Маніпуляція ЄС нібито скасує безмитний режим для України, бо втомився від неї
Пропагандисти поширюють у соціальних мережах та на своїх сайтах інформацію про те, що Європейський Союз нібито вирішив скасувати безмитний режим для України, встановлений у 2022 році, через втому від неї в Європі. Зокрема, стверджується, що з 5 червня 2025 року ЄС повертається до режиму квот і мит, що змусить Україну шукати нові ринки збуту, оскільки агропродукція є основним джерелом валютних надходжень для країни. Однак насправді ця інформація є маніпулятивною.
Про це пише StopFake. Фахівці проєкту з’ясували, що хоча Європейська комісія дійсно не планує продовжувати одностороннє скасування мит на українську сільськогосподарську продукцію після 5 червня 2025 року, після цієї дати набуде чинності нова угода, яка передбачає взаємну лібералізацію торгівлі, тобто вигоди для обох сторін. За даними польської радіостанції RMF FM, єврокомісар з питань сільського господарства Крістоф Гансен оголосив про укладення угоди в рамках Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (DCFTA), яка є частиною Угоди про асоціацію між ЄС та Україною від 2016 року. Він наголосив, що обидві сторони повинні працювати в межах цієї угоди. Йдеться не про повернення до довоєнних правил торгівлі, що могло б завдати значних втрат Україні, яка суттєво збільшила свій експорт до ЄС. Натомість планується взаємна лібералізація торгівлі, яка може включати встановлення квот на чутливі сільськогосподарські товари та нові гарантійні умови. Угода також передбачає, що Україна повинна буде дотримуватися стандартів ЄС щодо безпеки харчових продуктів та добробуту тварин. Усе це сприятиме поступовій інтеграції України до єдиного ринку з метою її майбутнього членства в ЄС.
Через таку дезінформацію Москва намагається посіяти паніку серед українців, особливо серед фермерів та підприємців, які залежать від експорту до ЄС. Пропаганда хоче створити враження, що Україна втрачає підтримку Заходу, що може підірвати довіру громадян до європейських партнерів і керівництва країни. Також пропагандисти намагаються зобразити ЄС як ненадійного партнера, який нібито «втомився» від України і хоче відмовитися від її підтримки. Це частина ширшої стратегії, спрямованої на дискредитацію Заходу та його допомоги Україні. Російська пропаганда намагається загострити суперечності між Україною та окремими країнами ЄС (наприклад, Польщею, Угорщиною, Словаччиною), які мають власні аграрні інтереси. Кремль використовує тему експорту української продукції, щоб посилити розкол між союзниками.