Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Лютого станом на 1085 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2691
Фейк
808
Маніпуляція
767
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Обман про те, що в Україні почали мобілізовувати підлітків із дитячих будинків

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відео з українським військовополоненим, який розповідає, що начебто бачив у своїй бригаді підлітків із дитячого будинку. 

Скриншот ЦПД

У Центрі протидії дезінформації повідомляють, що український військовополонений у руках росіян міг піддаватися тортурам і погрозам убивством, тож такому «зізнанню» не слід довіряти. Найімовірніше, чоловіка змусили це сказати. 

Згідно з чинним законодавством, мобілізації підлягають громадяни України віком від 25 до 60 років. Громадяни ж віком до 25 років можуть вступити до лав ЗСУ лише добровільно. 11 лютого 2025 року Міноборони України презентувало контракт для 18-24-річних добровольців, які хочуть вступити до Сил оборони на рік. 

Поширюючи подібні відео, пропагандисти намагаються дискредитувати мобілізаційний процес в Україні. Раніше ми спростовували інформацію, що близько сотні підлітків нібито вийшли на протест проти ТЦК і поліції в Харкові.

Фейк Брехня про те, що USAID фінансувало роботу «фабрики тролів», де працювали студенти зі Східної Європи

Проросійські джерела поширюють скриншот нібито із сайту USAID. Згідно зі скриншотом, агенція нібито фінансувала написання студентами зі Східної Європи русофобських коментарів у мережі й виділила на це майже 500 тисяч доларів. Повна ж назва цієї статті витрат звучить так: «Заохотити студентів університетів у Молдові, Польщі, Румунії, Словаччині зміцнювати спільноти, де проживають біженці з України, і чинити опір антиукраїнським наративам онлайн і офлайн».  

Однак насправді USAID не фінансував жодної «фабрики тролів». Про це повідомляють у проєкті StopFake. Кошти, про які пишуть пропагандисти, спрямували на реалізацію програми SURE — Students for a United and Resilient Europe («Студентство за об’єднану і стійку Європу»). У рамках цієї програми студенти з 16 університетів Східної Європи проводять дослідження й реалізують кампанії, повʼязані з протидією пропаганді, яка сіє розбрат між біженцями та місцевими громадами. Перший етап проєкту завершився фінальною презентацією в Бухаресті, де команди з Румунії, Польщі та Молдови представили свої проєкти, спрямовані на зміцнення соціальної згуртованості та стійкості в їхніх спільнотах. 

Тобто про жодне «поширення русофобських коментарів із “фабрики тролів”» не йдеться. Навпаки, саме російська пропаганда вдається до таких методів, щоб маніпулювати громадською думкою та поширювати дезінформацію. 

Раніше ми спростовували інформацію, що головна мрія молоді в Україні — нібито покинути країну назавжди.

Автор: Віталій Михайлів,

Маніпуляція Неправда, що 90% медіа в Україні повністю залежали від USAID

Російські ресурси пишуть, що агенція США з міжнародного розвитку (USAID) нібито спонсорувала 90% українських медіа. Тепер практично всі медіа в Україні нібито залишилися на межі банкрутства після того, як новообраний президент США Дональд Трамп призупинив усі гранти від USAID на 90 днів. У своїх публікаціях пропагандисти посилаються на проєкт Wikileaks.

Насправді це ― маніпуляція, повідомляють у проєкті StopFake. Насамперед як першоджерело новини Wikileaks не можна вважати достовірним джерелом інформації через проросійські інтереси засновника сайту Джуліана Ассанжа та його зв’язки з Кремлем. Wikileaks посилається на матеріал Medium, який не містить жодної інформації про те, що 90% українських медіа залежать від USAID, а також на текст організації «Репортерів без кордонів». Проте сама організація наприкінці відповідного матеріалу зробила таку примітку: 

«Раніше у цій статті йшлося про те, що дев’ять із десяти українських ЗМІ отримують фінансування від USAID. Тепер у статті уточнюється, що дев’ять із 10 українських ЗМІ отримують міжнародну допомогу, а основним донором є USAID. Ми просимо вибачення за можливі незручності».  

«Репортери без кордонів» також навели слова директорки Інституту масової інформації (ІМІ) Оксани Романюк, яка коментувала наслідки зупинення фінансування всіх програм та проєктів USAID на 90 днів. Вона сказала, що гранти були практично у всіх медіа, і якщо в деяких медіа ці гранти складали до 100% і вони лише коштом грантів могли виживати, то в інших ці гранти становили 40-60%, а в когось ще менше. Водночас вона зауважила, що гранти були не лише від США, а й від ЄС та ООН. 

Також ІМІ провели своє опитування серед українських журналістів щодо можливих наслідків призупинення американського грантового фінансування. За його результатами, лише 35% опитаних медіа сказали, що понад 75% бюджету їхніх редакцій залежали від американських грантів. Це додатково спростовує твердження про залежність 90% українських медіа від USAID.

Раніше ми спростовували інформацію, що USAID нібито платив голлівудським зіркам за відвідування України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.