Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Лютого станом на 1085 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2692
Фейк
809
Маніпуляція
767
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Ватикан нібито заявив, що USAID ввів понтифіка в оману для зустрічі дружин захисників «Азовсталі»

Пропагандисти розповсюджують у медіа підроблений відеоролик, нібито створений телеканалом Euronews. У цьому відео посилаються на слова, нібито виголошені особистим секретарем Папи Римського Франциском Даніелем Пеллізоном щодо аудієнції понтифіка з дружинами українських військовополонених захисників «Азовсталі», яка відбулася 11 травня 2022 року. У ролику стверджується, що Ватикан начебто назвав цю зустріч помилковою, оскільки Святий Престол «ввело в оману» Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). За словами Пеллізона, які йому приписує фейкове відео, тоді у Ватикані нібито вважали, що Папа зустрічається з вдовами мобілізованих українців. Втім це - неправда.

Про це пише Укрінформ. Фахівці видання з’ясували, що насправді згадане відео було штучно змонтоване та відредаговане за допомогою графічних редакторів. Російські пропагандисти використали зображення, що перебувають у відкритому доступі в мережі, зокрема, фото туристичної брошури Рима, знімок Даніеля Пеллізона та фотографію зустрічі Папи Франциска з дружинами українських військових. Цей ролик відсутній як на офіційному сайті Euronews, так і в соцмережах телеканалу. Ба більше, жодних подібних заяв не робили й представники Ватикану.  

Ця дезінформаційна кампанія спрямована на дискредитацію українських військових, зокрема бійців полку «Азов», на міжнародній арені. У 2022 році Верховний суд Росії визнав цей підрозділ «терористичною організацією». Відтоді російська пропаганда систематично поширює фейки про «Азов» з метою їхньої дискредитації. 11 травня 2022 року Папа Франциск дійсно зустрівся з дружинами полонених захисників Маріуполя. Під час цієї аудієнції обговорювалося питання посередництва у звільненні бійців «Азову» з полону, а також надання допомоги пораненим захисникам, які перебували на «Азовсталі».

Маніпуляція ЄС нібито скасує безмитний режим для України, бо втомився від неї

Пропагандисти поширюють у соціальних мережах та на своїх сайтах інформацію про те, що Європейський Союз нібито вирішив скасувати безмитний режим для України, встановлений у 2022 році, через втому від неї в Європі. Зокрема, стверджується, що з 5 червня 2025 року ЄС повертається до режиму квот і мит, що змусить Україну шукати нові ринки збуту, оскільки агропродукція є основним джерелом валютних надходжень для країни. Однак насправді ця інформація є маніпулятивною.

Про це пише StopFake. Фахівці проєкту з’ясували, що хоча Європейська комісія дійсно не планує продовжувати одностороннє скасування мит на українську сільськогосподарську продукцію після 5 червня 2025 року, після цієї дати набуде чинності нова угода, яка передбачає взаємну лібералізацію торгівлі, тобто вигоди для обох сторін. За даними польської радіостанції RMF FM, єврокомісар з питань сільського господарства Крістоф Гансен оголосив про укладення угоди в рамках Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (DCFTA), яка є частиною Угоди про асоціацію між ЄС та Україною від 2016 року. Він наголосив, що обидві сторони повинні працювати в межах цієї угоди. Йдеться не про повернення до довоєнних правил торгівлі, що могло б завдати значних втрат Україні, яка суттєво збільшила свій експорт до ЄС. Натомість планується взаємна лібералізація торгівлі, яка може включати встановлення квот на чутливі сільськогосподарські товари та нові гарантійні умови. Угода також передбачає, що Україна повинна буде дотримуватися стандартів ЄС щодо безпеки харчових продуктів та добробуту тварин. Усе це сприятиме поступовій інтеграції України до єдиного ринку з метою її майбутнього членства в ЄС. 

Через таку дезінформацію Москва намагається посіяти паніку серед українців, особливо серед фермерів та підприємців, які залежать від експорту до ЄС. Пропаганда хоче створити враження, що Україна втрачає підтримку Заходу, що може підірвати довіру громадян до європейських партнерів і керівництва країни. Також пропагандисти намагаються зобразити ЄС як ненадійного партнера, який нібито «втомився» від України і хоче відмовитися від її підтримки. Це частина ширшої стратегії, спрямованої на дискредитацію Заходу та його допомоги Україні. Російська пропаганда намагається загострити суперечності між Україною та окремими країнами ЄС (наприклад, Польщею, Угорщиною, Словаччиною), які мають власні аграрні інтереси. Кремль використовує тему експорту української продукції, щоб посилити розкол між союзниками.  

Фейк Вигадки про нові звірства ЗСУ на Курщині

Російська пропаганда активно поширює інформацію про нібито нові «звірства Збройних Сил України» на території Курської області. Зокрема, Міністерство оборони Росії заявило, що українські військові нібито «вбили майже всіх чоловіків» у селі Миколаєво-Дар'їне. Буцімто, ці твердження базуються на свідченнях евакуйованих мешканців цього населеного пункту.

Насправді, такі заяви є безпідставними та не підтверджені жодними доказами. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Мета таких інформаційних вкидів — виправдати продовження війни проти України та представити Росію як жертву, а не агресора. 

Поширюючи подібні фейки, російська пропаганда продовжує поширювати міську легенду про «звірства Збройних Сил України» на Курщині. Через неї вона намагається посилити ненависть до України серед російського населення та відвернути увагу від власних воєнних злочинів. Українські Збройні Сили суворо дотримуються норм міжнародного гуманітарного права та не ведуть бойових дій проти цивільного населення. Подібні фейкові повідомлення є частиною інформаційної війни, спрямованої на дискредитацію України на міжнародній арені.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.