Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Січня станом на 1047 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2611
Фейк
778
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «каструлеголові»

Термін «каструлеголові» походить ще з часів Євромайдану, але сьогодні його використання активізувалося російськими пропагандистами через протести в Грузії. Так, тепер цим словом вони зневажливо називають не тільки українців, а й грузинів, які беруть участь у протестах, спровокованих заявою прем’єр-міністр Грузії Іраклія Кобахідзе припинити процес євроінтеграції до 2028 року

16 січня 2014 року під час Євромайдану Верховна Рада України ухвалила низку резонансних законів, відомих як «Закони 16 січня», «Диктаторські закони», серед яких була заборона носити захисні каски під час акцій протесту. У відповідь на це українці почали чіпляти собі на голову каструлі та інші речі, щоби висміяти цей закон та продемонструвати його абсурдність. Своєю чергою, росіяни почали обзивати українців «каструлеголовими».

Сьогодні російська пропаганда стверджує, що Грузія «прийняла естафету від українських каструль, які настукали у 2014 собі на голову зраду, розруху та смерть». Також пропагандисти вважають, що протести в Грузії проплачені Заходом, і що зараз відбувається «тбілісько-київське каструльне дежавю з роздачею європейських намордників».

Використовуючи термін «каструлеголові», агітпроп одночасно дискредитує як Євромайдан, так і сьогоднішні події в Грузії, а також українців і грузинів, які мають активну громадянську позицію.

Меседж Україна нібито затягує обміни полоненими

Російська омбудсменка Тетяна Москалькова звинуватила Україну в затягуванні обмінів полоненими та небажанні забирати своїх військовослужбовців, які тривалий час утримуються в Росії. Утім це - неправда.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Український омбудсмен Дмитро Лубінець категорично спростував ці твердження. Він підкреслив, що Україна готова повернути всіх своїх громадян, зокрема тяжкопоранених і тяжкохворих, для чого була створена змішана медична комісія. Однак російська сторона досі ігнорує процес створення цієї комісії, фактично блокуючи можливість проведення обмінів. Така поведінка Росії, за словами Лубінця, є свідомим і цинічним інструментом тиску на тих, хто очікує повернення своїх близьких.

Лубінець також зауважив, що Росія систематично використовує дезінформацію, спрямовану на маніпуляцію суспільною думкою та звинувачення України у зриві переговорів. Українська сторона залишається відкритою до діалогу і готова співпрацювати для якнайшвидшого повернення всіх своїх громадян додому.

Фейк Росія нібито збила 10 ракет ATACMS за тиждень

Міністерство оборони Росії 29 листопада заявило, що за тиждень нібито збило 10 ракет ATACMS, додаючи це до загальних «успіхів» у листопаді: 15 ракет ATACMS і 37 HIMARS. Ба більше, МО Росії регулярно звітує про «знищення» пускових установок HIMARS, кількість яких вже перевищила ту, яку отримала Україна. Втім це - неправда.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Ці заяви спрямовані на підтримку ілюзій Росії, адже російська пропаганда давно діє за принципом кількісного перебільшення. Для прикладу, ще у 2017 році Сергій Шойгу доповідав про «звільнення» 500 тис. км² у Сирії, хоча площа країни становить лише 185 тис. км². Водночас, реальні факти залишаються поза офіційними зведеннями. Листопад 2024 року став найбільш втратним для Росії з початку війни: за цей місяць російська армія втратила 45,720 солдатів, як убитими, так і пораненими. Але ці дані залишаються поза увагою пропагандистів, які фокусуються на створенні ілюзорних перемог.  

Російські фейкові «звіти» не лише формують хибну картину реальності для внутрішньої аудиторії, але й покликані відволікати увагу від масштабних втрат і провалів Росії на фронті.

Фейк Розробники гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl нібито співпрацюють з українською владою для мобілізації громадян

Російська пропаганда стверджує у соцмережах та інших медіа, що GSC Game World, розробники гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, нібито співпрацює з українською владою для мобілізації громадян. За словами пропагандистів, гра буцімто збирає особисті дані гравців, такі як IP-адреси, імена, місцезнаходження, навіть без їхньої згоди, передаючи цю інформацію українським військовим комісаріатам. Цей фейк супроводжувався використанням логотипу видання Wired, що мало надати інформації вигляду достовірності. Пропагандисти також стверджують, що студія отримала фінансування від уряду України в обмін на таку діяльність. Утім це фейк. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Насправді студія GSC Game World зібрала значні кошти ($800 тисяч) на підтримку ЗСУ за допомогою краудфандингу та передала їх українському благодійному фонду «Повернись живим». У відповідь Росія почала кампанію проти гри, включно із заявами про можливу заборону її в Росії.  

Цей випадок є черговим прикладом поширення дезінформації, спрямованої на дискредитацію українських досягнень, зокрема у сфері відеоігор. Це також продовження кампанії, подібної до раніше зафіксованої дезінформації про фейкові трейлери від імені Netflix, яка отримала назву «Матрьошка». Основна мета таких фейків – підрив довіри до України та її ініціатив на світовій арені. 

Маніпуляція Столтенберг нібито погодився із територіальними поступками Росії

Пропагандисти пишуть у соцмережах, що колишній Генсек НАТО Єнс Столтенберг нібито заявив, що «якщо лінія припинення вогню передбачає збереження російського контролю над територіями, це означає, що Україна повинна назавжди відмовитися від цих територій». Утім це неправда.

Про це пишуть фахівці Центру протидії дезінформації. Вони з’ясували, що насправді Столтенберг у цьому інтерв’ю для Table.Briefings акцентував увагу на тому, що можливе припинення вогню, якщо воно залишить Росії тимчасово окуповані території, не означає остаточну відмову України від своїх земель. Пропагандисти спотворили його слова, заявляючи про нібито згоду Заходу на поступки територіями.  

Ця маніпуляція спрямована на те, щоб посіяти зневіру серед українців і західних союзників, а також дискредитувати позицію НАТО та міжнародної спільноти, яка підтримує територіальну цілісність України та засуджує агресію Росії. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.