Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Валерій Залужний був відсутній на засіданні РНБО 6 червня

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не з’явився на екстреному засіданні РНБО 6 червня. Мовляв, це ще раз доводить, що він «зник». Автори додають до повідомлень фото, яке опублікував Офіс президента, й зазначають, що воно відредаговане за допомогою фоторедактора. Тобто, за їхніми словами, Залужного додали на фотографії. Це — неправда. 

Фактчекери Центру протидії дезінформації пояснюють, що фото не відредаговане. Для впевненості вони скористалися спеціальним застосунком, щоб визначити, чи світлину редагували. Перевірка не дала жодних ознак того, що фото скомпільоване. Отже, автори повідомлень просто вкинули неправдиву інформацію. 

Нагадаємо, що цей фейк є частиною серії пропагандистських вкидів щодо «загибелі» військового керівництва України. Так пропагандисти прагнуть деморалізувати українців.

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «вибіркова правда»

Вибіркова правда — це тактика пропаганди, за якої частково використовується правда для введення людей в оману та досягнення власних цілей. Твердження може бути частково правдивим, може бути повністю правдивим, але не включати всю правду, або може містити декілька оманливих елементів, як-то: неправильна пунктуація, подвійні значення, спотворення правди.

Російський агітпроп часто використовує цю тактику. Свіжим прикладом є твердження дезінформаторів, що Каховська ГЕС була зруйнована під тиском води через її пошкодження у 2022 році внаслідок обстрілів американськими РСЗВ HIMARS. Обстріли справді були, але внаслідок них було пошкоджено тільки дорожнє полотно на мосту, що вів до греблі, й вони точно не могли спричинити таких масштабних руйнувань самої дамби. Західні експерти схиляються до того, що Каховська ГЕС була зруйнована внаслідок підриву зсередини.

Іншим прикладом є численні дописи проросійських анонімних телеграм-каналів щодо втрат у битві за Бахмут. Пропагандисти пишуть лише про нібито великі втрати Сил оборони, зовсім «забуваючи» про втрати збройних сил Росії та «вагнерівців», які західні посадовці оцінюють приблизно в 60 тисяч людей. Безумовно, на жаль, Сили оборони зазнали значних втрат у Бахмуті, але окупантам ця «піррова перемога» коштувала в рази дорожче.

Одним із головних дезінформаційних меседжів російської пропаганди є твердження, що західні санкції не справлять негативного впливу на економіку Росії. Серед них є меседж, що рубль зростає, зміцнюється та є ледь не найстабільнішою валютою світу. Його особливо активно просували на початку повномасштабного вторгнення. У цьому була частина правди, але російські пропагандисти свідомо замовчували той факт, що їхня валюта стрімко й дуже сильно впала у березні 2022 року на тлі запровадження західних санкцій за агресію проти України й тільки у квітні почала відновлюватися. 

Також варто розуміти, що від подальшого стрімкого падіння російську валюту врятувало ручне регулювання економіки, яке в майбутньому завжди призводить до вкрай негативних наслідків. Дезінформатори «забули» і про те, що рубль у квітні 2022 року дещо зріс лише відносно долара США, але це був аж ніяк не абсолютний показник.

Викриття Росіяни створили фейкові сторінки очільників ОВА

У мережі зафіксували низку фейкових фейсбук-сторінок очільників обласних військових адміністрацій. Імовірно, такі акаунти можуть ширити дезінформацію та загалом дискредитувати регіональну владу. 

Фактчекери Центру протидії дезінформації дослідили ці акаунти й створили вичерпний перелік фейкових сторінок.

Зокрема, пропагандисти створили фейкові сторінки голів таких ОВА (за посиланням справжні сторінки):

Фейкові сторінки можуть мати характерні ознаки: мало підписників та дописів, створені недавно та ширять неперевірену інформацію. У деяких голів ОВА акаунти верифіковані спеціальним значком-галочкою. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк У Києві зафіксовано спалах холери

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Києві зафіксували спалах холери через холерну паличку у воді. Автори повідомлень закликають людей чистити зуби та мити фрукти й овочі кип’яченою водою. Це — неправда. 

