Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Травня станом на 804 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2127
Фейк
691
Маніпуляція
647
Меседж
434
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 9 січня

У випуску спростовуємо такі фейки: Пентагон вивчає захоплену російську техніку, бо хоче отримати "передові технології", американці "розводили кліщів в Україні, щоб збільшити захворюваність на бореліоз" у прикордонних районах Росії.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Тарифи на електроенергію для всіх жителів України збільшаться на 47%

Таке повідомлення шириться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що ціни на електроенергію кардинально зміняться. Мовляв, до першого липня 2023 року українцям слід очікувати збільшення цін на електроенергію до 47%. Це — неправда. 

За словами фактчекерів StopFake, ціна зміниться не для всіх споживачів. Підвищення тарифів на електрику торкнеться лише непобутових споживачів. Тобто, наприклад, для споживачів-підприємців, які купують електроенергію для власного бізнесу. Фахівці кажуть, що це пов'язано з російськими обстрілами української енергетичної інфраструктури. Для непобутових споживачів ціна на електроенергію до липня 2023 року збільшиться на 18%, а не на 47%. 

Пропагандисти поширюють цей фейк задля підживлення наративу про те, що високопосадовці не дбають про українців, а лише підвищують ціни на комунальні послуги, продають електроенергію за кордон й тому в людей вимикають світло тощо. Вони хочуть створити картинку нестерпного життя українців. Проте більшість проблем з електроенергією в Україні виникли через дії ворожої Росії, яка систематично обстрілює енергетичну інфраструктуру України. 

Меседж Росія страждає від постійного відчуття відсутності безпеки, тож Україна має зберігати нейтралітет

 У проросійських та пропагандистських телеграм-каналах пишуть, що у США міркують про те, як Україні треба дати спокій та не долучати до жодних інституцій і організацій, як-от ЄС та НАТО. Мовляв, якби Україна вже вступила до НАТО, кордони Альянсу були б у межах 500 кілометрів від Москви. Пропагандисти кажуть, що тоді Росія відчуватиме постійну загрозу та небезпеку з боку НАТО.

Пропагандисти поширюють цей меседж, аби виправдати війну в Україні. Нібито Росія захищається від НАТО, а саме тому вдерлася на територію України. Однак Україна — незалежна й суверенна держава, вступ до НАТО чи ЄС не мають контролюватися третіми державами. Тож наші постійні партнери лише підтримують Україну в ініціативі до вступу до ЄС або НАТО.

Фейк Молдова надала можливість Україні керувати своїм повітряним простором, зокрема збивати ракети

Таке повідомлення шириться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що оскільки Україна та Молдова домовилися про співпрацю у сфері протиповітряної оборони, то Україна отримає право збивати ракети у повітряному просторі Молдови. Це — неправда. 

Насправді, як кажуть фактчекери VoxCheck, ні Україна, ні Молдова не заявляли про такі домовленості. Однак нещодавно країни домовилися співпрацювати в питаннях протиповітряної оборони. Немає жодної інформації щодо того, чи обговорювали вони взагалі на зустрічі можливість того, що Україна збиватиме ракети у повітряному просторі Молдови. Офіційні сторони перемовин не робили таких заяв.

У такий спосіб пропагандисти намагаються показати, що наші партнери нездатні допомагати Україні, адже самі потребують захисту.

Фейк Гумористичний журнал «Humor Times» присвятив обкладинку Зеленському в образі сарани

У мережі поширюють нібито нову обкладинку гумористичного журналу «Humor Times». На карикатурі зображена сарана, яка символізує президента України, який буцімто виїдає всі гроші. Однак це — фейк. 

За словами фахівців VoxCheck, на обкладинці, яку поширюють у мережі, зазначено, що це випуск за грудень 2022 року. Втім, на сайті ще немає обкладинки за грудень 2022 року, проте її уже опублікували на фейсбук-акаунті видання. Обкладинки із Зеленським у фейсбуці також немає.

Пропагандисти регулярно створюють фейкові обкладинки відомих ЗМІ, на яких зображають українського президента у невигідному світлі. У такий спосіб вони дискредитують Зеленського й створюють видимість того, що його підтримка у світі зменшується. Мовляв, більшість людей, зокрема, і преса, вважають його клоуном, не ставляться до нього серйозно.  

Фейкова обкладинка
Справжня обкладинка

Фейк На першій різдвяній літургії ПЦУ у Києво-Печерській лаврі були присутні лише бойовики та преса

Таке повідомлення шириться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що у Києво-Печерській лаврі митрополит Епіфаній провів різдвяну літургію лише для військових і преси. Мовляв, решта людей не захотіли брати участь у літургії, адже визнають лише православну церкву московського патріархату, а православну церкву України вважають розкольницькою. Однак це — брехня. 

Як пише StopFake, низка ЗМІ, які висвітлювали богослужіння, зазначили, що на різдвяну службу зібралося багато вірян. З фото й відео видно, що у церкві не лише журналісти, військовослужбовці, а й багато просто вірян. Святкова літургія в лаврі також транслювалася національними телеканалами. На трансляції видно, хто був у храмі під час служби. 

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб переконати всіх, що Православна церква України не популярна серед українців, і таку церкву вважають схизматичною. Тобто такою, яка відділилася від справжньої, канонічної. 

Наприклад, раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Православна церква України нібито не отримувала дозволу від адміністрації заповідника «Києво-Печерська лавра» на проведення богослужіння 7 січня. УПЦ МП назвала намір Епіфанія провести службу в Лаврі спробою «силового захоплення». Такі фейки потрібні пропагандистам, щоб дискредитувати Православну церкву України, яку вони вважають розкольницькою. Мовляв, вона в Україні нікому не потрібна, її представники порушують закон тощо. Також Росія намагається створити видимість, що українці воліють ходити в храми Московського патріархату.

Фейк У США відзначили успіхи російської армії у війні

Таке повідомлення шириться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що Росія наразі перемагає Україну, і це навіть відзначили у США. Мовляв, там переконані, що Україна програє у війні з Росією. Як доказ пропагандисти посилаються на матеріал інформаційного агентства Reuters, у якому журналісти нібито розповідають про це. Проте це — неправда.

Насправді як кажуть фахівці StopFake, в Міноборони США не говорили про тотальний успіх Росії й навіть на окремих ділянках. Проте справді в останніх брифінгах Міноборони США йшлося про те, що хоч за Бахмут ведуться важкі бої, Україна продовжує утримувати місто. Відтак, у США не визнали дії російських військ повністю успішними. 

Пропагандисти поширюють такі повідомлення, аби переконати свою аудиторію та світ, що Росія перемагає й це, буцімто, бачать навіть союзники України. Наприклад, США. Так російська пропаганда намагається створити свою альтернативну реальність, запевняючи, що росіянам невдовзі слід чекати на перемогу. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.