Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Листопада станом на 1007 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 6 липня

У випуку розбираємо фейки про повістки через «Дію», блокування на Заході медіа, що «розповідають правду про війну», «опорний пункт ЗСУ» на території Запорізької міського палацу дитячої та юнацької творчості та ін.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття У твіттері створили фейкову сторінку Залужного.

У соціальній мереж твіттер створили фейкову сторінку головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного. У Генштабі ЗСУ повідомили, що Залужний не має офіційної сторінку в твіттері.

Фейк Українські активісти обклеїли Меморіал в Освенцимі антиросійськими стікерами.

У соцмережах поширювали інформацію, що українські активісти 22 червня, у річницю вторгнення нацистської Німеччини в Радянський Союз у 1941 році, обклеїли стіни та паркани Меморіалу в Освенцимі антиросійськими стікерами. Разом з цими дописами також ширили фото з червоно-білими та чорними наклейками з написом «Росія та росіяни, єдиний газ, на який заслуговуєте ви та ваша країна, — це Циклон Б (отруйний газ, який використовувався в нацистських таборах смерті — Ред.)».

Як пише Reuters Fact Check, Меморіал Аушвіц повідомив, що таких наклейок у місцях, зображених на фото, не знайшли: «Усе вказує на те, що фотографії є просто маніпуляцією, і цей інцидент слід розглядати як примітивну та грубу пропаганду». Представник музею сказав, що камери безпеки також не зафіксували нікого, хто клеїв стікери в червні 2022 року або раніше. Разом з цим, професор комп’ютерних наук, який спеціалізується на аналізі зображень і цифровій криміналістиці в Каліфорнійському університеті в Берклі, Хані Фарід сказав, що вважає, що зображення, ймовірно, були підроблені. Тож цей фейк є частиною меседжу про нібито «русофобію». Державний департамент США раніше говорив, що твердження про «русофобію» проглядаються в низці тем і використовуються щоразу, коли уряд Росії хоче зобразити себе жертвою, тоді як насправді є агресором.

Фейк Литва розібрала ділянку залізниці до Калінінграда.

Російські та українські ЗМІ й соцмережі поширили фейк, що Литва буцімто розібрали ділянку залізниці, що сполучає Росію, Білорусь із Калінінградом. Разом з цим, зазначають, що розбирати залізницю нібито допомагали «дуже мотивовані у цьому питанні» біженці з України. Цей фейк є частиною інформаційної кампанії проти Литви, яку Росія розгорнула після блокування транзиту до Калінінграда.

StopFake пише, що насправді першоджерелом цієї новини став сайт сатиричних, вигаданих «новин» «Панорама». Видання застерігає свою аудиторію, що всі тексти на сайті не є реальними новинами. Транзит до Калінінграда обмежили для деяких вантажних перевезень з 17 червня через санкції, запроваджені Брюсселем. Митний департамент Литви повідомляв, що заборона на транзит цементу, спирту та інших продуктів набуде чинності з 10 липня, на вугілля та інші види твердого викопного палива – з 10 серпня, на російську нафту – з 5 грудня. Але про розбір залізничних колій не йдеться. Зокрема, Литовські залізниці заперечили припинення транзиту між Росією та Калінінградом після того, як російські офіційні особи висловили гнів із приводу ймовірного рішення, яке нібито перервало потік товарів у регіон.

Меседж США мусять компенсувати збитки постраждалим від COVID-19 країнам, бо причетні до його створення.

Голова Держдуми Росії В'ячеслав Володін поширив інформацію, що США буцімто причетні до створення COVID-19, тому мусять компенсувати збитки постраждалим від пандемії коронавірусу країнам. У цій заяві він, зокрема, вчергове розповсюдив фейк про «біолабораторії США».

Насправді комісія ВООЗ, яка проводила в Китаї розслідування обставин початку епідемії та вивчала можливе походження нового вірусу, повідомила, що COVID-19 має природне походження — природним джерелом є кажани. У ВООЗ не виявили випадків коронавірусної хвороби раніше грудня, тож першим місцем поширення вірусу був Ухань (Китай). Експерти також вважають «вкрай малоймовірною» версію про те, що вірус втік з Уханьского інституту вірусології — жодних доказів того, що цей вірус, або подібний, вивчали б в лабораторіях Ухані. Крім того, як раніш писав VoxUkraine, різні дослідження підтвердили, що вірусу MERS-Cov, найімовірніше, виник у кажанів і передався верблюдам до того, як набув здатності передаватися людині — так само і з вірусом SARS-CoV-2. «Більшість вчених, а також ВООЗ схиляються до думки, що вірус виник внаслідок природної мутації і перейшов до людей від тварин. Це підтверджують і новіші дослідження зразків нового коронавірусу», — розповіли фактчекери. Фейки про так звані «американські біолабораторії», зокрема, в Україні «Детектор медіа» неодноразово спростовував — детальніше читайте тут.

Маніпуляція Британців обманюють, що ціни на пальне зросли через вторгнення Росії в Україну, адже в Україні паливо дешевше.

У соцмережах на іноземну авдиторію поширюють маніпулятивну тезу, що британців нібито обманюють щодо зростання вартості палива після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Як «аргумент» використовують порівняння ціни на паливо в Україні та Британії, а також закликають «прокинутися та зроби щось».

