефонної розмови з себто чоловіком загиблої, на якому той заявив, що він нібито побачив «одного військового ЗСУ» та «чітко запам’ятав синю ізоленту на його касці», перед тим як цей солдат відкрив по їх з дружиною машинам прямий вогонь. 

Також одразу після цього аудіозапису було оприлюднено відео від свекра 24-річної дівчини, який вирішив зафільмувати пошкодження, що залишилися на машині після обстрілу. Однак видно, що в автомобіля всі 4 вікна були повністю розбиті, а скло з усіх боків було вибито на друзки напрямком всередину пасажирських місць, що не є натуральним, якщо обстріл вівся з одного боку, як про це заявляв чоловік в телефонній розмові.

Військові поразки на фронті та, як наслідок, перекидання бойових дій з території України на територію Курщини значно сколихнули політичну верхівку РФ, поставивши під сумнів багато міфів, якими “годували” пропагандисти все російське населення протягом років.

Окрім цього, на думку Центру протидії дезінформації, російський військове і політичне командування дуже занепокоєне тим, що бойові дії в Курській області не супроводжуються насильством проти цивільних з боку української армії.Тому на сьогодні російська пропаганда намагається активно змістити акцент з поразок та помилок керівництва їх країни на ЗСУ,  створюючи зовнішній та внутрішній меседж про те, що українська армія нібито вбиває цивільних людей на Курщині. Так 12 серпня Центр протидії дезінформації та Служба безпеки України вже попереджали про те, що росіяни намагатимуться інсценувати воєнні злочини на Курщині, перевдягнувшись у форму ЗСУ

Викриття Український Червоний Хрест попередив про створення фейкового телеграм-каналу

Адміністратори фейкового телеграм-каналу «Червоний Хрест України» заохочують людей залишити свої особисті дані в онлайн-заявці для нібито «отримання грошової допомоги у розмірі 6500 грн». Про це попередив Червоний Хрест України на своїй офіційній сторінці у фейсбуці.

Організація зазначила, що вона не збирає персональні дані чи дані банківських карток через соціальні мережі та боти, а також наголосила, що всі офіційні канали комунікації Українського Червоного Хреста є верифікованими, тобто «визнані соціальними мережами та мають біля назви синій кружечок з галочкою, яка підтверджує цей статус». У разі виявлення підозрілої інформації вони закликають написати у службу підтримки Українського Червоного Хреста sos@redcross.org.ua або уточнити інформацію в Інформаційному центрі за номером 0 800 332 656.

6 серпня вже повідомлялося про шахраїв, що розсилали фейкові листи від податкової, щоб зламати пошту українських організацій.

Меседж Атака ЗСУ на Курську область нібито є «політичною агонією» Зеленського

Пропагандисти поширюють у медіа інформацію, що напад українських сил на Курську область нібито свідчить про «агонію» Президента України Володимира Зеленського і що в Києві незабаром почнеться паніка та державний переворот. У цьому вони посилаються на заяви американського політолога Скотта Беннета. 

На цей меседж звернули увагу фахівці Центру стратегічної комунікації та інформаційної безпеки. Вони наголошують, що пропаганда вже не вперше намагається пророкувати крах «режиму Зеленського», починаючи з 2023 року, постійно поширюючи вигадки про військовий переворот, «»третій Майдан«» або ліквідацію Президента третіми силами. Метою цих кремлівських маніпуляцій є нав’язування українцям і західній аудиторії уявлення про Україну як «крихку» і «вразливу» державу.

Скотт Беннет є давнім улюбленцем російської пропаганди. Наприклад, у листопаді 2023 року він відвідав тимчасово окуповані території Донбасу і поширював брехню, що Соледар нібито був зруйнований «американською зброєю». А у березні 2024 року Беннет навіть звернувся до Путіна з проханням надати йому російське громадянство, заявляючи про бажання використовувати свої навички «на благо Росії».

Фейк ЗСУ нібито атакували ЗАЕС через «провал» операції в Курську

Пропагандистські анонімні телеграм-канали поширюють інформацію, що ЗСУ нібито зазнали невдачі під час наступу в Курській області і в «розпачі» атакували Запорізьку АЕС. Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці Центру стратегічної комунікації та інформаційної безпеки. Насправді, пожежа на Запорізькій АЕС сталася 11 серпня, і російські пропагандисти одразу звинуватили українську армію в нападі на станцію. Наразі фейкові новини заповнюють інформаційний простір повідомленнями про нібито «українські дрони» і те, що «Росії невигідно» підпалювати АЕС.

Однак у заяві МАГАТЕ від 12 серпня зазначається, що експерти агентства перевірили місце пожежі і не знайшли жодних «залишків дронів», що спростовує твердження кремлівської пропаганди про обстріл станції.

Єдине джерело загрози для АЕС — це Росія, яка захопила станцію, перетворила її на військову базу і використовує для провокацій та ядерного шантажу. Росія вже неодноразово організовувала провокації на Запорізькій АЕС і звинувачувала Україну в атаках на енергетичні об'єкти.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.