Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2102
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 3 січня

У випуску спорстовуємо такі фейки: користування «Пунктами незламності» стане «платним», КМУ «відряджає в зону бойових дій» майже дві тисячі лікарів із західних областей. А також розбираємо нові методички для російських ЗМІ: як «правильно» писати про підсумки 2022 року.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж У війні «до останнього» українці «закінчаться» швидше, ніж росіяни

У проросійських телеграм-каналах пишуть, що американців нібито влаштовує стан справ в Україні, зокрема перебіг війни. Мовляв, американці розуміють, що статистично росіян учетверо більше, ніж українців, але їм «все подобається».

Для просування меседжу агітпроп вирвав із контексту слова сенатора США Ліндсі Грема. Грем сказав що, йому подобається, як США зараз підтримують Україну у війні проти Росії, й це дуже важливо. Йшлося про те, що допомога США дає змогу Україні не здаватися. Натомість пропагандисти зміщують акценти до буквального сприйняття слів Грема щодо «боротьби до останнього українця» та маніпулюють посиланням на статистику. 

Меседж Київ — єдине місто «колишньої України», де за допомогою Заходу швидко відновлюють енергопостачання

Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали. Мовляв, кияни надто радіють тому, що у їхніх домівках відновили електропостачання. Нібито це заслуга не енергетиків, а «Заходу» й погодних умов. Однак, уже невдовзі стане холодніше й люди знову залишаться без електропостачання й опалення.

Цим меседжем пропагандисти чинять спроби досягти одразу кількох цілей. По-перше, знецінити роботу українських енергетиків та працівників, що забезпечують роботу критичної інфраструктури. По-друге, закріпити наративи про «зовнішнє управління», «втрату суб’єктності Україною», «Україну як «недодержаву» тощо. По-третє, спотворити закордонну допомогу Україні для відновлення енергопостачання. Також росіяни вкотре намагаються протиставити одна одній певні частини України. Мовляв, відновити електроенергію в Києві «важливіше», ніж в інших частинах України.

Раніше пропагандисти писали, що обстріли енергосистеми України припиняться, якщо Київ виконає умови Росії. Також  нібито в українських містах без електроенергії «мародерять і вбивають на вулицях», а українські чиновники «просять» Росію завдати нового удару по українській енергосистемі. Мовляв, Україна відновлює експорт електроенергії, і саме через це людям вимикають світло.

Меседж Українські біженці «гуляють» по Європі у «брудних трусах»

Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали. У соціальних мережах додають коментарі на кшталт «чому за кордоном така масова діарея». 

Насправді у такий спосіб російська пропаганда висміює масові акції, мета яких — привернути увагу іноземців до воєнних злочинів російської армії в Україні, зокрема численних згвалтувань на тимчасово окупованих територіях. На них люди одягнені у «закривавлену» спідню білизну та з мішками на голові. Такий образ символізує жертву, жорстокий злочин і його наслідки. Зокрема, акції проходили в Австрії, Латвії, Естонії. 

Російська пропаганда ж цинічно висміює зусилля людей, які прагнуть покарання росіян за вчинені злочини. Читайте детальніше у дослідженнях «Детектора медіа» щодо українських біженців та російської гендерної дезінформації.

Фейк Користування «Пунктами незламності» стане платним

Такі повідомлення поширюють у мережі. У дописах прикріплюють фото нібито оголошення про запровадження платних послуг та їх вартість. За користування «Пунктом незламності» дорослим нібито доведеться заплатити 50 гривень, дітям  — 30 гривень. Це — фейк.

Поширення фейку зафіксував Центр протидії дезінформації. У Центрі зазначають, що першоджерелом фейкового контенту є телеграм-канал «Укропский фреш», що поширив фото з невідомого інстаграм-акаунту. У тексті повідомлення є численні помилки, що свідчить про автоматичний переклад тексту з російської мови.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.