Фактчекери проєкту «По той бік новин» дослідили цей кейс і встановили, що інформація про спалах холери не відповідає дійсності. Тимчасом у «Київводоканалі» також спростували цю інформацію й повідомили, що якість питної води контролюється за показниками епідемічної безпеки та санітарно-хімічними показниками безпечності. Жодних відхилень від норми наразі немає, водопровідна вода цілком безпечна.

Також головний державний санітарний лікар Ігор Кузін заявив, що Україна готова швидко реагувати в разі виникнення спалахів холери. Поки що їх не зафіксовано. За його словами, є достатня кількість лікарських та діагностичних засобів, щоби продіагностувати гострі кишкові інфекції, в тому числі й холеру.

Меседж Каховська ГЕС була розрахована витримати ядерний удар, отже, вона «самозруйнувалася»

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що насправді Каховську ГЕС будували з розрахунком, аби вона витримала ядерний удар і не зруйнувалася. Автори дописують, що ніхто «не винен» у руйнації дамби, адже це техногенний вплив довкілля. Вони мають на увазі, нібито Каховська ГЕС самозруйнувалася з часом. Також переконують, що росіяни начебто не причетні до підриву греблі. 

За цей кейс узялися фахівці проєкту «НотаЄнота», які визначили, що така теза — безпідставна. Вони розповіли, чому пропаганді вигідно вигадувати різноманітні версії теракту на ГЕС, і дійшли висновку, що так вона розмиває інформаційне поле, вкидаючи різні версії події. Далі фактчекери розповіли, що їхні колеги з проєкту Texty.org поспілкувалися з головним інженером проєкту інституту «Укргідропроект» Миколою Калініним. Власне, це підприємство й спеціалізується на проєктуванні об’єктів енергетики на річках. 

Експерт Микола Калінін пояснив, що Каховську ГЕС справді проєктували й будували так, аби вона змогла витримати ядерний удар ззовні. Тому будь-які тези, що вона якось сама зруйнувалася, абсолютно безпідставні. Далі він наголошує, що греблю будували так, щоб вона витримала будь-який удар ззовні, але не зсередини. На його думку, це були декілька одночасних вибухів зсередини. Тобто ГЕС була замінована зсередини самої будівлі та всього комплексу. А вибухи не було чутно, оскільки основний масив вибухівки був у внутрішніх приміщеннях ГЕС, нижче рівня землі. 

У такий спосіб агітпроп намагається вибілити російських силовиків та заперечити їхні злочини. Нібито Каховська ГЕС самозруйнувалася, бо «її час збіг». Що ще пропагандисти писали про про підрив дамби Каховської ГЕС, читайте в нашій добірці.  

Фейк Іспанський журнал El jueves опублікував обкладинку, на якій українські військові відмовляються від контрнаступу

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нещодавно іспанський сатиричний журнал вийшов з обкладинкою з написом: «Який контрнаступ? Нам попереднє ще доїдати й доїдати!» На самій обкладинці зображені хробаки і скелет з амуніцією, який нібито символізує українського військового. Автори дописують, що весь світ насміхається з планів Зеленського про контрнаступ. Це — неправда. 

Фахівці Центру протидії дезінформації дослідили цей кейс і встановили, що такої обкладинки не існує. Останній наразі випуск вийшов 3 травня під номером №2387, тоді як на відредагованій обкладинці вказано №2388. На офіційному сайті журналу також такої обкладинки нема.

Ми неодноразово спростовували фейки, які стосуються підробних обкладинок на іноземних журналах/газетах. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Україна провалить контрнаступ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують фейкові обкладинки саме гумористичних журналів, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.