Ціни на паливо в Україні насправді нижчі, ніж у Британії. Однак, як пише Reuters Fact Check, це пов’язане з податками на паливо. Разом з цим, в обох країнах роздрібні ціни на паливо зросли після початку великої війни. Керівник дослідницького відділу The Global Economy Project Невен Валєв, речник RAC Саймон Вільямс, головний аналітик Wood Mackenzie Ізабель Гілкс пояснили, що країни з нижчими акцизами на пальне мають нижчі ціни. Вільямс додав, що український бензин «наразі не має акцизного збору та має лише 7% ПДВ». Натомість, за словами Гілкс, у Британії податки на бензин і дизельне пальне «включають 20% ПДВ і мито на пальне в розмірі майже 53 пенса за літр». Тож на різницю у вартості палива в Україні та Британії впливає оподаткування, водночас це не доводить, що громадськість обманюють щодо цін у Великій Британії. Цю маніпуляцію поширюють, щоб підживити меседж про «загальну втому від війни» та викликати в британців недовіру до власного уряду, а в перспективі спонукати їх виступати проти ініціатив влади з підтримки України.

Фейк Пентагон вимагав виключити Литву з НАТО через блокування Калінінградської області.

Росія поширила в соціальних мережах інформацію, що речник Пентагону, генерал армії США Роберт Джефферсон нібито вимагав виключити Литву з НАТО через блокаду Калінінградської області.

Представники НАТО та Пентагону спростували Check Your Fact цю інформацію. «Це повна нісенітниця. Литва є цінним союзником НАТО, і Сполучені Штати не закликали до виключення Литви з НАТО», — заявив представник НАТО. Фактчекери також повідомили, що насправді жодного офіцера під іменем «Роберт Джефферсон» немає в базі даних Управління генеральних офіцерів армії США. Раніше російські медіа поширили фейк, що Литва нібито має намір анексувати Калінінградську область та провокує Росію на військовий конфлікт із НАТО. Російська пропаганда часто використовує меседжі, що західні країни буцімто «роблять замах на територіальну цілісність» Росії, Білорусі, України тощо. Насправді попри розповсюдження Кремлем подібних меседжів та конспірологічних теорій, саме Росія окупувала частину України, Грузії, Молдови, Японії та Чечню.

Фейк Журнал Money назвав Володимира Зеленського «Королем західної корупції».

У соцмережах серед іноземної авдиторії поширюють фейкове зображення нібито обкладинки журналу Money з Володимиром Зеленським, на якій президента України буцімто назвали «Королем західної корупції» та звинуватили у «відмиванні доларів американських платників податків». На фейковому зображенні Зеленський сидить верхи на коні із 100-доларових купюр.

У Reuters Fact Check повідомили, що насправді це фотошоп обкладинки за 2016 рік, на якій був зображений комік Джон Олівер. Представник Money також підтвердив фактчекерам, що журнал ніколи не публікував цю обкладинку з Зеленським на сайті чи в соціальних мережах. Ба більше, Money з 2019 року не видає друковане видання.

Маніпуляція Захід блокує ЗМІ, які розповідають правду про події в України.

Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров поширив маніпулятивну тезу про західні держави, звинувативши їх в блокуванні засобів масової інформації, які буцімто «розповідають правду про події України». Він не уточнив, про які саме медіа йдеться. Відомо, що ЄС та Британія блокують на своїй території російські державні пропагандистські ЗМІ, такі як RT чи Sputnik, наприклад. Ці видання фінансуються Росією та систематично поширюють російську дезінформацію, про що неодноразово вже писали як українські, так й іноземні експерти. Зокрема, Рада Європи пояснила, що 2 березня Євросоюз терміново заборонив мовлення Sputnik і Russia Today на території унії до того часи, доки РФ та пов’язані з нею ЗМІ «не припинять дії з дезінформації та інформаційних маніпуляцій проти ЄС та його держав-членів». Окрім безпосереднього блокування діяльності цих медіа, у Британії та країнах ЄС також заблоковані акаунти цих видань у фейсбуці (з цим запитом уряди країн зверталися до Meta). Натомість у самій Росії за останніх час заблокували роботи низки іноземних видань: «Голос Америки», BBC, «Радіо Свобода», Euronews, The Telegraph. Їх заблокували саме через інформування про дії Росії на території України та про перебіг війни.

Фейк Дуда сказав, що Балтійське море стане «внутрішнім морем НАТО».

Російські ЗМІ поширили інформацію, що президент Польщі Анджей Дуда буцімто заявив, що після вступу Швеції та Фінляндії до НАТО Балтійське море стане «внутрішнім морем» Північноатлантичного Альянсу. Цю фейкову заяву потім використовували російські політики, щоб вчергове звинуватити Польщу та інші країни Європи в буцімто «провокуванні конфронтації між НАТО і Росією».

Насправді Дуда не робив подібних заяв. Як пише StopFake, на саміті НАТО в Мадриді він висловив підтримку вступу до Північноатлантичного Альянсу Швеції та Фінляндії та говорив про зміцнення флангу, кордон якого з Росією розтягнеться на понад 1600 кілометрів. «Той факт, що Швеція та Фінляндія є державами басейну Балтійського моря, не означає, що Балтійське море нібито стало внутрішнім морем НАТО, як написали російські ЗМІ. НАТО не є наддержавним утворенням, яке претендує на захоплення територій, яким його зображує кремлівська пропаганда. Північноатлантичний Альянс — це військово-політичний блок, основною метою якого є стримування можливої військової агресії проти країн — його учасниць», — пояснили фактчекери.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.