Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Пропагандисти створили фейковий анімаційний відеоролик про працівників ТЦК

Низка пропагандистських телеграм-каналів поширює маніпулятивний анімаційний відеоролик, у якому проілюстрована розмова хлопчика з персоніфікованими шкільною дошкою та сонцем (персонажі мультика). Хлопчик запитує в них, чому його батька силоміць забрали працівники ТЦК, на що шкільна дошка йому відповідає, що ті виконували свій обовʼязок, а неправильним було те, що батько хлопчика «не хотів іти». Після цього до розмови долучається сонце та продовжує просувати маніпулятивну риторику. 

Скриншот з російського пропагандистського телеграм-каналу

Однак деякі слова та словосполучення, вжиті в мультику, викрили пропагандистів. Наприклад, у відеоролику присутня фраза «борг не обирають», що є калькою з російського «долг не выбирают». Окрім цього, в мультику присутня низка інших маніпулятивних штампів, притаманних російській пропаганді: «або ти виконуєш борг, або ти боягуз і зрадник»; «якщо він не пішов сам, то правильно зробили, що його забрали».

Також, зробивши скриншот із відео, за допомогою функції зворотного пошуку зображення від Google вдалося зʼясувати, що на платформі YouTube існує навчальне відео з подібним фоном, як у фейковому мультику, про те, як створювати анімаційні ролики. Тобто, найбільш імовірно, пропагандисти скористалися цим відеоуроком для створення фейкового мультика про працівників ТЦК. 

Скриншот з навчального відео по створенню анімаційних роликів

Зрештою, цей анімований відеоролик поширюють переважно в проросійському сегменті мережі, що дає додаткові підстави стверджувати, що це ― фейк. 

Раніше ми фіксували російський фейк про те, що в країнах ЄС показують мультик про «українців-поросят».

Фейк Росіяни брешуть, що українців «масово арештовують» і «катують» за дзвінки на російські телефонні номери

Російські пропагандистські джерела поширюють відеосюжет, буцімто створений організацією Reporters Without Borders (RSF). У ньому йдеться, що правоохоронні органи масово затримують і жорстко допитують громадян України, які контактують з російськими телефонними номерами, або навіть за те, що ті здійснюють пошук в інтернеті російською мовою. Так, нібито лише в Сумах станом на початок жовтня було відкрито 56 кримінальних справ за колабораціонізм, а від тортур буцімто загинуло 27 осіб, заарештованих за такими звинуваченнями. 

Насправді RSF не випускали подібного відеосюжету, про це повідомляють фактчекери з проєкту StopFake. Вони звернулися до керівника відділу розслідувань організації, Арно Фроже, який заперечив, що RSF публікувала такий матеріал. 

«Це вже третій випадок за останні кілька місяців, коли прокремлівські акаунти в соціальних мережах використовують бренд і співробітників RSF для надання достовірності своїй пропаганді. Вони використовують західні ЗМІ або неурядові організації, такі як RSF, щоб додати цінності своєму наративу і подолати прогалину довіри, від якої страждають їхні власні пропагандистські видання. Такою дезінформацією Росія та афілійовані з нею тролі маніпулюють тим, що лежить в основі будь-яких людських взаємин: довірою», — прокоментував Фроже.

Показовими також є дві речі. По-перше, кадри з обличчям Фроже в пропагандистському ролику насправді запозичені з відео, де RSF розвінчують інший російський пропагандистський сюжет — про масове використання українськими військовими нацистської символіки на Курщині. Ми також фіксували цю дезінформацію в одному з попередніх матеріалів. 

По-друге, попри те, що у фейковому відеосюжеті йдеться про 26 нібито загиблих від тортур, у тексті пропагандистських публікацій чомусь фігурують уже 12 загиблих — пропагандисти заплуталися у власних вигадках. 

Зрештою, спілкування з родичами в Росії і російськомовні запити в мережі — легальні й ніяк не регулюються законодавством України. 

Скриншот з пропагандистського телеграм-каналу

Викриття Які вигідні для Росії наративи присутні в інфопросторі Китаю

За результатами моніторингу Центр протидії дезінформації повідомляє, що в китайських медіа продовжують багато писати про підсумки саміту БРІКС у Казані. Низка видань скептично оцінює БРІКС, наголошуючи, що деякі держави-члени не згодні з перетворенням його з геоекономічного на геополітичне об'єднання. Окрім цього, присутнє повідомлення й про те, що російсько-українська війна може викликати розбіжності всередині організації. 

