Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Лютого станом на 1094 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2707
Фейк
811
Маніпуляція
769
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Маніпулятивне повідомлення зі звинуваченням, нібито Україні вигідна атака на Чорнобильську АЕС

Проросійські телеграм-канали поширюють повідомлення, у яких влучання ударного дрона у саркофаг над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС називають «пробною провокацією».  

Автори повідомлення намагаються створити враження, що це була провокація, спрямована на зрив мирних переговорів. Вони стверджують, що пожежі не було і радіаційний фон не підвищувався, що нібито викликає сумнів у достовірності інциденту. Ставлячи запитання «Кому вигідна така провокація в момент, коли йдуть розмови про мир?», пропагандисти намагаються нав'язати читачам думку, що за атакою стоїть не Росія, без надання будь-яких доказів.

Українська влада повідомила, що вночі 14 лютого російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив у саркофаг над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС. Виникла пожежа, яку вдалося загасили. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) підтвердило, що рівень радіації всередині та зовні залишається нормальним та стабільним, а також, що агенція продовжує стежити за ситуацією.

Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом російської атаки та класифікувала удар як воєнний злочин. Також СБУ показала уламки корпуса російського безпілотника з бойовою частиною та серійним номером. 

Подібні повідомлення у пропагандистських телеграм-каналах є спробою ввести в оману та спровокувати негативну реакцію за нібито «зрив мирних переговорів» і перенести вину за обстріли України з агресора на жертву.

Фото уламків російського безпілотника, який влучив у саркофаг Чорнобильської АЕС, за інформацією СБУ  

Фейк Фейк: українець нібито підпалив «теслу» в Німеччині на протест проти закриття USAID Ілоном Маском

Російські телеграм-канали поширюють підробне відео, яке нібито походить від німецького телеканалу Deutsche Welle, повідомляє Укрінформ.

У ролику стверджується, що в Німеччині затримали українського біженця нібито за підпал власного автомобіля «тесла» на знак протесту проти закриття Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У відео також стверджується, що чоловік нібито вважає винним у ситуації з USAID персонально Ілона Маска, власника компанії Tesla. Пропагандисти заявляють, що українцю загрожують депортація і штраф у розмірі 15 тис. євро.

Скриншот телеграм-каналу який поширив фейк про підпал українцем авто в Німеччині. Джерело: Укрінформ

Однак цей матеріал є фейком. Такого відео немає ні на офіційному сайті Deutsche Welle, ні в соціальних мережах. Пропагандисти змонтували ролик з різних фото та відеофрагментів, знайдених в інтернеті, і відредагували їх за допомогою графічного редактора, щоб ускладнити ідентифікацію. Оригінальне відео підпалу автомобіля «тесла» з'явилося в мережі в березні 2024 року і не має стосунку до України чи Німеччини. Інцидент стався в американському місті Детройт, а не в німецькому Бранденбурзі, як стверджують фейкороби.

Такі фейки спрямовані на дискредитацію українців за кордоном і є спробою налаштувати суспільства та уряди європейських країн, зокрема Німеччини, проти біженців з України.

Фейк Російські пропагандисти поширюють зрежисоване відео з нібито розстрілом українського військовослужбовця

Російські пропагандистські канали поширюють зрежисоване відео, яке демонструє нібито розстріл «українського військовослужбовця», затриманого після спроби самовільного залишення військової частини. 

Скриншот зрежисованого відео, яке демонструє нібито розстріл «українського військовослужбовця» при спробі СЗЧ, джерело: ЦПД

Про це повідомив Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України на своїй сторінці у фейсбуці.

Експерти Центру протидії дезінформації звернули увагу на те, що відео зняте таким чином, що неможливо ідентифікувати місце події та осіб, які беруть у ньому участь. Крім того, поведінка людей на відео виглядає неприродною, що свідчить про його постановний характер.

Поширення згаданого відеоматеріалу здійснюється виключно через пропагандистські ресурси. Жодних незалежних підтверджень того, що інцидент міг справді статися, немає. 

У Центрі протидії дезінформації підкреслили, що подібні зрежисовані відео, які нібито зображують українських військових, уже неодноразово фіксувалися. За даними відомства, до виробництва таких фейкових матеріалів причетна студія «Крылья», пов'язана з Міністерством оборони Російської Федерації, а також підрядники, афілійовані з «Новороссия ТБ». 

Такі відеофейки поширюються з метою дискредитації та деморалізації Збройних сил України та для формування уявлень, що українці не хочуть служити в Силах оборони.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.