Також у Китаї продовжують просувати спільну з Бразилією ініціативу щодо дипломатичного врегулювання війни в Україні. Наголошується, що Пекін нібито взаємодіє з «різними зацікавленими сторонами» для сприяння цьому. Водночас китайські журналісти майже повністю ігнорують питання участі військових КНДР у війні проти України. 

У ЦПД додають, що антизахідна риторика залишається дуже поширеною в медіа Китаю. Зокрема, просувається наратив, що тривала війна в Україні привела Європу до надзвичайно складного періоду, а антиросійські санкції мають поганий вплив на енергетичний сектор та економіку країн ЄС загалом. Варто зауважити, що така риторика співзвучна російській пропаганді.

Читайте також: Що пишуть медіа Глобального Півдня про Україну

Фейк Дезінформація, що Росія влучила по місцю дислокації «найманців» НАТО

Пропагандистське джерело поширює інформацію про те, що 15 жовтня 2024 року Росія завдала прицільного удару по нібито місцю дислокації «найманців» НАТО в Миколаєві.

Скриншот пропагандистського допису

Проте це ― неправда. Насправді внаслідок російського ракетного удару цього дня постраждали цивільні жителі, також було пошкоджено цивільні об’єкти. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck.

15 жовтня російські війська обстріляли Миколаїв ракетами С-300. Унаслідок атаки пошкоджено цивільні об’єкти — приватні житлові будинки, інфраструктурний об’єкт, ресторанний комплекс та ін. Про це повідомили ДСНС та голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім. Через обстріли загинула жінка, 16 людей отримали поранення.

Пропагандистський допис містить фото пожежі, опубліковані ДСНС. Вони демонструють наслідки ракетного удару, однак жодне з них не є доказом влучання росіянами по місцю дислокації «натівських найманців». Загалом у публікації не наведено реальних аргументів і присутні типові фрази про так званих «найманців» у складі ЗСУ. Це повторюваний російський наратив, яким вона намагається дискредитувати Україну.  

Дезінформацію про нібито «натівських найманців» на місці влучання опублікував Дмитро Василець — проросійський блогер і пропагандист. У 2015 році його арештували за сприяння діяльності сепаратистському телеканалу «Новороссия ТВ», але звільнили у 2018 році. Блогер до повномасштабної війни переїхав до Росії, де продовжує пропагандистську діяльність проти України. На початку 2024 року СБУ повідомила Васильцю про підозру за публічні заклики до насильницької зміни влади чи повалення конституційного ладу. 

Зрештою, інше пропагандистське джерело повідомляє, що приліт було зафіксовано по складах ЗСУ. Тобто ця версія суперечить версії про приліт у місце дислокування «найманців». Відповідно, у такий спосіб росіяни прагнуть виправдати обстріл цивільних об’єктів, заявляючи, що там розміщуються військові, техніка чи склади з боєприпасами.

Маніпуляція Сирський нібито визнав участь Великої Британії у плануванні бойових операцій ЗСУ проти Росії

Російські джерела поширюють «новину», начебто головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський визнав, що Велика Британія бере участь в операціях ЗСУ проти Росії. «Доказом» цьому нібито є крайня розмова головкома ЗСУ з очільником штабу Збройних сил Великої Британії Тоні Радакіном. 

Насправді ця інформація безпідставна. Про це пишуть у проєкті VoxCheck. 15 жовтня 2024 року справді відбулася телефонна розмова між генералом Сирським та адміралом Радакіном. Про це повідомив головнокомандувач ЗСУ на своїх сторінках у соцмережах. Однак у відповідному дописі не йдеться про те, що Велика Британія бере участь в операціях ЗСУ або долучиться до них у майбутньому

Натомість у розмові вони обговорили актуальну ситуацію на фронті та організацію оборони України на визначених ділянках. Також у повідомленні вказано, що вони обговорили можливості ураження військових об’єктів углиб російської території. За словами Сирського, британська сторона опрацьовує власні пропозиції в рамках практичної реалізації Плану перемоги

Також високопосадовці обговорили між собою основні стовпи українсько-британського військового співробітництва: «Постачання військової техніки та озброєння, підготовка особового складу, а також підвищення ефективності застосування високотехнологічних засобів ураження». Зрештою, Сирський звернув увагу свого британського колеги на цинічні порушення міжнародного гуманітарного права й воєнні злочини російських військ.

Раніше ми аналізували маніпуляцію росіян над дописом Сирського до Дня захисників і захисниць України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.